Vo Švédsku sa začínajú hokejové majstrovstvá a o pár dní tam vypukne aj hudobná Eurovízia. Dosť dôvodov na to, aby sme si pripomenuli jednu z najúspešnejších svetových skupín. ABBA dostala niekoľko ponúk na comeback, ale ani tridsať rokov po rozpade to nevyzerá, že by sa skupina mohla opäť dať dohromady.
Dnes sa už ani nechce veriť, že sláva štvorice sa začala na cyperských plážach. Tam začiatkom sedemdesiatych rokov prišli členovia švédskej skupiny ABBA zabávať mierové jednotky OSN, v tom čase už ako dva manželské páry. Najprv rozmýšľali, že by sa mohli volať Alibaba, napokon spravili názov na základe prvých písmen svojich krstných mien.
Bjorn, Benny, Agnetha a Anni-Frid ( Frida ) práve takýmito vystúpeniami cibrili svoj kontakt s publikom, navyše mužská dvojica skupiny bola autorsky talentovaná a obaja páni niekoľko rokov písali pesničky pre švédskych reprezentantov na súťaži Veľká cena Eurovízie, až im napokon producent Stig Anderson navrhol, aby skúsili ísť na súťaž aj oni sami. Skladba Ring Ring sa však švédskej porote akosi nepozdávala a tak Bjorn dostal nápad využiť prvky stále populárnejšieho glamrocku a napísal pieseň, ktorá zmenila ich životy. Waterloo napokon Eurovíziu vyhralo a katapultovalo skupinu do svetového šoubiznisu.
Nasledovali veľké vypredané koncertné turné po Západnej Európe, Ázii a Amerike, ABBA vyhrávala hitparády na oboch koncoch zemegule a chytľavé melódie z nej spravili obľúbenú kapelu rozhlasových staníc. Vďaka kostýmom sa stali módnymi ikonami, Dancing Queen je vraj najobľúbenejšou diskotékovou skladbou všetkých čias a počas vrcholných rokov ich aktívnej kariéry, čo bolo na prelome 70. a 80.rokov vraj skupina prinášala švédskemu národnému hospodárstvu väčší zisk ako automobilka Volvo. V čase najväčšej slávy sa však začali objavovať medziľudské problémy, ktoré vyvrcholili rozvodom oboch párov a zhoršené vzťahy sa napokon prejavili na prerušení vzájomnej komunikácie.
Medzi chlapíkmi puto fungovalo stále a zarobili neskutočné peniaze ako autori muzikálov a spokojní sú aj za tantiémy, ABBA dodnes predala takmer štyristo miliónov albumov a jej piesne sa nepretržite hrávajú v rádiách na celom svete. Ako štvorica sa však dať dokopy zjavne nechcú. Dokonca dodnes vytrvalo odmietajú všetky ponuky a posielajú k vode finančné čiastky, pri ktorých sa zastavuje rozum. Presne dvakrát dostali na stôl takúto ponuku, prvýkrát pred dvanástimi rokmi. Sto koncertov, nový album a na účet cinkne rovná miliarda dolárov! Dlho nerozmýšľali a každý z nich povedal nie. „Je to sakra veľa peňazí, ale nie je to nič pre nás,“ povedal švédskym novinárom Benny Andersson, to bol v kapele ten fúzatý sympaťák. „Neexistuje nijaká motivácia k stretnutiu. Peniaze pre nás nehrajú žiadnu rolu, chceme, aby si nás ľudia zapamätali pohromade mladých, sviežich a plných energie a ambícií,“ dodal.
Odborníci tvrdia, že akákoľvek nová spoločná práca by bola v porovnaní s úspešnou minulosťou nedôstojná. Navyše, od rozpadu v roku 1983 sa štvorica stretla spolu na jednom mieste len raz, počas švédskej premiéry filmového muzikálu Mamma mia! Spoločnú fotografiu sa však počas tejto zaujímavej udalosti pred štyrmi rokmi nepodarilo urobiť nikomu, štyria pôvodní členovia kultovej skupiny boli roztrúsení medzi dav zo štábu a takmer vôbec navzájom nekomunikovali. Druhá ponuka prišla vlani, z veľmi silných amerických finančných kruhov. A opäť možnosť koncertovať a privyrobiť si miliardu. Dokonca sa objavila aj ponuka, že by sa kapela mohla stať päťčlenná a na novej nahrávke by sa ďalším členom zoskupenia mohol stať Robbie Williams. Najmenej skúpy na slovo bol opäť Benny Andersson, ktorý zareagoval: „Neviem, či dievčatá vôbec spievajú.“
Snaha vidieť kapelu pokope však naráža na negatívne emócie najmä v ženskej časti bývalej superskupiny. Boli to práve obe dievčatá, ktoré skupinu opustili počas nahrávania albumu, dokončených zostalo šesť piesní a kapela si vybrala dovolenku, ktorá trvá dodnes. Čo dnes vlastne robí ženská polovica žiadanej skupiny? Blondínka Agnetha sa odsťahoval na vlastný ostrov Éker a odstrihla akékoľvek informácie o svojom súkromí. Keď sa jej sporadicky pýtali, prečo sa roky vyhýba verejnosti a nemá záujem o prezentáciu v tlači, iba poznamenala: „Mnohí si myslia, že moje správanie je len póza a chcem okolo seba vytvoriť istý druh záujmu. V skutočnosti po prezentácii na verejnosti naozaj netúžim.“
Keď sa po rokoch napokon objavila v spoločnosti, záujem o jej osobu bol taký veľký, že jednoducho ušla z akcie. Láska k hudbe je však v jej prípade natoľko silná, že stále nahráva nové piesne, ktoré však ani zďaleka nedosahujú úspech pôvodného zoskupenia. Tvrdý oriešok je aj čiernovláska, Frida. Paradoxne je najbohatšou z partie. Aj keď sú to osudom vykúpené peniaze – pri autonehode zahynula jej dcéra a krátko na to zomrel aj jej manžel, člen významnej a bohatej šľachtickej rodiny. Frida zdedila 600 miliónov a časť z nich investovala do charity. Je majiteľkou niekoľkých detských domovov a hospicov a štedro obdarúva aktivistov v oblasti ochrany životného prostredia.
Fanúšikovia sú rozdelení do viacerých táborov, niektorí vyžadujú comeback, väčšina však tvrdí, že úspech skupiny momentálne spočíva najmä v nemožnosti ich opätovného stretnutia, ktoré by totálne zabilo fluidum, ktoré robí z úspešnej štvorice kultové osobnosti. Bjorn a Benny sa len usmievajú pod fúzy a zabávajú sa hudbou, prípadne si spolu zájdu na pivo či na dovolenku. A dievčatá sa občas mihnú v svetlách reflektorov, aby sa na dlhú dobu opäť stratili z očí.
A producenti budú musieť zvyšovať ponuku, ktorá sa možno časom vyšplhá až na dve miliardy dolárov. Pre členov kapely ABBA však suma rolu nehrá, takže ten, kto ich chce dať dokopy musí na motiváciu vymyslieť niečo oveľa zaujímavejšie. Svetielkom je plánované spoločné vystúpenie na najbližšej Veľkej cene Eurovízie, ktorá odštartovala ich kariéru, blonďavá Agnetha sa však už nechala počuť, že s ňou nech pri takejto prezentácii nikto nepočíta…