Krása v tabletkách: Je pre nás zdravá?

Tabletky, krása, žena, zdravie, lieky, beauty, kozmetika v tabletkách
shutterstock.com

Nové skrášľujúce duo spája v jedno potravinové doplnky a kozmetické prípravky. Sú pre nás prospešné?

Chcete byť krásna? Dajte si tabletku. No naozaj je to také jednoduché? Na trhu sa objavili výživové doplnky, ktoré okrem potrebných živín pomáhajú vyhladzovať vrásky a prispievať k väčšej atraktivite. Tabletky, ktoré obsahujú nielen vitamíny, ale napríklad aj kolagén proti vráskam, kremenný piesok pre silné nechty či kyselinu hyaluronovú.

U nás zriedkavosť, v USA záležitosť každodenná

Tieto prípravky, ktoré u nás využíva približne 20 % žien, sú v USA konzumované naozaj v hojnej miere. Ani známe osobnosti sa netaja, že podľahli tabletkovému skrášľovaniu. Medzi ne patrí Hilary Swank, ktorá zje denne 45 vitamínových tabletiek. Aj Katy Perry uverejnila pred nedávnom fotografiu, na ktorej drží v rukách tri sáčky plné medikamentov pre zdravie.

Nech je tvoja strava liekom a nie liek tvojou stravou

Pravda, na ktorú netreba zabúdať. Ani konzumovanie plných hrstí tabletiek denne vás nespasí, pokiaľ budete fajčiť dvadsať cigariet denne a jesť vo fast foode. Potom vám ku krásnej pleti nepomôže ani najdrahší krém na svete a najúčinnejšia tabletka.

Kozmetika v tabletkách a naše zdravie

Môžu nám tieto výživové doplnky uškodiť? Názory odborníkov sa líšia. Jedni nadšene tvrdia, že pravidelné užívanie vitamínov, mastných kyselín, a stopových prvkov preukázateľne zlepšuje obraz pleti. Druhí zase zastávajú názor, že náš organizmus nevie skonzumované účinné látky využiť a varujú pred predávkovaním. Napríklad príliš veľké množstvo vitamínu A poškodzuje pečeň.

Potrebujeme vôbec užívať potravinové doplnky? Zdravý človek sa určite bez nich obíde. No mnohým z nás chýbajú najmä stopové prvky ako napríklad selén.

Ako si vybrať ten správny vitamínový doplnok?

Je potrebné vziať do úvahy fakt, že nie všetky prípravky na našom trhu prešli klinickými testmi. Preto sa pred nákupom v lekárni spýtajte na biologickú dostupnosť a hlavne či má daný produkt zdokumentovanú a v praxi overenú schopnosť vstrebať sa. Pri správne zvolenom doplnku a pravidelnom užívaní sa účinky dostavia približne po ôsmych týždňoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom