Ich mená poznajú už malé deti. Čoskoro prídu Traja králi. Viete odkiaľ prídu a prečo?

Čoskoro prídu Traja králi. Viete odkiaľ prídu a prečo?
Ich mená poznajú už malé deti. Čoskoro prídu Traja králi. Viete odkiaľ prídu a prečo? Foto: ilustračné, GettyImages

Takmer všetky deti vedia, že to boli práve oni, ktorí Ježiškovi priniesli vzácne dary a privítali ho na tomto svete. Viete, prečo Gašpar, Melichar a Baltazar prichádzajú vždy 6. januára, kto v skutočnosti boli a prečo niekto oslavuje Vianoce práve v tento deň?

Nasledujúce riadky ponúkajú odpovede na všetky tieto otázky.

Ak sa spýtate detí, ktorí sú Traja králi, pravdepodobne vám nepovie ich krkolomné mená, ale niečo budú vedieť s istotou. Sú to traja mudrci, ktorí malému Ježiškovi priniesli tri dary – zlato, kadidlo a myrhu. Ich príchod je však opradený legendami a dodnes nie je isté, či vôbec boli traja alebo či boli dokonca králi.

Symbolické dary

Hovorí sa, že Traja králi, pochádzajúci pravdepodobne z vtedajšej Perzie, uvideli na východnej oblohe žiarivú hviezdu, betlehemskú hviezdu, a rozhodli sa ju nasledovať v domnení, že im ukáže cestu k novému židovskému kráľovi. Po príchode do Jeruzalema sa podľa Biblie kráľa Heroda opýtali: „Kde je ten práve narodený kráľ Židov? Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť.“

Panujúci kráľ ich poslal do Betlehema, avšak s tým, že mu potom musí povedať, kde sa Ježiš nachádza. Žiariaca hviezda a slová kráľa Heroda zaviedli troch mudrcov priamo k Jozefovi, Márii a Ježiškovi, ktorému sa poklonili a odovzdali mu tri dary, ktoré symbolizujú kráľovskú dôstojnosť (zlato), Kristovo božstvo (kadidlo) a jeho smrť (myrha).

Nie vždy však ľudia verili, že mudrci, ktorí navštívili Ježiška pár dní po jeho narodení, boli traja. V Biblii, konkrétne v Evanjeliu podľa Matúša, sa nezmieňujú mená kráľov, ani ich presný počet. Na ich označenie sa dokonca používa slovo Magoi, resp. Magi – ten, čo sa venuje astrológii a mágii. Zatiaľ čo u nás sa pre týchto mužov ustálilo pomenovanie králi, poprípade mudrci, v iných prekladoch Biblie sa im hovorí aj astrológovia, mágovia či dokonca mnísi, ktorí vyznávajú staré perzské náboženstvo zoroastrizmus.

Až oveľa neskôr, v 14. storočí, sa objavili prvé informácie, že boli traja a volali sa Gašpar, Melichar a Baltazar. Tvrdí to však iba tradícia západnej cirkvi a dôvodov môže byť niekoľko. Jedným z nich je skutočnosť, že priniesli Ježišovi tri dary, iní sa prikláňajú k spojitosti so Svätou Trojicou. Najčastejšie sa zobrazujú v trojici ako starý muž, muž v strednom veku a mladý muž. V západnej ikonografii je tradíciou zobrazovať jedného z nich ako černocha. Či už boli títo králi troch alebo ich bolo pätnásť, starí či mladí, isté je, že boli prví pohania, ktorí sa stali kresťanmi.

Oneskorené Vianoce

Isté je tiež to, že 6. január je dňom, počas ktorého niektorí ľudia oslavujú Vianoce. Konkrétne ide o veriacich pravoslávnej cirkvi, ktorí sa riadia starším, juliánskym kalendárom. Tí v podstate oslavujú narodenie Ježiša Krista a Vianoce aj 24. decembra, avšak pri pohľade do najpoužívanejšieho gregoriánskeho kalendára je už 6. január. Podobne ako veriaci rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi, aj u pravoslávnych trvajú Vianoce viac dní. Štedrý deň pripadá na 6. január, počas 7. januára si veriaci pripomínajú narodenie Spasiteľa, 8. január je sviatkom Zboru presvätej Bohorodičky a 9. január patrí spomienke na prvého učeníka Štefana.

Na území našej krajiny sú tiež pravoslávni veriaci, ale pravda je taká, že mnohí z nich sa prikláňajú k zvyšku Českej republiky a stále viac z nich začína Vianoce oslavovať podľa gregoriánskeho kalendára. Dôvod je najmä praktický – keď sa sviatky pravoslávnych veriacich ešte len začínajú, tie naše už končia a svet sa opäť vracia do kolobehu práce a školy. Samozrejme, aj dnes sa z približne 20-tisíc ľudí, ktorí u nás vyznávajú toto náboženstvo, nájde mnoho takých, ktorí si sviatky Vianoc užívajú práve v januári. Zatiaľ čo u nás pravoslávna viera predstavuje len malú časť zo všetkých veriacich, v Rumunsku, Bulharsku, Grécku, Rusku či na Cypre je vyznávačov pravoslávnej cirkvi oveľa viac.

Krása sveta je práve v jeho rozmanitosti, čo nám pripomínajú aj Vianoce a mnohé sviatky, ktoré po nich nasledujú. Či už vás v týchto dňoch čaká „iba“ Trojkráľový večer alebo Vianoce, prajeme vám príjemné prežitie nasledujúcich dní v kruhu tých najbližších.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom