Kravské mlieko prežitkom?

Mlieko
shutterstock.com

Už ste niekedy skúsili rastlinné mlieka? Fámy, že iba to kravské má všetky potrebné živiny, nemusia byť tak úplne pravda.

Mlieko z olejnatých semiačok?

Že si to neviete predstaviť? Nie je na tom nič zložité, a čo je najdôležitejšie, nezaťažujú organizmus tak ako kravské mlieko a živiny sa vstrebávajú omnoho lepšie.

Niekto preferuje radšej mlieko vyrobené z mandlí, pre jeho lahodnú chuť, ktorá sa tomu klasickému podobá najviac, ak trpíte alergiami, je pre vás vhodné ryžové alebo ovsené. Môžete si ich vyrobiť vy sami doma. Teda, ak ste vlastníkom mixéra, pretože nič iné nepotrebujete. Alebo jednoducho zájdite do najbližšieho Bio-obchodu, kde ich zaručene zoženiete.

Intolerancia laktózy, stačí vymeniť mlieko za syr?

Nie pri výžive detí

Z pohľadu výživy sú menej hodnotné ako živočíšne mlieka. Najmä, ak by ste mali v pláne odchovať na týchto mliekach deti. Obsahom niektorých základných živín sa od mlieka živočíšneho takmer nelíši. Líšia sa však kvalitou. Rastlinné bielkoviny neobsahujú všetky základné aminokyseliny potrebné na správny vývoj a rast. Na druhej strane pri trávení menej zaťažujú organizmus. Je to ale správna voľba, ak viete, že vám laktóza, ani mliečna bielkovina nerobia dobre. Takisto sú tieto náhrady vhodné, ak trpíte kardiovaskulárnymi chorobami, pretože neobsahujú cholesterol, a zloženie tukov je omnoho prijateľnejšie.

1.Orechové mlieka

Orechy sú výborný zdroj nielen vápnika, ale i rôznych aminokyselín. Aj samotné sú ťažšie stráviteľné, preto je žiadúce ich namočenie pred spracovaním do studenej vody.

Orechové mlieka môžeme pripraviť tiež z ďalších menej známych orechov – makadamových, para (brazílske) orechov, pekanových atď.

Mandľové:

Obsahuje veľa vápnika, železa, horčíka (organicky viazaný a dobre využiteľný) i fosforu. Má z orechov po kokose a vlašských orechoch najviac chlóru. Pripravíme si ho tak, že si deň vopred namočíme orechy vo vode. Je dobré vodu po pár hodinách vymieňať. Ak máme nelúpané mandle, treba ich spariť a jednoducho zo šupky vylupnúť. Všetko hodíme do mixéra a zalejeme v pomere 1:1:2 podľa toho, aké husté mlieko chceme a mixujeme približne 2 minúty, kým nedosiahneme hladkú konzistenciu. Mlieko precedíme cez husté sitko alebo gázu a odložíme do chladu. V uzavretej fľaši vydrží až 7 dní.

Takýmto spôsobom si môžeme pripraviť mlieko z kešu orechov, lieskovcov, alebo aj kokosu.

V hre aj semiačka

Sezam, mak, slnečnica, konope… Aj z týchto surovín vieme pripraviť chutné a výživné mlieko. Asi najvýživnejšie je mlieko z konope. Najviac vápniku zas obsahuje makové mlieko.

Konopné mlieko:

Konopné semienka sú malé krehké vnútri biele s trošku tvrdším chrumkavým obalom. Sú vynikajúcim zdrojom globulárnych bielkovín (až 65% globulínu edestín, najviac zo všetkých rastlín) a všetkých esenciálnych aminokyselín. Obsahujú vo výbornom pomere omega-3, -6 a -9 mastné kyseliny, sú bohaté na vlákninu, B a E vitamín, železo, horčík i vápnik. Obsahujú tiež mnohé stopové prvky.

Ako na to:

Potrebujeme pohár (najlepšie lúpaných) konopných semienok. Ak máme semiačka už olúpané, iba ich pomelieme, alebo posekáme. Nelúpané namočíme na noc do vody – nezľaknite sa, popraskajú a objavia sa aj klíčky. Surovinu prepláchneme, precedíme a hodíme do mixéra, s pridaním dvoch pohárov vody a mixujeme do minúty. Tak ako pri orechových mliekach, precedíme cez husté sitko.

3. Ryža, ovos, pohánka

Ak máte doma alergika, je pre vás ryžové mlieko to najvhodnejšie, pretože obsahuje najmenej alergénov. Nemá v sebe ani ani lepok či cholesterol. Pre svoj obsah vitamínu D a vysoký obsah antioxidantov je veľmi cenené.

Ovsené mlieko sa pre veľké množstvo vitamínov B a zinku hodí pri zotavovaní po chorobe či po operácii. Jednou z jeho vlastností je aj schopnosť znižovať hladinu cholesterolu. Pre schopnosť zasýtiť a postupne dodávať energiu sa používa tiež na podporu liečby obezity a znižovania nadváhy.

Pohánkové mlieko obsahuje vlákninu, vitamíny B, C a E, zinok, meď, mangán, selén a ďalšie stopové prvky. Nachádza sa v ňom až 18 aminokyselín, preto je veľmi vhodným zdrojom aj pri dopĺňaní bielkovín. Obsahuje dokonca rutín, ktorý zlepšuje pružnosť ciev a cholín veľmi vhodný pri liečbe pečene.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom