Láska je najkrajší príbeh

Igor novosad a jeho kniha Srdiečko
Zdroj foto: Archív IN

Máte už nakúpené vianočné darčeky? Boli ste už na dovolenke, či sa ešte len chystáte? Dnes je teda vonku príšerná horúčava,“ kto z nás by to nepoznal. Vety plné rozpačitej vaty, len tak, aby reč nestála. V čakárni u lekára, pri náhodnom stretnutí s dávno nevideným známym na ulici, alebo napríklad aj po uvelebení sa v kaderníckom kresle.

Ak však už dlhé roky usadáte stále do toho istého, nemusí zostať len pri nezáväznej, spoločensky bezobsažnej komunikácii. „Nie je to nič nezvyčajné,“ potvrdzuje aj známy kaderník, tvár legendárnej televíznej Zmenárne Igor Novosad. „Veľmi často sa stávam, najmä ak sa s klientom už dlhšie poznáme, aj čímsi viac. Spovednou vŕbou, dôverníkom, niekedy dokonca priam priateľom. Za vyše dve desaťročia mojej kariéry prešlo mojimi rukami mnoho účesov a ušami veľa ľudských osudov. Niektoré zostávajú v hlave navždy a jedného dňa prišlo k tomu, že som jednoducho ucítil vnútornú potrebu podeliť sa o tieto niekedy smutné, inokedy šťastné ľudské príbehy aj s ostatnými.“

Stalo sa tak presne pred rokom, keď vyšla jeho prvá knižka Zlaté dno. „Zdalo sa mi fér rozprávať najprv o sebe, kým začnem aj o iných,“ približuje Igor Novosad krátko jej obsah, ktorým sú beletrizované, úsmevné aj menej veselé spomienky z jeho kaderníckeho života. Teraz však ponúka svojim čitateľom naplnenie vyššej ambície a vstupuje na románovú scénu. „Je to zase len skutočnosťou inšpirovaný príbeh z kaderníckeho kresla, samozrejme ako inak,“ hovorí sám autor o svojom novom titule Srdiečko.

Igor Novosad a jeho kniha srdiečko
Zdroj foto: Archív IN

Ak ste zvedaví, či je aj jeho rozprávačský talent rovnako pútavý a kreatívny, vrelo vám odporúčame po Srdiečku siahnuť a veríme, že sa dotkne aj toho vášho.

Môžeme vám prezradiť aj tajnú informáciu z tvorcovej kuchyne. Písaniu sa venuje už dlho. Najprv mali jeho dielka len podobu denníkových zápiskov, neskôr drobných poviedok, potom čoraz rozsiahlejších literárnych útvarov. „Ja som si ani nikdy nemyslel, že raz uzrú svetlo sveta aj v takejto podobe. Robil som to len tak, sám pre seba, stala sa z toho pre mňa príjemná hlavu čistiaca zábava, pri ktorej som relaxoval cez víkendy po ťažkých pracovných týždňoch,“ okomentoval pre nás svoje prvé autorské pokusy.

Potom však niekedy, už ani neviem presne kedy, som čo to s veľkými obavami ukázal svojim blízkym, priateľom a s obrovskou trémou očakával ich kritiku. Reakcie ma prekvapili. Bolo to podľa nich pekné, zaujímavé a vraj je to škoda schovávať v zásuvke. Tak som sa nakoniec odhodlal ísť s kožou na trh. Dúfam, že mi neklamali,“ dodáva so smiechom.

Asi by nebolo príliš taktické povedať vopred príliš veľa,“ vraví Igor Novosad o tom, čo vás na  stránkach jeho nového románu čaká. „Veľmi ma zaujíma život okolo nás vo všetkých jeho podobách. Nevyhýbam sa teda ani problémovým spoločenským situáciám, komplikovaným životným údelom, stratám či nálezom. S niečím sa ale priznať musím, nedá mi to. Mám rád šťastné konce. Nielen v knižkách, aj v živote samotnom a tomuto som sa nedokázal spreneveriť ani pri písaní tejto knižky. No a to srdiečko v názve? Samozrejme pôjde aj o neho a nielen o jedno jediné, jednoducho musí, pretože bije v každom z nás. Nuž a áno, jasné, bude to mať aj niečo s láskou,“ priznáva. „Pretože láska je podľa mňa ten úplne najkrajší príbeh.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom