DJ/PR Bratislava, 4. júna 2019 – Spoločná prezentácia Juhomoravského kraja a mesta Brna v Bratislave chce prilákať viac slovenských turistov na atraktívne miesta a aktivity juhomoravského regiónu. Južná Morava chce Slovákov osloviť kvalitnou gastronómiou, pivnou turistikou, folklórom alebo ponukou tradičných i menej známych športových a adrenalínových aktivít.
„Napriek tomu, že počet turistov prichádzajúcich do nášho regiónu zo Slovenska každoročne rastie, vnímame, že potenciál je výrazne vyšší a južná Morava má Slovákom čo ponúknuť. Cieľom je predstaviť juh Moravy ako príjemnú destináciu, ktorá okrem turisticky atraktívnych miest ponúka nezabudnuteľné zážitky a vysokú úroveň poskytovaných služieb,“ upresňuje zámer riaditeľka centrály cestovného ruchu – Južná Morava Pavla Pelánová. „Celý región sa v posledných rokoch výrazne posunul čo do šírky i kvality ponuky cieľov a služieb pre turistov,“ doplňuje Pelánová.
Gourmet Južná Morava
Úspešný projekt realizovaný od roku 2016 v Brne sa v tomto roku rozširuje na celý juhomoravský región. Jeho cieľom je poskytnúť turistom tipy na gastronomické podniky, aby mohli ochutnať to najlepšie, čo región ponúka. Významné osobnosti juhomoravského regiónu najskôr nominovali najlepšie gastronomické podniky v 5 kategóriách: reštaurácia, bistro, kaviareň + cukráreň, pivovar + pivnica a vinárstvo + vínna galéria. Tie následne preverila a ohodnotila komisia 15 odborníkov nielen z Českej republiky. V kategórii reštaurácií hodnotil napríklad známy český šéfkuchár Roman Paulus, v kategórii pivovarov a pivníc rakúsky odborník Conrad Seidl, alias pivný pápež, v kategórii bistro zase novinárka z britského denníka The Independent Shelley Rubenstein.
Gourmet Brno + Južná Morava 2019 bude oficiálne predstavený na konci júna (vyhlásenie prebehne 20. júna) a všetky informácie budú dostupné na stránkach www.gourmetjiznimorava.cz (za Južnú Moravu) a www.gotobrno.cz (za Brno).
Región malých pivovarov
96 % produkcie vína Českej republiky pochádza práve z Južnej Moravy. Tento typicky vinársky región chce však najnovšie osloviť milovníkov piva a pivovarníctva. Pivné slávnosti, expozície a prehliadky minipivovarov sú predovšetkým doménou prihraničných oblastí Znojemska a Slovácka. Téma však prepája celý Juhomoravský kraj, kraj s najväčším počtom malých pivovarov v Českej republike. Príklad najbližšej akcie spojenej s pivom:
Pivné slávnosti Znojmo
8. 6. 2019
Nielen pivo uvarené v Znojemskom mestskom pivovare, ale i vzorky z ďalších ako je Dráteník, pivovar Hnanice, pivovar Šnek, hasičský pivovar Bítov či Minipivovar u Dyje môžete v jeden deň ochutnať v centre Znojma.
Šport a adrenalín pre náruživých športovcov i rodiny s deťmi
Doménou oblasti je sieť značených cyklistických tras, ktoré spojujú najatraktívnejšie turistické ciele. Obľúbené sú najmä moravské vinárske cyklocesty (www.stezky.cz) – 1200 km dlhá sieť značených vinárskych cyklotrás, ktoré turistu vedú juhomoravskou krajinou medzi vinohradmi od Znojma až po Slovácko. Pre milovníkov náročnejších terénov sú v regióne novovybudované singletraily v Moravskom krase, v okolí Brna a na Slovácku.
Medzi originálne športové a adrenalínové aktivity patria jaskynné speleoferraty, realizované v Moravskom krase. Autentickú návštevu verejne neprístupných jaskynných systémov so sprievodcom je možné absolvovať v niekoľkých úrovniach, a je to skutočne veľký zážitok. Úplná tma, iba svetlo vašej baterky na čele, úzke priestory, štrbiny, šplhanie, plazení. Poznáte Moravský kras z úplne iného uhla!
Folklór, ktorý baví
Tradičná ľudová kultúra juhovýchodnej čaisti kraja zvanej Slovácko patrí medzi najväčšie lákadlá tejto oblasti. Slovácko je hrdé na svoje folklórne tradície, všetky generácie od mladých až po tie najstaršie udržujú tradičné folklórne zvyky, obliekajú sa do krojov, fungujú tu cimbalové muziky. Každoročne v tomto kraji prebiehajú desiatky folklórnych slávností v každej obci. Najväčším lákadlom sú tento rok dve akcie: Medzinárodný folklórny festival Strážnica, ktorý sa každoročne koná počas posledného júnového víkendu, t.j. 27. – 30. júna v Strážnici. Jedná sa prehliadku toho najlepšieho, čo ponúka moravský i zahraničný folklór. Zlatým klincom slávností je vyhlásenie najlepšieho tanečníka verbuňku (tanec zapísaný v nehmotnom dedičstve UNESCO).
V polovici augusta (15. – 18. 8.) sa môžu návštevníci tešiť tiež na Slovácky rok, ktorý sa koná v Kyjove raz za štyri roky a ide o najstarší ( od roku 1921) a zároveň jednu z najnavštevovanejších ľudových slávností v Českej republike.