Keď je vonku mínus 10, môžete sa lyžovať. Aj bicyklovať!

Rukavice3.jpg
Foto: Totosport

Keď sa povie športovanie v zime, predstavíme si zasnežené svahy s lyžiarmi, korčuliarov či hokejistov na ľade. Málokomu napadne bicyklovanie, to si väčšina ľudí spája s teplým počasím. Ak ale zvolíte hrejivé a odolné cyklistické oblečenie, počasie vás nezastaví a vy si môžete jazdu na bicykli užívať celoročne, a to dokonca aj počas zimy.

V momente, keď teplota vzduchu vonku klesne pod nulu, rekreační cyklisti, ktorí milujú teplé počasie, bicykel odložia do garáže či pivnice a zazimujú ho. Občas ich ešte vidíme počas jesenných teplých dní ako si užívajú tento šport na dvoch kolesách a okolo nich lieta babie leto. Zima však pre nich nie je obdobím cyklistiky.

Zanietení športovci a tí, pre ktorých cyklistika nie je len športom, ale životným štýlom, si nevedia a nechcú predstaviť, že by svoj bicykel odložili na niekoľko mesiacov do tmavých rohov garáže či pivnice. Vzdať sa pocitov, ktoré v nich cyklistika vyvoláva, je nepredstaviteľné. A práve pre týchto cyklistov je tu funkčné, zimné cyklistické oblečenie.

Zimné cyklistické nohavice

Chlad najviac pociťujeme na spodnej časti tela. Pri zlom výbere cyklistických nohavíc to pocítite v chladnom počasí ihneď. Pri výbere dbajte na kvalitný nepremokavý, elastický a teplý vodovzdorný materiál. Tak ako pri cyklistických nohaviciach do teplejšieho počasia, nezabudnite pri výbere dohliadnuť na to, aby mali cyklistické nohavice bezšvovú anatomickú vložku. Oceníte ju najmä počas dlhých jázd, ktoré budú vďaka nej pohodlnejšie.

Do mrazivých dní, kedy teplota klesne pod 0 stupňov Celzia, je vhodné siahnuť po cyklistických nohaviciach s trakmi, vyrobených z extrémne teplej nepremokavej tkaniny. Tá vás ochráni aj vtedy, keď teploty dosiahnu bod mrazu. Vďaka trakom držia nohavice lepšie na tele, v zadnej časti na chrbte sa zamedzuje prieniku vetra i dažďa. Aj takéto zimné cyklistické nohavice by mali mať reflexné prvky, ktoré zvyšujú vašu bezpečnosť pri bicyklovaní v zime, kedy je zhoršená viditeľnosť.

Cst nohavice2.jpg
Foto: Totosport

Cyklistická bunda na zimu

Nohavice ste si už vybrali a nastáva čas na vrchnú časť cyklistického oblečenia. Tenká nepremokavá bunda, ktorá nezabrala v ruksaku skoro žiadne miesto, splnila svoj účel počas jesenných dní. Na zimu vám ale stačiť nebude.

Cyklistická bunda by vám mala v prvom rade sadnúť strihovo. Hovoríme o jazdeckej polohe, v ktorej ste väčšinu času na bicykli, nie v skúšobnej kabínke. Najvhodnejším strihom je strih na telo.

Tesná, ale elastická bunda, ktorá vám nebráni v pohybe a nespomaľuje vás. Pretože aj pri cyklistickej bunde platí, že vám pri veľkej veľkosti a voľnom strihu môže uberať na aerodynamike. Strih na telo má však aj jednu ďalšiu výhodu, a to takú, že lepšie udržuje teplo, čo sa v zime viac ako hodí. Nemyslíte? Ideálne je, ak má cyklistická bunda na zimu vyšší golier, ktorý vám chráni krk pred vetrom.

Cst bundy1.jpg
Foto: Totosport

Cyklistická obuv na zimu – nepodceňujte ju

Poviete si, stačia mi teplejšie termo ponožky a zvládnem to celoročne s jednými tretrami, ktoré som nosil, nosila v lete, na jar i jeseň. Príde zima a vy pomaly, ale isto zisťujete, ako ste sa mýlili. Zimnú cyklistickú obuv nevedno podceňovať.

Chlad, ako sme spomínali pri nohaviciach, najčastejšie útočí na cyklistu zospodu. Nohy sú tak prvé, ktoré to pri chladnejšom počasí a nevhodnej obuvi vzdávajú. Zimné cyklistické tretry sú vyrobené tak, aby ste si do nich vedeli dať v pohodlí hrubšiu, teplejšiu ponožku. A to bez toho, aby vás v topánke nepríjemne tlačili.

Ich najväčšou výhodou je však 100 % odolnosť voči vode a špine. Nemusíte sa tak báť mrholenia, prehánok (dažďových či snehových), snehu alebo všadeprítomného blata počas chladných mesiacov. To sa nedostane pod vaše zimné cyklistické návleky a vaše nohy zostanú v teple a čistote. Zimné tretry využije aj na skorú jar či chladnejšiu jeseň. Majú mäkšiu podrážku, čo im dodáva na pohodlnosti. Ide o investíciu, ktorú ako vášnivý cyklista, ktorý plánuje bicyklovať pravidelne aj v zime, neoľutujete.

Cst navleky2.jpg
Foto: Totosport

Ruky v teple –  zimné cyklistické rukavice

Prvé nám v zime odmŕzajú prsty na rukách. Ak ste cyklista, platí to stonásobne viac. Pri rýchlej jazde šľahá do rúk nepríjemný studený vietor, v mínusových teplotách či nebodaj snehových prehánkach, máte pocit, akoby vám horeli prsty. Bez zimných rukavíc sa to určite nedá zvládnuť.

Pri výbere dbajte na dĺžku návleku, ten by mal byť dlhší, aby ste ho vedeli jednoducho zastrčiť pod rukáv bundy a vyhnúť sa prefúknutiu. Na naozaj zimné počasie odporúčame zimné cyklistické rukavice z izolačného materiálu, ktorý udrží vaše prsty v teple. Na dlani by mali byť rukavice zateplené menej, aby ste nestratili cit pri ovládaní riadidiel na bicykli.

Počas zimy sa príroda znova mení a ponúka krásne scenérie, najmä ak padne prvá snehová pokrývka. Vychutnajte si jazdu v meste i v prírode so správne vybraným zimným cyklistickým oblečením. Bicyklovať sa dá celoročne, stačí sa poriadne obliecť! Kompletnú zimnú výbavu na bicykel nájdete na totosport.sk.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom