Libido na horskej dráhe: Ako sa mení u mužov aj žien v priebehu našich životov?

Sex vztahy libido zeny muzi rozdiel
Foto: ilustračné, GettyImages

Veľa manželských nezhôd začína v spálni. Mnohým z nich by sa dalo predísť poznaním rozdielností mužského a ženského sveta.

Poznáte to. Ste unavená i vystresovaná a na sex nemáte ani pomyslenia, zatiaľ čo váš partner nedá pokoj. Alebo naopak. Chcete sa s ním milovať a on vás stále odmieta? Príčinu treba hľadať v ženskom a mužskom libide. Sú rovnaké?

Dôvodom hádok je rozdielnosť

Aj keď každá sexuálna túžba konkrétnej ženy či muža býva individuálna, vo všeobecnosti sa málokedy zhodneme. Dôvodom je rozdielnosť, ktorá závisí nielen od menštruačného cyklu ale i od veku (najmä ženy).

Muži túžia po sexe celý život

Hladina testosterónu u mužov síce s vekom klesá, ale to neznižuje ich chuť na sex. Mužský záujem o milovanie pretrváva po celý život. Testosterón zohráva dôležitú úlohu pri podporovaní mužskej fyzickej výkonnosti, a to najmä vo veku okolo dvadsiatich rokov.

Sexuálna túžba u žien vekom rastie

Práve tu sa skrýva rozdielnosť a pôvod nezhôd. Do tridsiatky sa my ženy sťažujeme, že nás muži stále nútia do sexu. Až okolo tridsiatky ich v sexuálnej túžbe dobehneme. Prečo? Môže za to biologický inštinkt, ktorý pred menopauzou núti ženy zvýšiť túžbu po sexe, a tým sa posnažiť počať a porodiť dieťa, kým biologické hodiny úplne neodbijú.

Naše libido sa mení i v priebehu týždňa, mesiaca a roka.

Na ženy vplýva aj stres

Nie len vek, ale aj iné faktory ovplyvňujú našu túžbu po sexe. Naše libido sa mení v priebehu týždňa, mesiaca a roka. Stres, pracovné problémy, nedostatok spokojnosti či pocitu blízkosti a dôvery môžu vziať ženskú túžbu na vedomie.

Naopak, mužský mozog je niekedy oveľa rýchlejší v namiešaní kokteilu sexuálnej túžby, ktorý mu pomáha zabudnúť na všetky starosti.

Komunikácia je kľúčom

Ak si všimnete rozdiely v sexuálnom záujme medzi vami a partnerom, je dôležité mať otvorenú komunikáciu. Porozprávajte sa o vašich potrebách a túžbach, aby ste spoločne našli kompromis a dosiahli sexuálnu harmóniu vo vzťahu. Je dôležité, aby ste si navzájom porozumeli a rešpektovali si individuálne potreby.

Nech už je vaše libidá akékoľvek, pamätajte, že túžba po sexe je prirodzená a súčasťou ľudskej sexuality. Buďte otvorení, komunikujte a objavujte nové spôsoby, ako udržať váš vzťah plný lásky, porozumenia a vzájomného uspokojenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom