Hranolčeky za 90 sekúnd: Do Belgicka dorazili nové automaty

Jedlo
shutterstock.com

Chrumkavé zemiakové hranolčeky si vďaka novým automatom môžu obyvatelia Belgicka vychutnať nonstop.

Belgicko sa už stáročia chváli svojimi chrumkavými zemiakovými hranolčekmi, ktoré domáci považujú za svoje tradičné jedlo a vo veľkých kornútoch ich servírujú v stánkoch na uliciach i trhoviskách. Pre zákazníkov, ktorí dostanú chuť na hranolčeky mimo otváracích hodín, teraz v Belgicku pribudla novinka – automaty, ktoré čerstvé hranločeky pripravia kedykoľvek v priebehu 90 sekúnd.

Jedlo
www.metro.co.uk

Hoci Belgicko nie je prvou krajinou, ktorá predstavila takéto automaty, údajne ako jediný pri príprave dávajú na výber medzi bravčovou masťou a zeleninovým olejom.

„Toto zariadenie sme testovali v Indii aj v Rumunsku,“ uviedol distributér Tuline Bey. Príprava hranolčekov pritom trvá len 90 sekúnd a v cene 2,5 eur si zákazníci vyberú aj omáčku podľa vlastnej chuti.

„V ďalšej fáze plánujeme ponúkať automaty s s dvomi fritézami, ktoré nám umožnia pripraviť aj krokety či nugety,“ dodal Bey.

Národný spor o hranolčeky

Prvá zmienka o belgických „frites“ sa údajne objavila koncom 17. storočia v meste Namur. Tamojší rybári si vraj často smažili úlovky z rieky Meuse, keď ale jednej zimy rieka zamrzla, nahradili ryby zemiakmi v tvare útlych rybičiek. O to, ktorá krajina má právo tvrdiť, že vynašla vyprážané hranolčeky, sa však s Belgičanmi už roky hádajú Francúzi. Tu sa zasa traduje, že prvé vyprážané pomfrity sa predávali v parížskych pouličných stánkoch krátko po Veľkej francúzskej revolúcii koncom 18. storočia.

„Belgičania hranolčeky milujú, ale vážne mienený vedecký výskum, ktorý by sa ich týkal, začal len nedávno,“ pripustil počas odborného kolokvia Pierre Leclerc, profesor univerzity v belgickom Liège.

Naopak Francúzi už svoje „nároky“ môžu podporiť jednoznačnými dátami. Francúzska historička Madeleine Ferriereová, ktorá sa zaoberá dejinami jedla, vypátrala, že hranolčeky sa v stánkoch na parížskom moste Pont Neuf predávali krátko po roku 1789.

Bez ohľadu na to, ako hranolčekový spor nakoniec dopadne, náklonnosť oboch národov k vyprážaným kúskom zemiakov to nijako neovplyvní. Belgičania sa však snažia bitku vo svoj prospech zvrátiť zo všetkých síl a presvedčiť svet, že sú jednoznačnou hranolčekovou veľmocou. „Francúzsko a Belgicko idú každý svojou vlastnou cestou. Pre jedných sú hranolky prílohou k mäsu, Belgičania ich ale často jedia samotné, len s omáčkou,“ vysvetľuje hlavný rozdiel šéfkuchár Roel Jacobs.

Či sa Francúzi poponáhľajú a na znak národnej hrdosti do ulíc rýchlo doplnia automaty podľa belgického vzoru, zatiaľ nie je známe.

www.guardian.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom