Prinášame vám ďalšiu emóciu, ktorá ničí váš život a môže byť spúšťačom týchto závažných ochorení.
V predchádzajúcej časti ste sa dozvedeli, čo všetko môže mať na svedomí depresia. Tu je ďalšia z negatívnych emócií ohrozujúcich zdravie.
Hnev – opäť emócia dosť „moderná“. Hneváme sa na všetko a na všetkých. Rozčúli nás dlhý rad v obchode, vodič, ktorý ide pred nami pomaly a neisto, dokonca aj človek, ktorý sa usmieva. Hnev často vychádza z pocitu strachu, krivdy, ak nedostaneme to, čo chceme. Hnev vyvoláva aj pocit, že musíme mať vo väčšine pravdu. Ak to tak nie je, namiesto toho, aby sme prevzali zodpovednosť, začíname obviňovať z nášho neúspechu, z našej blbej nálady iných. Hnev dáva ľuďom falošný pocit moci – začínajú kritizovať všetko okolo seba, posudzujú, odsudzujú, sú hádaví.
Hnev nám však dáva „lekciu“ – možnosť – oslobodiť sa od toho, čo v našom živote nefunguje. Ak sa totiž hnev dlho zadržiava, človek sa cíti veľmi vyčerpaný, môže mať zvýšený tlak, zápal dutín, psoriázu (vytvára si okolo seba ochranný pancier). Priveľa hnevu môže spôsobiť vytváranie nádorov, rakovinu, vredy, zápal pľúc (dochádza mi dych, už nevládzem a akútne musím situáciu riešiť).
Samozrejme sa nedá šibnúť zázračným prútikom a hnev odíde. Je dobré sa zamyslieť, prečo nás tá ktorá situácia vyviedla z rovnováhy. Prečo ten ktorý človek vyvolal v nás hnev. A premýšľať, čo my osobne nemáme v sebe vyriešené, ak v nás vznikol pocit hnevu. Ako môžeme reagovať inak, bez pocitu hnevu. Dá sa to. Chce to pracovať so sebou samým. Chce to premýšľať a hľadať riešenie. Hnev tak v našom živote stratí miesto.
Čítajte nás i nabudúce, dozviete sa, aká ďalšia emócia nás môže stáť i život.