Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes v Budapešti rokoval s ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóom.
Diskusia potvrdila spoločné postoje v riešení aktuálnych výziev a otvorila ďalšie možnosti bilaterálnej spolupráce v hospodárskej i politickej oblasti.
„Maďarsko je naším dôležitým obchodným partnerom a teší nás neustály nárast vzájomného obchodného obratu, ktorý v minulom roku dosiahol 15 miliárd eur. Skúsenosti ukazujú, že vieme veľmi dobre spolupracovať na mnohých projektoch a že existuje priestor na ďalšie rozšírenie ekonomických vzťahov, ako je napríklad oblasť energetiky a obnoviteľných zdrojov, kde vieme ponúknuť aj skúsenosti našich slovenských expertov,“ vyhlásil minister J. Blanár s tým, že s P. Szijjártóom sa zároveň zhodli na otvorení diskusie o energetickej bezpečnosti na pôde Európskej únie s cieľom predĺženia výnimky na dovoz ruskej ropy.
Ministri tiež upozornili na nutnosť postupnej prípravy oboch štátov na prechod na elektromobilitu. V tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol aktuálne čínske investície na výrobu elektrických batérií, ktoré smerujú na Slovensko aj do Maďarska.
V otázke vojnového konfliktu na Ukrajine sa obaja ministri zhodli, že je dôležité čím skôr začať mierové rokovania. Ak sa tak nestane, Európska únia bude strácať svoju konkurencieschopnosť a bude vystavená eskalácii tohto konfliktu.
„Podporujeme správu Maria Draghiho o strate suverenity a konkurencieschopnosti Únie. Ak niečo nespravíme, životná úroveň v EÚ sa bude znižovať. Výsledky volieb v Spojených štátoch amerických vnímame ako signál, že môže nastať zmena, pretože zvolený prezident Donald Trump v kampani zdôraznil, že chce čím skôr ukončiť vojnu na Ukrajine. Slovensko podporuje všetky mierové iniciatívy,“ dodal Juraj Blanár.
Ministri zahraničných vecí venovali pozornosť tiež otázkam nelegálnej migrácie a spoločne konštatovali, že kvóty a migračný pakt nefungujú. V súvislosti s procesom rozširovania Európskej únie minister Juraj Blanár doplnil, že Slovensko aj Maďarsko podporujú európske členstvo štátov západného Balkánu, pričom však odmietajú dvojaký štandard zo strany Európskej komisie v oblasti urýchlenia prístupového procesu pri iných krajinách.
Medzi témami bilaterálneho rokovania bola aj pripravovaná novela štátneho jazyka v SR.
„Slovensko zabezpečuje nadštandardné podmienky starostlivosti o národnostné menšiny a môže byť príkladom mnohým iným štátom. V Programovom vyhlásení vlády SR je zakotvené posilnenie štátneho jazyka, ale nesmie to byť na úkor iných. Sme pripravení predísť zneužívaniu tejto témy v politickom boji, preto o tejto otázke pravidelne s maďarskou stranou hovoríme a informujeme sa,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a pripomenul, že na jar 2025 uplynie 30 rokov od podpisu Základnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom, na základe ktorej vzniklo 12 spoločných slovensko-maďarských komisií slúžiacich na rozvoj spolupráce na základe vzájomného rešpektu a porozumenia.