Vedci nás nezriedka prekvapia novými objavmi. Napríklad nedávno prišli výskumníci z Kalifornie s vysvetlením možnosti, ako môžeme predĺžiť a skvalitniť život našich rodičov. Je to veľmi jednoduché. Prinášame vám výsledky tohto prieskumu, aby ste ľahšie pochopili, prečo je pre našich blízkych tak dôležitá naša pozornosť.
Z vykonaných výskumov vyplýva, že osamelosť hrá veľmi významnú úlohu v urýchlení procesu starnutia a s tým súvisiacim zvýšením úmrtnosti. Vedci sledovali stav skupiny 1 600 starších ľudí, kde priemerný vek predstavoval 71 rokov. Pri týchto prieskumoch sa nezohľadňovali faktory ako je zdravie, ekonomická úroveň alebo spoločenské postavenie. Jediným predmetom záujmu bola osamelosť.
Počas obdobia 6 rokov, počas ktorých boli títo starší ľudia sledovaní, zomrelo 23 % osamelých ľudí a iba 14 % ľudí vyššieho veku, ktorých pravidelne navštevovali ich blízki.
Čím je človek starší, tým väčší význam prikladá vzťahom so svojou rodinou. Je to v čase, keď deti a vnúčatá týchto starších ľudí cítia podstatne menšiu potrebu sa s príslušníkmi staršej generácie stýkať.
Vcelku možno konštatovať, že ľudia vyššieho veku sú voči nedostatkom svojich priateľov a blízkych oveľa tolerantnejší. Vždy sú ochotní sa s mladšími ľuďmi podeliť o svoju múdrosť aj rokmi nadobudnuté skúsenosti a dokážu tiež poradiť, čomu stojí za to venovať svoju pozornosť a svoje úsilie a čomu nie.
Keď potrebujeme poradiť, obraciame sa spravidla na svojich rodičov a starých rodičov, pýtame sa ich na ich názor, ako ktoré veci riešiť a v niektorých prípadoch potrebujeme iba byť s nimi v kontakte. Treba teda mať na pamäti, koľko času nám venovali a doteraz venujú a ako naliehavo potrebujú porozumenie z našej strany. Stačí niekoľko hodín kontaktu týždenne a jeden telefonát za deň. Výrazne tým zvýšite ich šance na dlhší a šťastnejší život.
Zdroj: www.adaline.cz