Bývalý minister školstva Juraj Draxler reaguje na propagandu Denníka N:
Povedzme to otvorene: Denník N je nástrojom hybridnej vojny
Dnes v ňom vyšiel článok s nadpisom „Kotvy používajú ako zbraň. Boli sme pozrieť na Balte ako úraduje ruská tieňová flotila“.
V článku sa píše: „(..) k tejto ceste cez Baltské more si tankery predvlani pridali teroristickú aktivitu, keď v plytkom šelfovom mori vypúšťajú kotvy a ťahajú ich za sebou aj desiatky kilometrov s jasným zámerom likvidovať nimi podmorské káble medzi pobaltskými štátmi a Fínskom alebo Švédskom…“.
Článok dodáva, že „bezpečnostní analytici NATO… pochybnosti o ruskom zapojení nemajú.“
Až na to, že práve v momente, keď redakcia dávala článok na titulku, vyšla aj správa, že švédske úrady prepustili loď, podozrievanú z takejto sabotáže, pretože podľa prokuratúry nešlo o sabotáž, ale o nehody a chyby.
V sobotu zase nórske úrady prepustili inú loď, s ruskou posádkou, ktorú zadržali po tom, ako loď lotyšské úrady obvinili z poškodenia káblov. Nóri nenašli dôkazy, že by loď poškodila podmorské káble.
A dokonca samotný Washington Post pred dvoma týždňami vydal článok, v ktorom opísal, že údajné úmyselné poškodzovanie káblov, na základe ktorého jednu loď zadržali pre zmenu Fíni, a bol okolo toho dlhotrvajúci mediálny humbug, sa nepreukázalo.
Presnejšie, článok sa odvolal na materiály európskych spravodajských služieb, ktoré uvádzali, že sú si pomerne isté, že spomínaná loď nie je vinná z úmyselného poškodzovania káblov.
Do mozaiky ostáva vložiť ešte jeden kamienok. Nie je podozrivé, že v Baltskom mori došlo niekoľkokrát k poškodeniu podmorských telekomunikačných káblov?
Nuž, ani nie. BBC vydala k tejto téme ešte v novembri dosť vecný článok, kde uvádza, že lode nedbanlivosťou alebo nehodami podmorské káble poškodzujú dosť často. Organizácia, ktorá sa monitoringom zaoberá, eviduje ročne 150-200 takýchto prípadov.
Sú nórske a švédske úrady, podobne ako redakcia Washington Post či jej zdroje v tajných službách platené Putinom? Je to možné.
Ale pravdepodobnejšie je, že niektoré kruhy z občasných nehôd, ktoré sú inak pomerne bežné, vyrobili špionážny thriller. Niektorí, aby sa zviditeľnili (niektorí politici vo Fínsku či Lotyšsku), niektoré médiá, pretože je to proste v dnešnej atmosfére senzačný príbeh, ktorý sa dobre predáva.
Potom ešte ostávajú subjekty ako Denník N. Ten dokonca v momente, keď už iní danú tému silno spochybnili, vrátane severských vyšetrovacích úradov, vydá dramatický článok, ktorý bez dôkazov hovorí o jasnom úmysle a ruskej operácii.
Robí to denník, ktorý prakticky nevynechá týždeň, aby nepriniesol nejakú správu, ktorá ohovára, manipuluje alebo klame o Rusku.
Myslím, že nie je vôbec zveličením nazvať to hybridnou operáciou.
A takou, ktorá špeciálne teraz, vzhľadom na to, čo sa vo svete deje (napätie ohľadom dodávok energií európskej ekonomike, ktorá ide do obchodnej vojny) poškodzuje záujmy ako Európy, tak Slovenska samotného.