Kto je najdôležitejšou osobou vo vašom živote? Nie je to najlepší priateľ, ani váš partner, ale niekto úplne iný. Tou osobou je vaša matka. Prečo je materská láska najsilnejším citom?

rodina

Matka je osoba, ktorá nám dala život, osoba, s ktorou sme navždy spojení neviditeľným putom. Svedčí o tom aj veľa citátov, ktoré s matkami a materstvom súvisia. Uveďme aspoň jedno, ktoré skvele vystihuje jedinečné puto medzi matkou a jej dieťaťom. „Materská láska nepozná hranice, je ako fontána, ktorej prameň nikdy nevyschne“.

Jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky

Matka je jednoznačne najdôležitejšia žena, ak nie osoba, v našom živote. Porodila nás, starala o nás, vychovala nás, pomáhala nám a snažila sa nám vždy dať do nášho života to najlepšie. Vždy tu pre nás bola, vždy pri nás stála. A aj keď dospejeme, zostáva to tak stále. Nikto pre nás toho zvyčajne v našom živote neurobil toľko ako naša matka.

Materská láska, jedinečné puto, ktoré medzi dieťaťom a jeho matkou existuje, je často označované ako jeden zo zázrakov prírody, ktorý je spoločný všetkým živým bytostiam na našej planéte. Materskej láske sa nedá naučiť, predstavuje nezištné obetovanie a odovzdanie sa svojmu potomkovi. Táto láska je večná, nikto nám neodpustí toľko zlých vecí, ako naša matka. Ak sa z nejakých, väčšinou psychologických a sociálnych dôvodov stane, že dieťa trpí nedostatkom materskej lásky, má to zvyčajne veľmi negatívny dopad na jeho budúci život, predovšetkým na schopnosť budovať svoje vlastné citové väzby.

Najsilnejšie puto na svete

Vzťah, puto medzi dieťaťom a matkou je právom označované ako najsilnejšie a najtesnejšie puto na svete. Prvé tri roky života je matka pre svoje dieťa jednoducho povedané celým svetom, jedine matka dokáže dať dieťaťu jedinečný pocit bezpečia. Okolo veku troch rokov sa u väčšiny detí objaví akési prvé obdobie vzdoru a dochádza aj k uvedomeniu si existencie vlastného „ja“, ale puto medzi matkou a dieťaťom stále existuje a existovať bude.

mama a dcéra
mama a dcéra www.gettyimages.com

Keď je nám v živote najhoršie, keď si nevieme rady, prvý a často aj posledný človek, za ktorým ideme, je práve naša mamička, je našou najlepšou priateľkou i radcom. Byť matkou totiž v sebe ukrýva veľa rolí, matka je často nielen naším radcom, priateľom, ale aj psychológom. Pozná nás najlepšie na svete, nikto nás nepozná lepšie ako naša matka. Matka je človekom, ktorému na nás naozaj záleží, vždy pre nás urobí to najlepšie, ale zároveň za to nič neočakáva, nechce po nás nič na oplátku. Či máte tých najlepší priateľov, v tomto sa vašej matke nikdy nevyrovnajú.

Vždy s nami, vždy pri nás

Naša matka s nami tiež od našich prvých okamihov na tomto svete prežíva všetky naše radosti i starosti, všetko dobré i zlé. Raduje sa s nami z našich úspechov, pomáha nám a stoja pri nás, keď sa nám nedarí a ocitneme sa v problémoch. Matky sú pre svoje deti, predovšetkým pre dcéry, tiež dôležitým životným vzorom. Matky totiž svojim dcéram ukazujú, čo to vlastne znamená byť ženou a svojím postojom k sebe im pomáhajú formovať aj ich vlastnú identitu a prijať samu seba. Ak sa matka prijíma aj so svojimi chybami a nedokonalosťami, ale zároveň pozná aj svoju jedinečnosť, je veľká pravdepodobnosť, že jej dcéra sa bude prejavovať a vnímať rovnako. U synov zase matky ovplyvňujú to, ako budú pristupovať k ženskému pohlaviu všeobecne, aké vlastnosti budú hľadať u svojich budúcich partneriek.

Prejavte svoje city aj vy

Každý človek  niekde vo vnútri svoju matku hlboko miluje, niektorí z nás jej to bohužiaľ ale príliš často nehovoríme alebo nedávame najavo. Zamysleli ste sa niekedy v pokoji nad tým, čo pre vás vaša mama za mnoho rokov vášho života urobila, budete prekvapení, koľko maličkostí i väčších vecí vám príde na myseľ. Prestaňte to brať ako samozrejmosť a dajte jej najavo, že ju máte radi a že aj vy tu pre ňu vždy ste a budete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom