Horší spánok, viac stresu či slabšia imunita. Celibát škodí zdraviu!

Horší spánok, viac stresu či slabšia imunita. Celibát škodí zdraviu!
Horší spánok, viac stresu či slabšia imunita. Celibát škodí zdraviu! Foto: ilustračné, GettyImages

Sex má množstvo benefitov, vrátane tých zdravotných. Ale čo keď ho nemáte? Nadnesene možno povedať, že sa tým vystavujete určitým zdravotným rizikám. Teda nie že by vás celibát mohol zabiť, ale rozhodne vášmu telu neprospeje.

Čo si predstaviť pod pojmom celibát. Rozhodne tým nemyslíme, že ste napríklad dva týždne bez milovania, pretože váš náprotivok odišiel na dlhú pracovnú cestu. Celibátom, o ktorom bude teraz reč, je myslená dlhodobá, mesiace či roky trvajúca absencia akéhokoľvek sexu. A pod slovíčko akéhokoľvek spadá aj masturbácia. Pokiaľ teda síce nemáte s kým hrátky prevádzkovať, ale masturbujete, v celibáte nežijete!

Keď sa nikto nevenuje vám, ale ani vy sami sebe, ide o celibát, ktorý telu môže škodiť. Ako presne? To vysvetľuje britská expertka na sex a vzťahy Tracey Cox.

V ohrození sú svaly panvového dna

Povolené panvové dno je zdrojom mnohých nepríjemností – bolesti bedier, inkontinencie, u žien bolestivej menštruácie. Navyše znižuje libido a intenzitu sexuálnych zážitkov. A práve sex je jednou z možností, ako tieto svaly posilňovať, a čo si budeme hovoriť, oveľa príjemnejšie ako klasické cvičenie. Pri každom orgazme sa totiž svaly panvového dna prirodzene (a silne) stiahnu a tieto orgastické kontrakcie sú tak vaším cvičením. „A je tu ďalšia vec. Klitoris je jednou z najcitlivejších oblastí ženského tela. Keď ale hladuje, dočasne sa scvrkne a stratí cit. Hovorí sa tomu atrofia klitorisu, je spôsobená nedostatočným prietokom krvi a nie je to niečo, čo by ste chceli, aby sa vám stalo,“ varuje Tracey Cox.

Pre zdravé srdce

Milostné hrátky, respektíve srdcová frekvencia a prietok krvi, ktoré sa pri nich zvyšujú, majú pozitívny vplyv na celkové zdravie srdca. „Veľa citovaná štúdia napríklad zistila, že muži, ktorí sa oddávajú milovaniu dvakrát týždenne, majú nižšie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení ako tí, ktorí ho majú menej,“ hovorí Cox s tým, že podľa ďalších štúdií majú sexuálne aktívni ľudia všeobecne nižší krvný tlak ako tí, čo žijú v celibáte.

Bez sexu v strese

Stres a sex spolu súvisia. Keď je toho na vás veľa, máte starosti a ste v strese, na posteľové šantenie väčšinou veľa chuť nemáte. Ale paradoxné je, že práve to by vám mohlo pomôcť od stresu. Do tela sa pri ňom totiž vyplavujú hormóny šťastia (predovšetkým dopamín a oxytocín), ktoré pomáhajú na relaxáciu tela, odbúravajú stres a dvíhajú náladu. A aby toho nebolo málo, pri milovaní sa tiež znižuje hladina kortizolu a adrenalínu, čo sú naopak hormóny stresové.

Vplyv na mentálne zdravie

A keď už sme u psychiky, okrem zvýšeného stresu a úzkosti majú ľudia žijúci v celibáte vyššiu pravdepodobnosť, že sa ocitnú v depresiách. Pokiaľ totiž táto abstinencia nie je vaše osobné rozhodnutie (napríklad z dôvodu viery a podobne), môžete sa ľahko začať cítiť osamelo, nedostatočne, neisto a nesebaisto. „Cítiť sa nežiaduce nie je nič príjemné. Pravidelný sex poskytuje pocit bezpečia a pohodlia a uisťuje nás, že nás partner považuje za atraktívny,“ vysvetľuje Cox.

Milovaním ku kvalitnejšiemu spánku

Kvalitný spánok je základ. Ak máte problémy napríklad so zaspávaním, nemusíte do seba hneď pchať tabletky na spanie, skúste skočiť s niekým do postele. Endorfíny, oxytocín a prolaktín – hormóny, ktoré sa pri orgazme vyplavujú do tela – totiž uľahčujú zaspávanie a predlžujú čas strávený v lepších spánkových cykloch.

Slabne imunita

Ako posilniť imunitu? Vitamín C je jedna možnosť, druhá potom pravidelné milostné hrátky. „Jedna americká štúdia zistila, že ľudia, ktorí sa im venujú raz alebo dvakrát týždenne, majú vyššiu hladinu imunoglobulínu, protilátky, ktorá hrá kľúčovú úlohu v imunitnej funkcii. Imunoglobulín chráni vaše telo pred choroboplodnými zárodkami, vírusmi a inými votrelcami. Je dokázané, že sexuálne aktívni ľudia bývajú menej často chorí ako tí, čo žijú v celibáte,“ dodáva Tracey Cox.

Nejde len milovanie s partnerom, aj sebaláska sa počíta. Masturbácia je zdravá!

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom