II. Pleťové vody s tinktúrou pre suchú a citlivú pokožku

Thinkstockphotos 183606350
healthy portrait

Dnes sa opäť dozviete skvelé recepty na domáce kozmetické vody s použitím liehu, v ktorých sa využívajú liečivé účinky rastlín.

Dnešné recepty na domácky vyrobené pleťové vody sa dajú pripraviť do zásoby. Ich príprava je jednoduchá a najmä na suchú a citlivú pokožku majú blahodarné účinky. Tu sa dozviete aj ďalšie recepty na prípravu pleťových vôd s liehom:

Pleťová voda z nechtíkovej tinktúry

1 polievková lyžica nechtíkovej tinktúry, 150 g destilovanej vody, 3 kvapky olejového výluhu z lupienkov ruže.

Voňavý olej rozpustíme v nechtíkovej tinktúre a pridáme destilovanú vodu. Príjemne voňajúca bledožltá pleťová voda mierne sťahuje a zároveň vzpružuje citlivú a suchú pokožku. Pripravujeme ju vždy čerstvú.

Nechtíková tinktúra

5 g kvetov nechtíka, 100 g liehu (60 %)

Drogu v tmavej nádobe prelejeme liehom a uzavretú ju necháme stáť pri izbovej teplote 10 dní. Potom drogu vytlačíme a nechtíkovú tinktúru scedíme. Pleťová voda sa používa v kozmetických prípravkoch na tonizovanie (posilnenie) a regeneráciu tkaniva pokožky.

Pleťová voda z lupienkov ruže

5 g lupienkov ruže, 100 g bieleho vína, 50 g destilovanej vody.

Drogu zalejeme v tmavej fľaši so širokým hrdlom bielym vínom. Fľašu dobre uzavrieme a necháme stáť 14 dní pri izbovej teplote. Potom víno scedíme, drogu dobre vytlačíme, prípadne všetko ešte raz scedíme cez gázu a pridáme 50 g destilovanej vody.

Vínový výluh z kvetov ruže je klasický spôsob prípravy jemnej pleťovej vody. Pre svoju ideálnu pH hodnotu je vhodný najmä pre suchú, podráždenú a starnúcu pokožku.

Pleťová voda z kvetov rumančeka a z koreňa ibiša

2 polievkové lyžice kvetov rumančeka, 1 polievková lyžica koreňa ibiša, 300 g destilovanej vody, 1 kávová lyžička rumančekovej tinktúry.

Pripravíme si zápar z rumančeka (2 polievkové lyžice na 150 g vriacej vody) a macerát z koreňa ibiša (1 polievková lyžica sa preleje 150 g studenej vody a nechá vylúhovať 12 hodín). Obidve tekutiny po scedení zmiešame a pridáme 1 kávovú lyžičku tinktúry z rumančeka. Získame hustú pleťovú vodu, ktorá pôsobí osviežujúco, upokojujúco a hojivo na suchú a citlivú pokožku. Možno ju uskladňovať krátky čas v chladničke.

Rumančeková tinktúra

10 g kvetov rumančeka, 100 g liehu (60 %).

Drogu prelejeme liehom v tmavej fľaši so širokým hrdlom. Dobre uzavretú fľašu necháme stáť asi 10 dní pri izbovej teplote. Občas ju potrasieme. Nakoniec zlatohnedú voňavú tekutinu scedíme do tmavej fľaše. Rumanček pri príprave nasakuje veľa tekutiny, preto aj keď zvyšky drogy dobre vytlačíme, získame len asi 75 g rumančekovej tinktúry.

Používa sa na ošetrenie rán v ústach, na perách a nemala by chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pridaním niekoľkých kvapiek tinktúry do vody si pripravíme výborné kloktadlo alebo vodu na zmäkčenie kože na rukách a na nohách.

Nezabudnite nás čítať i nabudúce. Dozviete sa ďalšie recepty na vlastné kozmetické prípravky bez použitia chémie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom