Lieči bradavice aj kašeľ. Tu je 7 skvelých liečebných účinkov cibule!

Lieči bradavice aj kašeľ. Tu je 7 skvelých liečebných účinkov cibule!
Lieči bradavice aj kašeľ. Tu je 7 skvelých liečebných účinkov cibule! Foto: ilustračné, GettyImages

Máte v pivnici alebo v chladničke cibuľu? Ak áno, tak vedzte, že ste majiteľom neobyčajného zázraku v celkom obyčajnom balení. Cibuľa si totiž vie poradiť s radom bežných ochorení.

Je úžasné, ako dlho vydržia mnohé (dobre uskladnené) druhy ovocia a zeleniny bez akejkoľvek starostlivosti a zásahov zvonku v čerstvom a chutnom stave – napríklad taká cibuľa! Leží si dlhé mesiace v tmavej pivnici, nikto jej nevenuje pozornosť, a ona si aj napriek tomu uchová svoju nezameniteľnú chuť aj liečebné účinky!

Oproti tomu priemyselne vyrábané potraviny, pochutiny a napríklad aj vitamíny a lieky potrebujú na uchovanie svojich kladných vlastností rad najrozmanitejších konzervantov a stabilizátorov!

Už na prvé zamyslenie je zrejmé, že prírodné lieky (aj potraviny) sú v istom smere unikátne a napriek svojej zdanlivej „obyčajnosti“ neobyčajne cenné.

Cibuľa: Jemné antibiotikum aj zásobáreň vitamínov

Cibuľa obsahuje najmä vitamíny rady B, vitamín C i celý rad bioaktívnych enzýmov, tepelnou úpravou sa bohužiaľ tieto látky značne znehodnocujú. Z už o niečo stabilnejších minerálov obsahuje cibuľa vápnik, draslík, sodík, železo a síru.

A práve sírne silice stoja nielen za charakteristickou vôňou, ale aj za silnými antibiotickými vlastnosťami. „Cibuľa je antibioticky značne aktívna voči G+ aj G-baktériám,…“ uvádza napríklad poprední českí znalci bylín Jiří Janča a Josef A. Zentrych vo svojom niekoľkodielnom Herbári.

7 skvelých liečebných účinkov cibule

  • Lieči zápaly horných dýchacích ciest i prechladnutia. „Šťavu zo surovej cibule, zmiešanú s medom v pomere 2:1, podávame po lyžičkách pri katare (zápale) horných dýchacích ciest a pri prechladnutí,“ radí populárny Herbár liečivých rastlín pánov Janči a Zentrycha. Tento sirup je výborný aj ako podporný prostriedok na vykašliavanie a rozpúšťanie hlienov.
  • Inhalácia pomáha pri chrípke a virózach. Nielen konzumácia, ale aj inhalácia cibuľových výparov je liečivá! Už naši predkovia dávali k hlave silne nachladeného pacienta nakrájanú cibuľu. A to predovšetkým na noc, keď chorý počas celej noci inhaloval jej výpary, a pritom si nedráždil oči. Cibuľové silice možno pochopiteľne inhalovať aj počas dňa, odporúča sa vdychovať vylisovanú šťavu, a to niekoľkokrát denne po dobu 3 minút.
  • Pomáha ničiť bradavice. Cibuľová šťava samozrejme nezničí všetky bradavice a u niektorých nezaberie dokonca vôbec, ale tak to už pri liečení kožných chorôb býva. Avšak aj napriek tomu patrí cibuľová šťava k osvedčeným prostriedkom na likvidáciu bradavíc. Šťavu je vhodné používať na potieranie dlhodobo, ideálne na kúpeľom zmäknuté výrastky.
  • Zaženie začínajúce príznaky ľahšej virózy. Na liečivé účinky cibule nedali dopustiť už naše babičky: „Akonáhle začalo škrabať v krku, mazali krajec chleba so masťou a naň husto sypali nadrobno pokrájanú cibuľu,“ píšu Janča a Zentrych vo svojich publikáciách. Takto pripravený chlieb sa podával nielen dospelým, ale aj deťom (pochopiteľne nie dojčatám).
  • Uľaví pri poštípaní hmyzom. Obyčajný plátok cibule pomáha uľaviť bolestiam, opuchom aj svrbeniu vzniknutým po uštipnutí hmyzom.
  • Uľavuje pri pomliaždeninách a výronoch končatín. Cibuľový obklad z jemne pokrájanej a pokrčenej cibule uľaví od bolesti, mierni opuch a podporuje hojenie pomliaždenín. Po cibuľových obkladoch vraj rýchlejšie miznú aj modriny!
  • Dezinfikuje črevá a má pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru. Navyše je dokázané, že podporuje činnosť pečene a pankreasu, a tak prispieva k dobrej funkcii zažívacieho systému.

Bohužiaľ nie každý cibuľu dobre znáša – pokiaľ vám táto zelenina nerobí dobre, rešpektujte svoje telo a do jej „užívania“ sa nenúťte! Iste nájdete množstvo alternatív.

Jednoduchý sirup aj cibuľové ponožky

Najjednoduchší sirup zo surovej cibule pripravíte tak, že nakrájané tenké cibuľové plátky vrstvíte do malého pohára a stláčate na striedačku s tenkou vrstvou trstinového cukru (medu). Po 1 až 2 hodinách pustí cibuľa šťavu, cukor sa rozpustí a vzniká sirup. Ten sa užíva pri prechladnutí a na podporu vykašliavania (po lyžičkách počas celého dňa). Sirup nie je vhodný na skladovanie.

Tzv. cibuľové ponožky odporúča západná i východná prírodná medicína; ľahko zahriate a pokrčené plátky cibule sa priložia na chodidlá a stiahnu k nohe obväzom, potom sa oblečú ponožky a obklad sa ponechá na nohe celú noc. Cibuľa údajne pôsobí cez reflexné chodidlá na chodidle na celý organizmus, ten potom rýchlejšie uvoľňuje hlien a vyháňa z tela chorobu aj horúčku.

Zdroj: www.maminka.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom