Mnoho z nás si myslí, že „psie oči“ používajú naši štvornohí členovia rodiny, aby vyžobrali potravu. Nie je to však tak.
Hlboký hypnotizujúci pohľad psích očí, často spojený s naklonením hlavy na stranu alebo inými prejavmi, nie je akýmsi prefíkaným „trikom“, ktorý naši domáci maznáčikovia používajú na to, aby získali potravu. Hoci veľká časť „psíčkarov“ si dojímavé psie pohľady vysvetľuje práve takto, tento názor budeme musieť podľa vedcov opustiť.
Hypnotizovanie očami, a tiež ďalšie podobné prejavy zo strany psov, majú podľa najnovšieho výskumu iný dôvod. Je ním jednoducho to, čo sa v ľudskom spoločenstve označuje ako sociálna interakcia, a to zrejme bez ďalších zištných alebo iných postranných motívov.
Podľa výskumu, o ktorom informuje magazín Nature, využívajú psy rôzne výrazy tváre – a hlboký pohľad očí patrí k tým najčastejším – jednoducho k tomu, aby s nami komunikovali.
Súčasťou výskumu bolo 24 psov rôznych plemien a rôzneho veku. Vedci zistili, že psy využívali zmeny výrazu tváre až dvakrát častejšie vtedy, keď sa na nich výskumníčka pozerala, ako vtedy, keď bola jej tvár od nich odvrátená. Naproti tomu však nerobilo takmer žiadny rozdiel, či mala pri sebe potravu, alebo nie.
„Psy robia svoje oči pre nás atraktívnejšími vtedy, keď sa pozeráme, a nielen vtedy, keď je nablízku potrava,“ komentuje výsledky jeden z členov tímu, ktorý výskum uskutočňoval, neurológ Brian Hare z Duke University v Durhame v americkom štáte Severná Karolína.
„Je to fantastické zistenie,“ pridáva sa šéfka tímu, psychologička Juliane Kaminski z britskej Portsmouthskej university. Je to podľa nej prvýkrát, keď vedci našli dôkaz toho, že aj iné živočíchy okrem primátov používajú rôzne výrazy tváre nie mimovoľne, ale cielene v snahe komunikovať.