Je vedecky dokázané, že čím viac času strávite so svojou matkou, tým dlhšie bude žiť

Je vedecky dokázané, že čím viac času strávite so svojou matkou, tým dlhšie bude žiť
Je vedecky dokázané, že čím viac času strávite so svojou matkou, tým dlhšie bude žiť Foto: ilustračné, GettyImages

Vedci nás nezriedka prekvapia novými objavmi. Napríklad nedávno prišli výskumníci z Kalifornie s vysvetlením možnosti, ako môžeme predĺžiť a skvalitniť život našich rodičov. Je to veľmi jednoduché. Prinášame vám výsledky tohto prieskumu, aby ste ľahšie pochopili, prečo je pre našich blízkych tak dôležitá naša pozornosť.

Z vykonaných výskumov vyplýva, že osamelosť hrá veľmi významnú úlohu v urýchlení procesu starnutia a s tým súvisiacim zvýšením úmrtnosti. Vedci sledovali stav skupiny 1 600 starších ľudí, kde priemerný vek predstavoval 71 rokov. Pri týchto prieskumoch sa nezohľadňovali faktory ako je zdravie, ekonomická úroveň alebo spoločenské postavenie. Jediným predmetom záujmu bola osamelosť.

Počas obdobia 6 rokov, počas ktorých boli títo starší ľudia sledovaní, zomrelo 23 % osamelých ľudí a iba 14 % ľudí vyššieho veku, ktorých pravidelne navštevovali ich blízki.

Čím je človek starší, tým väčší význam prikladá vzťahom so svojou rodinou. Je to v čase, keď deti a vnúčatá týchto starších ľudí cítia podstatne menšiu potrebu sa s príslušníkmi staršej generácie stýkať.

Vcelku možno konštatovať, že ľudia vyššieho veku sú voči nedostatkom svojich priateľov a blízkych oveľa tolerantnejší. Vždy sú ochotní sa s mladšími ľuďmi podeliť o svoju múdrosť aj rokmi nadobudnuté skúsenosti a dokážu tiež poradiť, čomu stojí za to venovať svoju pozornosť a svoje úsilie a čomu nie.
Keď potrebujeme poradiť, obraciame sa spravidla na svojich rodičov a starých rodičov, pýtame sa ich na ich názor, ako ktoré veci riešiť a v niektorých prípadoch potrebujeme iba byť s nimi v kontakte. Treba teda mať na pamäti, koľko času nám venovali a doteraz venujú a ako naliehavo potrebujú porozumenie z našej strany. Stačí niekoľko hodín kontaktu týždenne a jeden telefonát za deň. Výrazne tým zvýšite ich šance na dlhší a šťastnejší život.

Zdroj: www.adaline.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom