Pleťová voda našu pokožku čistí, osviežuje a oživuje. My vás naučíme, ako si ju pripravíte doma z bežne dostupných surovín.
Pleťové vody sú potrebné najmä na čistenie a osvieženie našej pleti. Môžeme si ich pripraviť do zásoby, no dajú sa využiť aj čerstvé suroviny, ktoré sa vyskytujú v našej domácnosti a sú určené na okamžitú spotrebu.
Čerstvá šťava z uhoriek, paradajok, jahôd a podobných surovín pomáha pri mastnej nečistej pokožke, zatiaľ čo mliečne suroviny (podmaslie, sladká smotana) sú vhodné pre suchú pokožku. Rozdrvenú dužinu čerstvých plodov si môžeme kedykoľvek naniesť na očistenú tvár, alebo si s ich šťavou môžeme umyť pokožku. Po niekoľkých minútach si ju stačí opláchnuť teplou vodou.
Pri príprave pleťových vôd alebo vôd po holení, ktoré si chceme prichystať do zásoby, používame výluh z drog (sušených bylinných častí), ktoré získame použitím liehu, vína, oleja alebo octu. Metódy ich prípravy sú známe už odpradávna. Liehové výluhy sa v kozmetike používajú len v zriedenom stave, pretože koncentrované pokožku vysušujú. Sú veľmi osviežujúce, sťahujú póry a majú antiseptický a liečivý účinok.
Na dočistenie pokožky je pleťová voda nevyhnutná. Jej domáca výroba zahŕňa väčšinou aj citrónovú šťavu či ocot, aby jej pH hodnota bola kyslá. Kyslá pleťová voda totiž rozpúšťa zvyšky vápnika (voda z vodovodu býva vápenatá) aj mydla. Jej kyslé hodnoty tiež napomáhajú rýchlej regenerácii kyslého ochranného plášťa kože.
Mnohé z nás sa mylne domnievame, že pleťové vody sú určené na čistenie pleti. Pleť však treba očistiť čistiacim krémom či mliekom a až potom použiť pleťovú vodu na osvieženie, prípadne na odstránenie zvyškov čistiaceho krému alebo mlieka.
V ďalších častiach vám prezradíme konkrétne recepty na domáce pleťové vody.