Igor Melicher: Zasahuje česká vláda do prezidentských volieb?

Fb_img_1709801698637.jpg
Ilustračný obrázok: FB Igor Melicher

Štátny tajomník Ministerstva obrany Igor Melicher sa na svojej sociálnej sieti vyjadril k aktuálnemu rozhodnutiu českej vlády – obmedziť komunikáciu s vládou SR. Podľa jeho slov môžu tieto kroky slúžiť ako zastierací manéver na ovplyvnenie prezidentských volieb na Slovensku.

Prečítajte si jeho vyjadrenie:

PREMIÉR ČR PETR FIALA SA MÔŽE SVOJIM KROKOM VOČI SR DOSTAŤ NA VEĽMI TENKÝ ĽAD.

Krok vlády Českej republiky obmedziť nadštandardnú komunikáciu s vládou Slovenskej republiky pár dni pred prezidentskými voľbami na Slovensku môže slúžiť ako manéver na ich ovplyvnenie, čo by mohlo znamenať absolútne neprijateľný zásah do našich vnútropolitických záležitostí.

Náznak opatrnej izolácie zo strany nám najbližšieho štátu môže cieliť na slovenských voličov. Vláda pána Fialu tak môže vysielať zneisťujúci signál potenciálnym voličom Petra Pellegriniho, že kvoli vláde, ktorej je súčasťou Slovensko postupne “stráca priateľov.” Na druhej strane môže mobilizovať voličov Korčoka, ktorým tento kandidát ponúka namiesto suverénnej národnoštátnej politiky len servílnu politiku v prospech väčších partnerov.

Do úvahy treba zobrať aj to, že vyjadrenie pána Fialu prišlo tesne po stretnuti s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý len nedávno usporiadal v Paríži samit k prehĺbeniu vojenského riešenia vojny na Ukrajine, kde sa do jasnej opozície voči tomu riešeniu postavilo najmä Slovensko.

Obmedzovať spoločné, tradičné a nadštandardné aktivity kvoli rozdielnym názorom na vojnu nie je krok správnym smerom. Vojna, dokonca v Európe, je pre každý európsky štát tak citlivá záležitosť, že vyžadovať zhodu na jedinom správnom názore ako predpoklade vzájomných vzťahov hraničí s primitívnym vydieraním. Rozličnosť názorov a postojov k vojne v našom susedstve nie je prejavom sympatií k agresorovi, ale rozumnou cestou k nájdeniu toho najlepšieho riešenia.

Ak môžu byt na dosiahnutie mieru použité diplomatické metódy, tak ich treba rešpektovať a zaradiť ich do hlavnej diskusie v Európe priamo k ďalším možným riešeniam konfliktu.

To, že chce Slovensko mier v našom susedstve a podporuje riešenie prostredníctvom diplomatických rokovaní nie je odklon našej zahraničnej politiky smerom na východ, ale práve naopak, potvrdením jej tradičého európskeho rozmeru, ktorý dnes v Európe najmä väčším štátom zúfalo chýba podobne ako úprimný rešpekt k iným názorom.

Pevne verím, že tento krok pána premiéra Fialu nie je cielený na ovplyvnenie prezidentských volieb na Slovensku a rovnako tak verím, že sa v Európe nestane novou módou vydierať štáty izoláciou kvôli rozdielnym, ale suverénnym názorom na riešenie vojenského konfliktu v našom susedstve. A to predovšetkým vtedy, ak je hlavným záujmom štátu tradičná európska diplomacia a dosiahnutie mieru bez ďalších desiatok tisíc mŕtvych.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom