Najnovší prírastok medzi „superfoods“ sú bobule z Amazonského pralesa- acai berries. Nájdete ich vraj v „každom dobrom supermarkete“ a mraziarenskom boxe napríklad v Dm drogérii. Reklama na acai je na každom kroku a o jeho účinkoch básni každý acai maniak. Pri tom všetkom humbuku ale zabudli na staré, dobré čučoriedky ktoré sa mimochodom tiež zaraďujú medzi superfoods a v porovnaní s acai sú 5! násobne lacnejšie.
Tak ako to je…
Acai obsahuje veľmi veľa antioxidantov, vitamínu C, omega-3-mastné kyseliny a v 100g prijmete 247 kalórií, 16g vlákniny, 4g sacharidov, z čoho sú iba 2g cukru a 6g bielkovín. Z hľadiska minerálov prijmete v 100g: 58mg fosforu, 9mg vápnika, 11,8mg železa, vitamín B1, B2 a B3 a vitamín C.
100g čučoriedok obsahuje iba 51 kalórií, žiaden tuk, 0,7mg sodíka, 14g sacharidov, z čoho 10g cukru a 3g vlákniny, Draslík – 114mg,Fosfor – 18mg, Horčík – 9mg, Mangán – 0.497mg, Selén – 0.1µg, Sodík – 1mg, Vápnik – 9mg, Zinok – 0.24mg a Železo-0.41mg. Vitmíny A, B1,B2,B6,E,K a C.
Čučoriedky obsahujú aj významné kyseliny ako: kyselinu jablčnú, citrónovú a iné ovocné kyseliny. Sú bohaté na minerálne látky, predovšetkým železo, horčiny a vitamíny. Nájdeme v nich aj ektíny, taníny (triesloviny) a myrtilín, látky, ktoré sa starajú o zachytávanie voľných radikálov, priechodnosť ciev, tlmenie zápalových procesov
Acai berries
– zvyšuje fyzickú výkonnosť
– zvyšuje duševnú výkonnosť
– podporuje chudnutie
– ničí voľné radikály
– zlepšuje trávenie
– pomáha detoxikácii
– znižuje známky starnutia
– znižuje hladinu cholesterolu
– zvyšuje libido
Čučoriedky
– prispievajú k posilneniu imunitného systému a k spomaleniu procesu starnutia.
-Pôsobia proti hnačkám
-Pozitívne pôsobia na oči
-Harmonizujú psychiku a navodzujú dobrú náladu.
-Sú vhodné aj ako podporný liek pri respiračných ochoreniach
-Prospievajú žalúdku
-Je možné ich použiť aj na liečenie zápalu močových ciest
Napriek tomu, že je okolo Acai taký boom, myslím, že by sme mali ostať pri našich tradičných plodinách, ktoré poznáme, vieme ako sa správajú v ľudskom organizme a naše telo ich vníma ako „svoje“, keďže sa pestujú v našich zemepisných šírkach a necestujú tisíce kilometrov, aby sme si ich mohli kúpiť v MRAZENOM stave.