Vďaka joge posilníte telo i ducha. Na TOTO počas cvičenia dbajte

Joga cvicenie stres
Foto: ilustračné, GettyImages

Cviky jógy sú úžasné pre telo aj dušu. Aby sme dosiahli maximálny úžitok, je dôležité správne vykonávať tieto cviky. Začnime však základnými aspektmi, ktoré by sme mali poznať.

Jóga nie je len fyzické cvičenie, je to filozofia, ktorá spája telo a dušu. Aby sme dosiahli maximálny úžitok z cvičenia, musíme vedieť, ako správne dýchať, sústrediť svoju myseľ a cvičiť s kvalitou nad kvantitou. Prejdime spolu základy, ktoré vám pomôžu začať váš jogový zážitok.

Predtým, než vám prezradíme jednotlivé cviky, mali by ste vedieť nasledujúce. Keďže joga nie je len cvičenie, nestačí len vykonávať pár pohybov. Jóga predstavuje filozofiu, spojenie tela i duše, preto pre väčší účinok cvikov by ste mali vedieť nasledovné.

Ako správne dýchať

Pri cvičení jogy sa musíme sústrediť predovšetkým na ľahké a hlboké dýchanie. A vždy nosom. Predstavme si, že dýchame na zrkadlo. Teraz ten istý zvuk vydajme s rovnakou intenzitou pri zatvorených ústach a podarí sa nám dýchať spôsobom udždžají. Týmto štýlom dýchania sa vaše telo najlepšie okysličí.

Koncentrujte svoju myseľ

Pred každým cvičením by sme mali sústrediť pozornosť na svoje pocity a na chvíľu sa pohrúžiť do seba. Prináša to upokojenie a zároveň sa tým zvyšuje koncentrácia. Ešte predtým, ako sa pustíme do cvičenia ásan (jednotlivých cvikov), sústredene a zhlboka sa nosom nadýchnite a vydýchnite.

Menej je niekedy viac

Napriek tomu, že cviky sú zamerané väčšinou na konkrétne časti tela, vždy sa naň vplýva aj ako na celok. Svaly sa posilňujú a sú pružnejšie, vnútorné orgány sa povzbudzujú a prekrvujú.

Je dôležité, aby sme každej ásane venovali dostatočné množstvo času a zhlboka dýchali, vykonávali ju vedome a zvnútornene. Radšej cvičme koncentrovane jeden cvik, ako by sme sa mali bezhlavo vrhnúť na dlhú zostavu rôznych cvikov. Ak pri jednotlivých cvikoch pociťujeme bolesti, s cvičením treba hneď prestať.

Prečítajte si aj: Jóga – nájdite odvahu spoznať čaro vlastného vnútra

Skúste na nič nemyslieť

Počas cvičenia je potrebné úplne vypnúť. A aspoň chvíľu na nič nemyslieť. Zaplašiť otravné myšlienky však nie je jednoduché. Dlhý zoznam povinností, nevybavené e-maily, ktoré ste už dávno mali odoslať, opletačky so šéfom alebo kolegami, stres pred schôdzkou. Zabudnite na to!

Nerozčuľujte sa, ale myšlienky si pripusťte. Uvedomte si ich a potom sa od nich osloboďte. Keď sa venujete ásanam, nie ste pod tlakom povinností a nemusíte hľadať žiadne riešenia. Musíte iba dýchať! A naťahovať telo. Riešenie problémov k nám nakoniec príde samo!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom