HPV vírus ohrozuje ženy aj mužov - ochráni vás očkovanie

HPV (human papilloma virus) acronym on wooden cubes on dark wooden backround. Healthy care and medical concept.
Foto: Getty Images

Human Papiloma Virus alebo HPV patrí k najčastejšie sexuálne prenosnej infekcii. Ide o vysoko nákazlivý vírus a počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 % populácie. Týka sa rovnako žien aj mužov. Len v roku 2020 zaznamenala VšZP až 15 700 nových prípadov. Pri nedostatočnej imunite môže vyústiť až do rakoviny či iných ochorení. Pravidelné preventívne prehliadkyočkovanie sú najúčinnejším spôsobom, ako tomu predísť.

Infekcia HPV väčšinou nemá žiadne, alebo len veľmi nenápadné príznaky. Ochorenie sa môže rozvíjať aj niekoľko mesiacov, dokonca až rokov. Najčastejšie býva diagnostikované u ľudí vo veku 18 až 25 rokov. Silný imunitný systém si dokáže s vírusom poradiť aj sám a do dvoch rokov od nakazenia dochádza k úplnému vyliečeniu. V opačnom prípade môže HPV infekcia spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo kondylómov, čo sú genitálne bradavice u mužov. Cesta od počiatku infekcie až po možný vznik nádoru trvá aj 15 rokov.

„Najúčinnejšou ochranou pred HPV je v prvom rade sexuálna zdržanlivosť a, samozrejme, pravidelná účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach. VšZP poskytuje svojim poistenkám možnosť absolvovať preventívne cytologické vyšetrenie raz ročne, v rámci preventívnej prehliadky, a hradí toto vyšetrenie nielen konvenčnou, ale aj takzvanou LBC metódou, ktorá je pri vybraných indikáciách vhodnejšia a umožňuje odhaliť už predrakovinové štádiá ochorenia krčka maternice. Ďalšou mimoriadne účinnou formou prevencie proti tejto infekcii je očkovanie. Všeobecná zdravotná poisťovňa preto zahrnula medzi benefity v Peňaženke zdravia aj vakcináciu proti HPV infekcii nad rámec zákona, a to až do výšky 50 %,“ uvádza Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

VšZP v rámci tohto benefitu poskytuje poistencom vo veku 13 – 17 rokov 50%-ný príspevok na vakcínu GARDASIL 9 alebo CERVARIX. Tento typ vakcín nedokáže zabrániť rozvoju ochorenia u osôb, ktoré sa už infikovali. Poskytuje však vysokú ochranu pred samotným nakazením sa vírusom HPV. Aj preto sa odporúča absolvovať očkovanie vo veku, kedy mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Navyše, imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok, ktoré budú  u očkovaných osôb pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred týmto ochorením.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci svojich benefitov pre poistencov prispieva  aj na ďalšie nepovinné očkovania, rovnako až do výšky 50 %. Ide napríklad o očkovania proti chrípke, hepatitíde typu A, hepatitíde A+B, meningokokom, či kliešťovej encefalitíde.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom