Krvácajú vám ďasná? Máme pre vás super tip!

Zuby, Úsmev
Krvácajú vám ďasná? Máme pre vás super tip! Shutterstock

Predzvesťou bolestivej parodontózy býva práve krvácanie ďasien, ktoré spozorujeme najmä počas umývania zubov. Ak vás trápi podobný problém, máme pre vás tip, ako ho zmierniť.

Parodontóza alebo inak paradentóza, infekcia ústnej dutiny, nám poriadne dokáže znepríjemniť život. Na začiatku sa prejavuje krvácaním ďasien počas umývania zubov, neskôr aj pri zahryznutí do tvrdších potravín. Pri spozorovaní prvých príznakov netreba čakať a radšej vyhľadať lekára. Ak tak totiž neurobíte včas, môžete prísť o svoj chrup a liečba sa poriadne predraží.

Príčiny parodontóza

Za vznik infekcie ústnej dutiny môžu väčšinou baktérie, ktoré sa usádzajú na zuboch a ďasnách. Jedovaté látky, ktoré produkujú, následne napádajú a poškodzujú ďasná bolestivými zápalmi.

Príčinou parodontózy býva najčastejšie nesprávna alebo nedostatočná ústna hygiena, neliečené zubné kazy, nadmerné pitie alkoholu či nevhodná strava. Väčšie riziko vzniku infekcie ústnej dutiny hrozí fajčiarom, cukrovkárom a tým, u ktorých sa už v blízkej rodine paradentóza objavila.

Tip na zmiernenie príznakov

Aj keď náš tip paradentózu určite nevylieči, môže vám pomôcť najmä v počiatočnom štádiu zmierniť príznaky. Urobte si masáž olejčekom, ktorý si pripravíte doma, a to podľa nasledovného receptu: Rozmliaždite jednu lyžicu semien tymianu, zalejte ich panenským olivovým olejom a nechajte týždeň prikryté lúhovať. Mäkkú zubnú kefku namáčajte do oleja a jemne si masírujte ďasná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom