Domácky vyrobené kozmetické vody sa dajú pripraviť aj do zásoby. Dnes vám prezradíme konkrétne recepty, ako vďaka prírodným produktom byť stále krásna a mladá.
Na výrobu pleťových vôd, ktoré sú určené do zásoby, je potrebné použiť tinktúry.
O základnom recepte sme si hovorili tu:
Dnes si povieme konkrétne recepty, ktoré sú určené najmä pre suchú a citlivú pokožku.
Pleťová voda z kvetov arniky a pšeničných otrúb
Do umývadla nelejeme asi 1 a ½ litra vody, pridáme 1 hrsť pšeničných otrúb a 1 kávovú lyžičku arnikovej tinktúry. Získame pleťovú vodu, ktorou si umývame tvár a krk. Už po prvom použití cítime jej priaznivý účinok. Osviežuje, čistí a zjemňuje drsnú pokožku.
Arniková tinktúra
Na 5 g kvetov arniky použijeme v tmavej fľaši so širokým hrdlom 100 g na 60 % zriedeného liehu a drogu necháme vylúhovať pri izbovej teplote. Po 10 dňoch tekutinu scedíme a uchovávame v tmavej fľaši na ďalšie spracovanie. Arniková tinktúra má silné leptavé účinky. Preto ju môžeme používať len veľmi zriedenú, t.j. na 1 liter vody dáme najviac 3 lyžice arnikovej tinktúry.
Pleťová voda z hlohu
20 g hlohovej tinktúry, 80 g destilovanej vody, 3 kvapky olejového výluhu z medovky.
Voňavý olej rozpustíme v hlohovej tinktúre a pridáme destilovanú vodu. Utišujúci účinok hlohovej tinktúry s osviežujúcim účinkom voňavého oleja sa v tejto jemnej pleťovej vode výrazne prejavuje. Pleťovú vodu si pripravujeme vždy čerstvú.
Obmena: Namiesto voňavého oleja môžeme v teplej destilovanej vode rozpustiť ½ kávovej lyžičky čistého včelieho medu.
Hlohová tinktúra
8 g kvetov hlohu, 100 g liehu (60 %)
Drogu prelejeme liehom a necháme v uzavretej nádobe vylúhovať pri izbovej teplote asi 10 dní. Potom tekutinu scedíme.
Pleťová voda z medovky
1 hrsť listov medovky lekárskej, 1 polievková lyžica koreňa ibiša, 1 polievková lyžica kvetov slezu, 200 g destilovanej vody, 60 g liehu (60 %), 1 kávová lyžička olejového výluhu z medovky.
Zmiešané drogy dáme do porcelánovej misky a prelejeme 50 g liehu a celým množstvom destilovanej vody. Misu prikryjeme a drogy necháme vylúhovať pri izbovej teplote. O pár dní sa presvedčíme, či sú drogy dostatočne zakryté tekutinou. V prípade potreby ešte dolejeme destilovanú vodu. O týždeň tekutinu scedíme a drogy dobre vytlačíme. Potom rozpustíme voňavý olej vo zvyšnej časti liehu (10 g). Získanú tekutinu prilejeme k prvému filtrátu a naplníme do tmavej fľaše. (Pred použitím môžeme časť určenú na použitie zriediť destilovanou vodou.)
Pleťová voda je hustá, pretože obsahuje slizy, a pritom výborne i rýchlo preniká do kože. Oživuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku. Je ideálna pre citlivú, suchú či starnúcu pleť.