V knihe Moja cesta herec podáva čitateľom návod, ako uzdraviť svoju myseľ a telo vnútorným mierom, nájsť svoj stred a vytvoriť si harmonický životný štýl založený na vedomom prežívaní každej chvíle.
Herec Jozef Vajda pokrstil v pondelok večer v novej budove Slovenského národného divadla autobiografickú knihu Moja cesta, ktorú vydal v spoluautorstve s novinárkou Katarínou Leškovou.
„Nápad napísať knihu vznikol ešte pred ôsmimi rokmi, keď sme sa stretli na rozhovore pre jeden týždenník. Dlhšie sme sa potom nevideli. Priznám sa, bola som z neho prekvapená, lebo bol iný, radikálne zmenený, tak sme sa pustili do reči. Povedal mi, čím všetkým prešiel za tie roky, čo sme sa nevideli a ja som prišla na to, že ten príbeh je taký úžasný, že by to bol perfektný námet na knižku,“ dodala spoluautorka autobiografie.
Zagratulovať hercovi prišlo mnoho známych osobností a kolegov z divadla. Krstnými rodičmi knihy sa stali herečka Mária Kráľovičová a hercov brat Marián Vajda, ktorý zohral v procese jej vzniku významnú úlohu.
Keď sa totiž Jozef Vajda podľa vlastných slov ocitol vo vzduchoprázdne, čelil rozpadu rodiny, vážnym finančným problémom a depresiám a nemal sa čoho zachytiť, brat Marián mu podal pomocnú ruku a pozval ho do Austrálie. Tam herec zmenil životnú filozofiu, začal život vnímať inými očami a viac si vážiť vzťahy s ľuďmi a sám seba.
Upravil si stravovacie návyky, vytvoril si celkom nový cvičebný program a začal experimentovať s meditačnými technikami. Hlboký stav uvoľnenia, ktorý sa mu podarilo dosiahnuť, sa následne odrazil aj na jeho zdraví. „Ak sa v ťažkých situáciách naučíme vidieť príležitosti na osobný rast, náš život sa zázračne zmení,“ povedal Jozef Vajda počas krstu.
V knihe sa čitateľom prihovára cez osobnú skúsenosť a nenásilnými radami či praktickými ukážkami sa ich snaží doviesť k bodu, v ktorom sa človek stáva pánom svojho tela, mysle aj citov a navždy sa zbavuje pozície obete.
Jozef Vajda sa narodil v roku 1955 v Žiline. Vyštudoval VŠMU v Bratislave, od roku 1977 pôsobil v Poetickom súbore Novej scény a od 1. augusta 1980 účinkuje v činohre SND.
V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v inscenáciách Stratení v Oklahome, Bratia Jurgovci, Chrobák v hlave, Ksicht, Láskavé bohyne, Pamäť vody, Tak sa na mňa prilepila či Veľa kriku pre nič.