V predchádzajúcich častiach sme sa naučili pripravovať pleťové vody, ktoré boli určené na okamžité upotrebenie. Dnes si niečo povieme o pleťových vodách, ktoré nám vydržia dlhšie.
Do pleťových vôd, ktoré si chceme pripraviť do zásoby, musíme pridať tinktúry alebo lieh. Môžeme ich uskladňovať aj dlhšie na chladnejšom mieste v uzavretých po hrdlo naplnených fľaštičkách. Ináč sa môžu pokaziť, lebo v nich nie sú konzervačné činidlá.
Tinktúry sú spravidla liehové výluhy z drog, ktoré sa pripravujú extrakčnými metódami buď priemyselne, alebo v lekárňach. Tinktúry si nesmieme zamieňať s aromatickými rastlinnými liehmi, t.j. roztokmi silíc v liehu.
Výroba tinktúr po domácky – základný recept
Rozdrobenými rastlinnými časťami naplníme do jednej tretiny sklenú alebo porcelánovú , uzatvoriteľnú nádobu, doplna ju zalejeme 60 % liehom a necháme vylúhovať asi 10 dní pri izbovej teplote (15 – 25 °C). Obsah nádoby občas potrasieme. Získame tinktúru, ktorú scedíme, doplníme liehom a používame na ďalšie spracovanie. Obvykle sa pripravuje z 10 g drogy (sušené rastliny) 100 g tinktúry. Na výrobu tohto kozmetického prípravku sú veľmi vhodné zaváracie poháre so širokým hrdlom a závitovým uzáverom.
Pred použitím treba riediť destilovanou vodou
Pleťové vody pripravované do zásoby bez konzervačných činidiel obsahujú vyššie percento alkoholu, ako je pre pleť žiadúce, aby sa nekazili. Preto si ich pred použitím zriedime destilovanou vodou podľa potreby, najmä ak máme suchú, citlivú alebo starnúcu pokožku.