Deti Barana sú priekopníkmi a dobyvateľmi, a preto bývajú od mladého veku obdarené takými charakterovými vlastnosťami, ako je zvedavosť, iniciatíva a odhodlanie. Ide o malý uragán, ktorý musí byť neustále v pohybe. Už od malička sú to veľmi zvedavé a aktívne deti plné energie. Dieťa narodené v znamení Baran je nezávislé, neznáša nadmernú kontrolu a snaží sa ovládnuť  svet okolo seba len čo sa naučí stáť na nohách. Zaujíma sa o všetko na svete – všetkého sa musí dotknúť a vyskúšať to. Rodičia malých Baranov preto budú musieť starostlivo sledovať, aby si nezbedníci pri výskume neublížili.

Už v prvých rokoch života dieťa narodené v znamení Baran dosahuje slobodu, prejavuje vôľové a sebecké vlastnosti. Môže pôsobiť niekedy rozmaznane. Rodičia týchto malých neposedníkov  by sa nemali obávať, že sa z nich v budúcnosti stanú narcistickí a tvrdí ľudia. Naopak, svoje silné stránky zamerajú na dosiahnutie akademických úspechov a uznania v spoločnosti.

Malý Baran býva nadaný dobrými duševnými schopnosťami, ale zároveň  aj po fyzickej stránke je veľmi zdatný. Preto má takéto dieťa často dilemu – vybrať si intelektuálnu činnosť alebo uprednostniť podnikanie, ktoré si vyžaduje vynikajúcu fyzickú zdatnosť a vytrvalosť?

Takmer všetky deti Barana sú extroverti. Ale nájdu sa medzi nimi aj introverti. Rodičia majú zároveň šancu odhaliť uzavreté introvertné dieťa, pretože v jeho povahe je obrovský potenciál a s určitým úsilím sa určite prejaví.

Baran dieťa: Dievča

Nečakajte, že vaše dievčatko narodené v znamení Baran bude ticho sedieť v kúte a venovať sa vyšívaniu či podobným aktivitám. Namiesto bábik si vyberie aktívne hry a detské atrakcie. A určite sa jej budú viac páčiť športové oddiely a tanečné skupiny ako kurz kreslenia. Dievča Baran má pevnú vôľu a rada robí veci po svojom. Neposlušná a spontánna osobnosť malej baranej dievčiny bude na seba neustále upútavať pozornosť rôznymi rozmarmi, ale napriek neposednej a tvrdej povahe si vďaka jemnému vedeniu zo strany rodičov nájde ideálnu cestu. Budú na ňu však viac platiť pochvalné slová a uznanie ako pokarhania a príkazy.

Baran dieťa: Chlapec

Ak sa vám narodil chlapec v znamení Baran, nebudete to mať s ním jednoduché. Ešte viac ako v prípade dievčaťa Barana, sa v ňom bude prejavovať silná vôľa, nevyčerpateľný zdroj energie a túžba po nezávislosti. Hyperaktívny malý Baran chlapec nepotrebuje odbornú pomoc psychológa, pretože to je prirodzený prejav jeho povahy. Úlohou rodičov bude nasmerovať jeho energiu správnym smerom. Ideálnou činnosťou sú rôzne tímové športové aktivity, kde môže vybiť svoju energiu.

Ako vychovávať dieťa Barana

Ak chcete zvládnuť nepokojnú povahu malého Barana, zabudnite na krik, vyhrážky  a zákazy. Takéto dieťa potrebuje kreatívny prístup. Získajte si autoritu a jeho dôveru, aby dieťa počúvalo vaše rozvážne rady.  Pomôže osobný príklad, či formou zábavy a pochvaly dieťa motivovať želaným smerom. Niekedy to vyžaduje veľké umenie. Držíme palce.

Takisto ani dospievanie mladého Barana nebude vôbec jednoduché. Najmä ak ste stratili jeho dôveru už v útlom veku. Preto je dôležité hneď od začiatku budovať  dôverné vzťahy a nenechať si ujsť okamih, keď sa vzbura zmení na asociálne správanie. Inak s tým v budúcnosti nebudete môcť nič robiť.

Aby ste si získali a zachovali dôveru vášho malého Barana, už od útleho veku oceňujte jeho individualitu.  Ak je Baranča úspešné, tešte sa s ním a nebuďte voči nemu ľahostajní a chladní.  Pomôžte mu prekonať ťažkosti, veďte s ním priateľské rozhovory, ale netlačte naň. Aj keď mu niečo nevychádza, treba ho pochváliť za vynaložené úsilie. V niektorých prípadoch je užitočné prebudiť súťaživého ducha porovnaním jeho výkonnosti s ostatnými deťmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom