Krása skrytá v prírode: Ako si pripraviť masku alebo zábal?

masky a zábaly na pleť
Krása skrytá v prírode: Ako si pripraviť masku alebo zábal? Thinkstock

Už naše staré mamy vedeli, že maskami a zábalmi možno rýchlo dosiahnuť zjavné vyhladenie pleti a po ich pravidelnom používaní sa pleť stáva hebkou a jemnou. Dnes vám prezradíme, ako si pripraviť pleť pred nanesením masky alebo zábalu.

Medzi najúčinnejšie prostriedky kozmetického ošetrovania patria masky a zábaly. Už naše staré mamy vedeli, že maskami a zábalmi možno rýchlo dosiahnuť vyhladenie pleti. Masky a zábaly totiž sťahujú póry, čistia, napínajú, prekrvujú a vyhladzujú pokožku, zároveň ju vyživujú a osviežujú.

Aký je rozdiel medzi zábalom a maskou?

Zábal sa nanáša na pleť teplý. Na pokožke následne vytvára pórovitý obal, ktorý prepúšťa vzduch, a napokon sa dá zmyť teplou vodou. Zábalom sa pokožke prostredníctvom tukov alebo byliniek dodávajú účinné látky.

Maska sa nanáša studená, po usušení vytvára na pokožke nepriedušnú vrstvu, stuhne a odstraňuje sa po určitom čase účinkovania stiahnutím, alebo sa môže zmyť teplou vodou. Pokožka je po stiahnutí masky jemná.

Ako si pripraviť masku alebo zábal?

1. Najprv si očistite pokožku čistiacim krémom alebo pleťovým mliekom. Najlepšie pôsobí maska vtedy, keď si predtým priložíme na tvár teplý obklad, alebo si naparíme tvár, aby sa rozšírili póry.

2. Aby sa nám maska nedostala do očí, priložíme si na ne vatové tampóny namočené do vlažného záparu z ruského čaju, rumančeka alebo plodov fenikla.

3. Hmotu masky či zábalu si nanesieme špachtľou alebo štetcom na tvár a na krk (okolie očí, úst a štítnej žľazy necháme voľné).

4. Počas pôsobenia masky (obvykle 20-30 minút) si doprajme pokoj, pohodu a usilujme sa celkovo uvoľniť. Vhodné je tiež nehovoriť, aby svalstvo tváre zostalo v kľude.

5. Uschnutú masku či zábal si potom odstránime tak, že kus vaty namočíme do vlažnej vody, umyjeme si ním tvár, pričom masku či zábal si jemne zotrieme.

6. Po odstránení masky si tvár umyjeme studenou vodou.

7. Po použití masky je vhodné ešte aspoň ½ hodiny odpočívať.

Masky a zábaly si prikladáme raz týždenne alebo aspoň raz za 14 dní. Keď chceme vyzerať zvlášť sviežo, priložíme si masku 2 – 3 hodiny pred časom, keď má byť viditeľný želaný výsledok.

Recepty na prípravu konkrétnych masiek a zábalov sa dozviete v ďalších častiach, tak nepremeškajte. 🙂

Pozrite si masky na tvár v týchto e-shopoch:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom