Monika Jankovská, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti nominovaná stranou Smer-SD, bola po dvoch nálezoch Ústavného súdu prepustená na slobodu z nezákonnej 13-mesačnej väzby. Z kedysi elegantnej dámy je dnes zlomená žena.Jej príbeh, plný zvratov a kontroverzií, vyvoláva otázky o spravodlivosti, médiách a o tom, čo sa deje za múrmi väzníc.
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá bola obvinená zo zločinov súvisiacich s prijímaním úplatkov a zneužívaním právomoci verejného činiteľa, prežila viac ako rok v kolúznej (najprísnejšej) väzbe. Táto skúsenosť zanechala na jej psychike i fyzickom stave hlboké stopy. Z informácií, ktoré získal portál Hlavný denník.sk, vyplýva, že podmienky jej zadržiavania boli ďaleko od štandardných a spĺňali znaky tvrdého zaobchádzania, možno až týrania.
Šokujúce detaily z cely
Rukou písané poznámky Moniky Jankovskej z väzby odhaľujú šokujúce detaily. Ich pravosť potvrdzuje aj znalecký posudok súdnej znalkyne Eleny Fortis. Od prvých dní zadržania, cez dlhé obdobie bez kontaktu s vonkajším svetom, až po vyhrážky a manipuláciu zo strany vyšetrovateľov – všetko nasvedčuje tomu, že jej práva boli vážne porušené.
Čo sa dialo na cele? Jankovská vo svojich poznámkach uvádza nasledovné skutočnosti:
-„Prvý telefonát so synom som mala po 53 dňoch od zadržania. Návštevy mi najskôr neboli umožnené vôbec. Prvú videonávštevu som mala takmer po 3 mesiacoch v trvaní 20 minút za prítomnosti príslušníkov NAKA.“
-„Prvého pol roka som chodila na vychádzky do vychádzkového dvorca číslo dva. Jeho rozmery boli 10m2.“
-„Vyšetrovatelia, napríklad pán Juhás mi opakovane tvrdili, že nepotrebujem obhajcu, lebo ma idú vypočuť ako svedka. Ja som na obhajcovi vždy trvala.“
-„Príslušníkmi polície, pri výsluchoch, telefonátoch, eskortách, som bola neustále tlačená do toho, aby som začala spolupracovať, inak sa z väzby nedostanem. Bolo mi povedané, že som mala zabezpečovať drogy pre Fica, Kaliňáka a Počiatka.“
-„Taktiež mi bolo povedané, že vtedajší premiér Matovič opakovane kontaktoval vedenie NAKA s tým, že sa nesmiem dostať z väzby.“
-„Viackrát ma navštívili príslušníci polície, ktorí odo mňa chceli, aby som vypovedala na Fica, Kaliňáka, Počiatka, Pellegriniho, Kováčika. Jeden z nich mi povedal, že bol v kontakte s JUDr. Klimentom. Ten si zariadi, aby rozhodoval o mojej väzbe a prepustí ma, ak budem vypovedať. Do Vianoc vraj budem určite doma.“
-„JUDr. Kyseľ nám (mne a obhajcovi pozn. red.) zvýšeným hlasom uviedol, že moja výpoveď je nepostačujúca, že som sa nepriznala v celom rozsahu a nedala som im tých správnych ľudí.“
-„JUDr. Kyseľ sa rozčúlil, postavil sa a kričal na mňa, že ma nikto z väzby neprepustí, neuzavrie so mnou dohodu o vine a treste a nenavrhne miernejší trest. Ďalej uviedol, že pokiaľ sa nepriznám v celom rozsahu, pôjdu po celej mojej rodine, budú preverovať mojich rodinných príslušníkov, vznesú im obvinenie za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, preveria firmy môjho bývalého manžela, zavrú mi deti a do troch mesiacov bude všetko vybavené.“
-„Dňa 4.3.2021 ma sudca pre prípravné konanie prepustil z väzby na slobodu.“
-„Približne hodinu trvala procedúra prepustenia. Keď som vyšla pred brány väznice, zažila som obrovský šok. Stálo tam veľké auto, po zuby ozbrojení kukláči, množstvo novinárov. Na bolu stál môj obhajca. Pristúpil ku mne vyšetrovateľJuhás, ktorý ma zadržal a prikázal mi nastúpiť do auta. V aute sa na mňa usmial a povedal mi, že ma musí vypočuť a že ja sa z väzby nikdy nedostanem. V aute som sa zrútila a kričala som, že chcem obhajcu. On mi ho nechcel dovoliť.“
„Počas celej väzby som trpela spánkovou depriváciou. Po celý čas mi bola veľká zima. Keď videla lekárka v akom som stave, tak mi povolili mať na cele prešivák.
-„Jedlo, ktoré som dostávala bolo v umelohmotných nádobách a takmer vždy bolo studené.“
-„Každých 10 dní mi robili kompletnú prehliadku cely, všetky veci zo skrinky boli vyhádzané, jedlo, papiere, oblečenie, vyvlečené madrace, posteľné prádlo, všetko porozhadzované po zemi po celej cele. Vtedy mi vždy robili na inej cele osobnú prehliadku ktorá spočívala vo vyzlečení sa donaha, čupnutí si, či nemám niečo v otvoroch, zdvihnutí pŕs, prehliadka vlasov. Pri každom opustení cely bola osobná prehliadka pri ktorej mi prehmatali celé telo.“
Vplyv na osobný život
Skúsenosti z väzby hlboko zasiahli nielen Jankovskú, ale aj jej rodinu. Kedysi elegantná dáma z ministerstva dnes pôsobí ako troska. Počas hlavného pojednávania na Okresnom súde v Trnave sa fyzicky zložila, čo niektorí označili za divadlo.
Vyhrážky, ktoré smerovali nielen k nej, ale aj k jej najbližším, ukazujú na drsné metódy, ktoré sú v rozpore s princípmi právneho štátu. Tieto metódy vyvolávajú otázky o integrite a morálke tých, ktorí mali na starosti presadzovanie zákona.
Prečo média teraz mlčia
Médiá, ktoré kedysi neúnavne sledovali každý jej krok a neváhali ju predstaviť v negatívnom svetle, teraz, po zverejnení informácií o jej nezákonnej väzbe a nálezoch Ústavného súdu, mlčia. Táto zmena postoja vyvoláva otázky o etike a zodpovednosti médií voči pravde a spravodlivosti.
Zmena obvinenia a otázky spravodlivosti
Zaujímavý je aj fakt, že pôvodné obvinenie, ktoré predpokladalo trest od 10 do 15 rokov, bolo neskôr prekvalifikované na miernejšie, so sadzbou od 3 do 8 rokov. Táto zmena, uskutočnená bez väčšej mediálnej pozornosti, poukazuje na možné nedostatky a manipulácie v justičnom systéme.
Kto je Ondrej Janíček?
Jankovská figuruje aj v kauze Fatima, v ktorej je poškodeným Ondrej Janíček. Jeho meno rezonuje v kontexte trenčianskeho podsvetia a je postavou, ktorá si vytvorila povesť aj prostredníctvom svojich kontroverzných väzieb. Toto meno bolo spájané s Danielom Lipšicom, pod ktorého právnu ochranu sa na istý čas dostal. Janíčkova reputácia však utrpela v dôsledku viacerých svedectiev v rámci spomínanej kauzy Fatima, kde bol označený za nedôveryhodnú osobu.
Jeho prítomnosť na sociálnych sieťach je značne viditeľná, najmä vďaka zdieľaniu fotografii s Igorom Matovičom počas volebnej noci v roku 2020 a iných udalostí, kde sa objavil aj s výraznými osobnosťami, ako je exposlankyňa Šofranko, ktorá bola na Matovičovej kandidátke v rovnakom volebnom období, a samotným Danielom Lipšicom. Janíček tiež zdieľal spoločné chvíle so Šimonom Ždárskym, redaktorom portálu Startitup, s ktorým sa dokonca zúčastnil na festivale na Balatone, čím ešte viac podčiarkol svoje spojenie s vplyvnými kruhmi a médiami.
Dva zásadné nálezy Ústavného súdu
V srdci prípadu Moniky Jankovskej ležia dva zásadné nálezy Ústavného súdu, ktoré poukázali na nezákonné stíhanie a protiústavné zadržiavanie bývalej štátnej tajomníčky. Tieto nálezy odhalili vážne pochybenia v právnom procese a nastolili otázky o dodržiavaní základných práv a slobôd v rámci súdneho systému Slovenskej republiky.
Komplikácie okolo kauzy Fatima, kde sa Jankovská objavuje ako postava v pozadí, prispeli k jej preloženiu z Okresného súdu v Trnave do Žiliny z dôvodu námietok zaujatosti. Počas súdneho pojednávania sa objavili výzvy súvisiace s procesnými otázkami, pričom sudkyňa Glembová odmietla námietky obhajoby, čím obmedzila možnosť obhajoby vyjadriť sa k duplicitným otázkam. Tento moment ilustruje komplexnosť a napätie, ktoré prevláda v súdnych sieňach.
Vymyslené výpovede
Róbert Dimčev, zakladateľ strany Karma, sa v Rozhovoroch s Mimi Šramovou vyjadril k manipulatívnym praktikám, ktoré sa týkajú priameho ovplyvňovania svedeckých výpovedí, konkrétne výpovede Michala Vidu. Podľa Dimčeva Janíček a jeho tím pripravili a zmanipulovali túto výpoveď, aby slúžila ich zámerom, čo poukazuje na hĺbku manipulácie v rámci súdneho procesu.
Dimčevov pohľad na situáciu okolo Jankovskej odhaľuje obraz o používaní extrémnych taktík v rámci vyšetrovania. Podľa neho sa za účelom dosiahnutia požadovaných výsledkov využívali radikálne a nátlakové metódy, čo vyvoláva závažné obavy o integritu a spravodlivosť súdneho konania.
Tieto udalosti a postrehy odkrývajú zložitú sieť vzťahov a právnych prekážok, ktoré sprevádzajú proces Moniky Jankovskej, a zároveň upozorňujú na širšie implikácie pre spravodlivosť a právny štát na Slovensku.