Prinášame Vám reakciu ministra J. Blanára na neopodstatnené útoky a hrubé manipulácie poslancov Progresívneho Slovenska a odmietnutie progresívnej politizácie zahraničnej diplomatickej služby SR:
„Chcem sa s vami podeliť, ako vyzerá progresívna politizácia slovenskej zahraničnej služby v podaní Progresívneho Slovenska, menovite pánov Korčoka, Valáška a Bátora. To boli prvé slová, ktoré mi napadli, keď som si dnes vypočul zúfalú tlačovku troch progresívnych politikov. Prečo hovorím zúfalú?
Prepáčte, nezvyknem byť osobný, ale po znôške ich neopodstatnených útokov a hrubých manipulácií mi neostáva iné konštatovanie. Oni nekritizujú pôsobenie moje, mojich kolegýň a kolegov či predstaviteľov politickej strany, ktorú zastupujem. Oni sa uchyľujú k progresívnym rozprávkam, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ich bývalý koaličný partner Igor Matovič. Ten Igor Matovič, ktorý bol povestný svojimi výmyslami na tlačovkách.
Ivan Korčok zaútočil, že sa v súčasnosti deje najväčší odklon v zahraničnej politike od roku 1998. Nuž, on si to musí určite dobre pamätať, lebo slúžil ako hovorca rezortu diplomacie pred rokom 1998 za vlády Vladimíra Mečiara, ktorému progresívci mimochodom rovnako nevedia prísť na meno. A v čom je tá zmena podľa I. Korčoka.
Vraj na ministerstve vládne strach a anarchia. Mal by sa teda rozhodnúť, čo z toho, lebo ak by vládla anarchia, tak by predsa ľudia nemali strach a robili by si, čo sa im zachce. Napríklad, ako keď ich vláda aj s ministrom pánom Naďom zbavila Slovenskú republiku akejkoľvek leteckej ochrany a protivzdušnej obrany.
Najviac ma však prekvapil výrokom, že bola uvalená autocenzúra na zamestnancov. Tak milý Ivan, dovolím si ti tykať, lebo sa poznáme dlhé roky, pretože si pracoval aj pre našu vládu. Buď sme teda na ministerstve uvalili cenzúru, alebo si niektorí ľudia sami hryzú do jazyka a majú autocenzúru – ale voči tvojmu prezliekaniu kabátov. Lebo pán Korčok pôsobil v diplomacii za každej vládnej garnitúry a nerozpakoval sa ani sedieť vo vláde R. Fica, kde často zastupoval vtedajšieho ministra ako jeho štátny tajomník.
Ani vtedy a ani teraz strach nemáme pred Bruselom a ani pred NATO, ako to vykresľuje Ivan Korčok. Ukázali sme to pred takmer 10 rokmi, kedy sme odmietli povinné kvóty na migrantov a ukazujeme to aj teraz, kedy nesúhlasíme so vstupom Ukrajiny do NATO, pretože by to znamenalo rozpútanie ešte väčšieho vojnového konfliktu, ako je teraz.
Presne toto je dôkazom našej suverénnej zahraničnej politiky, ktorú však Ivan Korčok ako bývalý minister zahraničných vecí vlády Igora Matoviča vôbec nerobil a ani ju nemal odvahu robiť. Pre neho bolo a je ľahšie sa viezť a nekriticky pritakávať tomu, čo mu povedia jeho chlebodarcovia.
Ivan Korčok sa donedávna tváril ako nezávislý kandidát. Toto je tá skrytá progresívna politizácia – keď sa aj z údajne nezávislého bývalého premiéra progresívnej pani prezidentky Čaputovej Ľudovíta Ódora stal líder progresívcov v europarlamente, tak na Slovensku by radi Ivana Korčoka pasovali za lídra progresívnej zahraničnej diplomatickej služby. Ale na to, milý Ivan, je potrebné najskôr presvedčiť voličov, že chcú naspäť tú vašu kolenačkovú a protislovenskú politiku.
A teraz k bývalým jednorazovým veľvyslancom za našich vlád – pánovi Valáškovi a pánovi Bátorovi, ktorí sa demaskovali a dnes vystupujú v tričkách progresívcov – len toľko, že najskôr by si mali overiť fakty a až potom hovoriť.
A teraz tie fakty: ministerstvo zahraničných vecí má viac ako 1.100 zamestnancov, ale keďže sa nám v rámci konsolidácie podarilo s ministerstvom financií dospieť pred necelými dvoma mesiacmi k dohode, k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov sme museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe, ale pôsobia na úrade ministerstva zahraničných vecí v Bratislave. A teda nemuseli sme znižovať počet zamestnancov o viac ako 110, čiže plných 10 %, ale len 47. Z nich časť odišla do dôchodku, iní na základe vzájomnej dohody, a teda výpovede sa v skutočnosti týkajú iba 20 ľudí. Osobne ma to veľmi mrzí.
Avšak v čase po rozvrátení verejných financií, čo je dedičstvom vlád pánov Matoviča, Hegera a progresívneho Ódora, a ďalších „nezávislých“ osobností, ako bol vtedy aj pán Valášek, to skutočne nie je také zničujúce, ako to tvrdili títo páni na svojej tlačovke, ktorou chcú toto všetko iba zastierať.
A keď spomínali konkrétne meno jedného diplomata, tak tu musím opäť uviesť veci na pravú mieru. Spomenuli pána Peška. Pán Peško bol osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE pre Ukrajinu – projektový koordinátor OBSE v Kyjeve a túto pozíciu sme plne hradili počas môjho ministrovania od októbra 2023. Pred letom 2024 však pán Peško sám oznámil, že chce skončiť, a to nielen na tomto vyslaní, ale aj na ministerstve s tým, že chce odísť do súkromnej sféry. Súhlasil som, ale keď sa koncom leta ukázala možnosť postaviť kandidáta na generálneho tajomníka OBSE, tak som plne podporil práve jeho kandidatúru za Slovenskú republiku, pretože ho pokladám za skúseného diplomata v rámci OBSE, a on ju prijal.
Žiaľ, dodnes nie je táto voľba uzavretá pre zložitú situáciu v tejto organizácii, pretože desiatky členských krajín sa ešte stále nedohodli, koho si zvolia. A zatiaľ to vyzerá, že sa ani nezhodnú. A tak som práve tento týždeň – aká symbolika a zároveň ukážka absolútnej neznalosti a nevedomosti progresívnych pánov Korčoka, Valáška a Bátora – vyjadril plnú podporu kandidatúre p. Peška za vedúceho misie OBSE v Srbsku! Áno, to je ten diplomat, o ktorom títo progresívci klamali, že som ho vyhodil a nemal záujem o jeho služby pre slovenskú diplomaciu.
Verím, že tieto fakty stačia na to, aby bolo všetkým zrejmé, kto si tu vymýšľa, manipuluje a progresívne politizuje zahraničnú diplomatickú službu s jasným cieľom za každú cenu len škodiť, polarizovať a štvať spoločnosť proti našej vláde.
A na záver chcem ešte raz zdôrazniť, že si vážim všetkých našich diplomatov a ďalších zamestnancov, ktorí robia profesionálne svoju prácu pre našu vlasť a robia jej dobré meno – na rozdiel od tých, ktorí nevedia doma získať podporu občanov na presadenie svojej progresívnej politiky, a tak škodia našej vlasti všade, kde sa len dá – predovšetkým v zahraničí.“
Vyjadrenie Juraja Blanára si môžete pozrieť na YT Ministerstva zahr. vecí: