Speváčkina novinka, ktorý by mala vyjsť na prelome februára a marca, bude obsahovať 12 autorských skladieb.
Česká speváčka, huslistka a skladateľka Iva Bittová nahrala nový album s názvom Entwine/Proplétám. Dielo vzniklo v akusticky zaujímavých priestoroch kostola Sv. Jana Nepomuckého na Zelenej Hore v českom meste Žďář nad Sázavou.
Kostol, ktorý speváčke poslúžil ako inšpirácia pri tvorbe piatich skladieb, postavili v rokoch 1719 až 1722 podľa návrhu architekta Jana Blažeja Santiniho. Ďalších sedem kompozícií dozrievalo počas niekoľkých rokov pri sólových vystúpeniach interpretky.
Album Entwine/Proplétám nadväzuje na speváčkinu minuloročnú štúdiovku Fragments, ktorú nahrala v spolupráci s mníchovským vydavateľstvom špecializujúcim sa na džez a klasickú hudbu. Niektoré z piesní, ktoré speváčka predstavila na tejto nahrávke, by sa v inom spracovaní mali objaviť aj na novinke. V Česku a na Slovensku by mal nový album vyjsť na prelome februára a marca pod značkou Pavian Records vo vydavateľstve Dr. Horák.
„Entwine je akousi reflexiou, alebo ak chcete zrkadlom môjho života. Prepletaním životných skúseností, nálad, farieb tónin i tónov sa podarilo upliesť hudobnú textovú mozaiku tohto albumu, ktorý s úctou a veľkým rešpektom venujem môjmu dlhoročnému blízkemu človeku Václavovi Havlovi,“ povedala Bittová.
Skladateľka je zároveň výhradnou interpretkou i autorkou hudby. Texty, ktoré ju pri tvorbe inšpirovali, našla napríklad v zbierke Uspávanky moravského básnika Jana Skácela, u Gertrudy Steinovej či Růženy Danielovej, rómskej ženy, ktorá ako jediná z rodiny prežila holokaust. Práve jej text, ktorý napísala v Osvienčime, upravila interpretka pre husle a hlas na žiadosť britskej televízie BBC. Textami prispeli aj autorkini britskí priatelia, hudobník Chris Cutler a novinár a muzikológ Ken Hunt.
Päťdesiatpäťročná Iva Bittová vyštudovala hudobno-dramatický odbor v Brne. Bola členkou divadla Husa na provázku. Na konte má niekoľko albumov ako napríklad Čikori (2001), Jako host (2002) či Zvon (2012).
Účinkovala tiež v snímkach ako napríklad Balada pro banditu (1978), Mikola a Mikolko (1988), Želary (2003) či Tajnosti (2007).
Informácie pochádzajú z webstránky kultura.idnes.cz a z archívu agentúry SITA.