Minister zahraničných vecí Juraj Blanár reaguje na aktuálnu situáciu ohľadom slovenskej diplomacie: Liberálno-progresívni exministri politizujú diplomaciu
Mikuláš Dzurinda a jeho nevysvetlené financovanie SDKÚ, ktoré ho pripravilo o premiérsku stoličku. Ivan Korčok, ktorý sa tváril ako nezávislý kandidát na prezidenta, hoci pôsobil vo vláde I. Matoviča či ako štátny tajomník vo vláde R. Fica a najnovšie sa tvári ako nová tvár Progresívneho Slovenska. Rastislav Káčer, povestný svojimi „gin-plomatickými“ rečami, ktorý sa najviac zviditeľnil vešaním dúhovej vlajky na slovenskú ambasádu v Budapešti. A napokon Miroslav Wlachovský, minister Čaputovej úradníckej vlády, pracuje v Globsecu, ktorý ako minister masívne finančne podporoval. Nič prekvapivé!
Títo politici, ktorí nedokázali získať dostatočnú voličskú základňu a dnes ani nie sú súčasťou parlamentnej opozície, útočia na ministerstvo zahraničných vecí cez prizmu vlastnej politickej nepodstatnosti. Vyzývajú profesionálnych diplomatov k podpisu ich politického pseudovyhlásenia. Chceli by sa zviditeľniť, radi by rozdávali rady a najmä by chceli opäť spolitizovať diplomaciu tým, že spochybňujú nespochybňované a chcú rozdeliť odborníkov na tých správnych, čiže stojacich na ich strane, a tých zlých, ktorí vykonávajú svoju službu vlasti ako poslanie.
A z tohto dôvodu musím zareagovať na toto pseudovyhlásenie a pripomenúť predovšetkým pre občanov SR a nie týmto signatárom, ktorí sa snažia prekrúcať realitu:
V programovom vyhlásení našej vlády, ktoré prijala vládna koalícia v októbri 2023, sme jasne zadefinovali zahraničnú politiku Slovenska s tým, že členstvo v EÚ či Severoatlantickej aliancii sú nespochybniteľné. Tiež že medzi naše priority patrí popri politike na všetky štyri svetové strany posilňovanie partnerstva so štátmi, ktoré sú nám blízke členstvom v medzinárodných organizáciách s našou účasťou. A na tom sa nič nemení.
Avšak títo ľudia nechcú pochopiť, že v tejto zložitej dobe, ktorú teraz prežívame, je dôležité dôsledne presadzovať predovšetkým národnoštátne záujmy a mierové riešenia, pretože iba vtedy sa dá rozvíjať prosperita a životná úroveň občanov Slovenskej republiky i Európskej únie.
Odmietam politické prázdne posolstvá pánov Dzurindu, Korčoka, Káčera a Wlachovského o tom, že súčasná vláda „nemá mandát“ a že vraj „búra dlhodobý zahraničnopolitický konsenzus“. Je to iba zbožné prianie politicky neúspešných exministrov, ktorí si mysleli, že len oni sú tí povolaní pre zahraničnú politiku a že len oni najlepšie vedia, čo Slovenská republika potrebuje. A tak Slovensko pod ich vedením súhlasilo s tzv. humanitárnym bombardovaním bývalej Juhoslávie, namiesto slovenských záujmov presadzovalo záujmy iných, obmedzovalo základné demokratické princípy obyvateľov a rozpútalo slovnú nenávisť medzi ľuďmi, ktorá viedla až k atentátu na predsedu vlády SR v máji minulého roka. A, bohužiaľ, musím konštatovať, že ich konanie pokračuje v tomto duchu ďalej.
Preto odporúčam pánom expolitikom, aby sa namiesto šírenia neprávd a manipulovania s realitou, prázdneho politikárčenia a pokusov o politizáciu diplomacie riadne postavili pred voličov vo voľbách, aby ich presvedčili a získali mandát, a potom presvedčili celú vlasť, aký skutočný záujem o ňu majú.