Ako si udržať zdravie, energiu a štíhlu líniu? Napríklad tak, že sa naučíte pripravovať si zdravé desiate.
Hovorí sa, že šťastný život pozostáva z umenia tešiť sa z maličkostí. Tak prečo toto pravidlo neaplikovať do každodenných drobností napríklad tak, že sa naučíte pripravovať si zdravé a chutné desiate? Má to hneď viacero výhod. Naučíte sa niečo nové, v práci si maškrty vychutnáte spolu so svojimi kolegami, teda utužíte aj vzájomné vzťahy a hneď je život krajší. Nehovoriac o tom, že desiate majú svoje opodstatnenie najmä z hľadiska udržania si zdravia a štíhlej línie.
Tomu, kto desiatuje, sa lepšie žije
Desiate sú pre vás zásadné, ak chcete schudnúť alebo si udržať hmotnosť. Viaceré výskumy potvrdili, že tí, ktorí jedia pravidelne, príjmu počas dňa menej kalórií ako tí, ktorí desiatu a olovrant ignorujú. Je to hlavne preto, že konzumácia desiatej pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a navyše organizmus má dostatok energie na to, aby mohol v práci alebo v škole podávať slušný výkon. „Desiata je veľmi dôležitým jedlom, pretože dodáva organizmu tzv. predlžovaciu energiu. Teda má za následok predĺženie energie z raňajok. Pokiaľ je prijatá v optimálnom množstve a z optimálnych potravín, udrží energiu organizmu na tzv. energetickej vlne, teda nespadne úplne na dno a organizmus nebude vyčerpaný až do obeda. To znamená, že na jednej strane je desiata dôležitá pre udržanie energie potrebnej pre vyšší výkon organizmu, na druhej strane ho rozhýbe, teda šliape na vyššie obrátky. Desiata však musí mať svoje zásady, ktorých sa treba držať, inak môže mať presne opačný efekt,“ upozorňuje skúsený odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Top 5 najväčších omylov v stravovaní
Pozor na nezdravé maškrty
Čo sa stane, ak si dáte sladké biele pečivo, presladenú limonádu alebo poriadnu čokoládovú tyčinku? Vaše telo dostane poriadne zabrať. Tieto nezdravé maškrty rapídne zvýšia úroveň krvného cukru. Tomu sa, samozrejme, organizmus bráni tak, že vylúči inzulín, ktorý spôsobí pravý opak. Teda o chvíľu nastane radikálny pokles úrovne krvného cukru spojený s hypoglykémiou. Hypoglykémia sa prejaví únavou, bolesťou hlavy, nedostatkom energie a neovládateľným hladom. To znamená, že telo sa bude snažiť hladinu cukru zvýšiť a vy s najväčšou pravdepodobnosťou siahnete opäť po niečom nezdravom.
Ako si vybrať vhodnú desiatu?
Nezdravé maškrtenie teda vášmu organizmu neprinesie absolútne nič prospešné. Preto je dôležité vybrať si zdravé a chutné desiate, samozrejme, s ohľadom na stanovený cieľ, pretože inú desiatu zvolí žena, ktorá sa snaží zbaviť obezity a inú muž, ktorý absolvuje niekoľko tvrdých tréningov týždenne.
5 dôvodov, pre ktoré je ranné cvičenie najúčinnejšie
Úplne nevhodné sú bežné sladkosti, ako čokoláda, zákusky, sušienky, biele pečivo či slané pochutiny. Naopak, za vhodnú voľbu sa považuje napríklad ovocie (vrátane sušeného), zelenina, celozrnné pečivo, obilninové kaše, oriešky, semienka, mliečne výrobky atď. Konkrétne si teda na desiatu môžete dopriať napríklad veľkú porciu ovocného šalátu s orieškami, tvaroh s ovocím a semienkami, celozrnnú bagetu s arašidovým maslom a ovocím alebo chutné jablkovo-mrkvové smoothie s chia semiačkami. Možností je naozaj neúrekom. Stačí popustiť uzdu fantázii a dať sa do prípravy chutných pochúťok na desiatu.