Ktoré novoročné predsavzatia majú šancu na úspech?

Elán, nadšenie, žena, krásna, vlasy, predsavzatie, radosť, úsmev
shutterstock.com

Začiatok roka chce väčšina z nás začať lepšie, no nie vždy sa nám sľuby podarí aj splniť.

Začiatok roka je ideálnou príležitosťou pre novoročné predsavzatia. Podľa lekára – internistu Igora Vozára z bratislavského Centra prevencie a liečby aSANTE je dobré, ak si ľudia dávajú záväzky, ktoré môžu zlepšiť vlastné zdravie, duševnú a telesnú kondíciu a pomôžu zbaviť sa zlozvykov. Ak sa štvrtine z nás podarí splniť záväzky v aspoň jednej z oblastí zdravia, rodiny a priateľov, peňazí a práce, tak je to úspech. Najväčšiu šancu na úspech majú podľa neho menšie, nie príliš náročné predsavzatia, ktoré vzbudzujú pozitívne emócie. Ak niekto nevie prestať fajčiť a piť, nech fajčí a pije menej, ak nechodí do prírody, nech navštevuje hory, jazerá a more aspoň o trochu častejšie.

Zanechanie fajčenia, o niečo menej alkoholu, úprava stravovania, chudnutie, pohyb, primeraný aktívny aj pasívny odpočinok, zlepšenie vzťahov. To sú najčastejšie záväzky, ktoré si dávame na prahu nového roka. Chceme byť lepší, šťastní, krajší a zdravší. Štíhla postava, pekná pleť, psychická pohoda, ušetrené peniaze a menej chorôb predstavujú vytúžený cieľ. Nie je dôležitá forma, ale obsah. Nezáleží na tom, či zostane novoročné predsavzatie v hlave, na papieri vo forme trendového „To Do List“ alebo len ako pripomienka „ísť si zabehať“ v telefóne. Dôležité je podľa Vozára vydržať. Potom sa zo zážitkov plných endorfínov a príjemnej únavy stáva stereotyp. Realita dnešných dní je však iná, novoročné predsavzatia napriek snahe zväčša neplníme. „Pri pravidelných kontrolách, ktoré naši pacienti absolvujú po sviatkoch, začiatkom roka, žiaľ zisťujeme, že mnoho našich klientov cez sviatky leňošilo, prejedalo sa a pribralo. Mali by sme si uvedomiť, že každé kilo navyše zvyšuje krvný tlak, glykémiu aj cholesterol a nesmierne zaťažuje kĺby a chrbticu. Smutné je, že niektorí naši pacienti skončili dokonca na pohotovostiach so zápalom žalúdka, pankreasu alebo žlčníka a inými problémami na infúziách a nemocničných lôžkach,“ tvrdí

Podľa informácií z Univerzitnej nemocnice Bratislava potrebovalo minulý rok urgentnú pomoc len počas Silvestrovskej noci 170 ľudí. Podľa lekára ešte viac obetí zvládlo nevoľnosť v dôsledku nadmerného príjmu alkoholu a opulentných jedál, tajne, v tichosti doma. „Kvôli nadmernému príjmu nespotrebovanej energie, vzostupu hmotnosti a excesívneho príjmu solí, cukrov a saturovaných tukov počas sviatkov majú naši pacienti začiatkom roka často nevyrovnané hodnoty krvného tlaku, ktoré sa prejavujú, okrem zažívacích ťažkostí, aj bolesťami hlavy a závratmi a inými problémami. Diabetici sú aj preto takto v zime náchylnejší na infekčné i iné komplikácie a musia neraz zvyšovať dávky inzulínu a liekov na cukrovku,“ konštatuje Vozár.

Excesívny príjem solí s prevodnením organizmu ohrozuje , oveľa viac ako zdravých ľudí, kardiakov s ischemickou chorobou srdca a chronickým srdcovým zlyhávaním. Podľa Vozára je dôležité, aby ľudia plnenie vlastných sľubov načasovali v čo najkratšom čase, a to ešte do Troch kráľov, kedy má mnoho z nás tento rok ešte voľno a čas na seba. „Aj keď v tomto prípade nikdy nie je neskoro,“ dodáva. Celodenná prechádzka v prírode, návšteva plavárne alebo posilňovne stojí o niečo menej námahy ako pevnej vôle. „Viac lásky, šťastia a návrat k prírode,“ to je motto, ktoré by sme si mali podľa lekára pre tento rok osvojiť. Novoročné predsavzatia ako prvé v roku dokážu totiž nastoliť zmeny, ktoré prospejú organizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom