Aj keď si dnes už môžeme vybrať z množstva spôsobov ako odstrániť neželané ochlpenie, na klasické holenie žiletkou by sme nemali zanevrieť. Holeniu sa nevyhnú ženy ani muži, pre každé pohlavie máme preto niekoľko jednoduchých a užitočných tipov:
Tipy pre mužov
1. Hoľte sa počas sprchovania alebo hneď po sprche – teplá voda a para pánsku pokožku zjemnia a pripravia na holenie. Holenie na sucho môže mať naopak za následok ranky a popálenia od žiletky. Ak sa oholíte rovno v sprche, navyše tým ušetríte čas.
2. Po každom ťahu žiletku opláchnite – áno je to trochu otrava, ale ak sa premôžete a žiletku budete oplachovať, vaša pokožka sa vám poďakuje. Bude vďaka tomu oholená hladšie a z tváre nebudete musieť zmývať toľko chĺpkov. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov – ak sa holíte proti smeru rastu chĺpkov možno dosiahnete hladšie oholenú tvár, ale výsledkom bude takmer určite aj podráždenejšia pleť. Aby ste sa tomu vyhli, vždy sa hoľte v smere rastu chĺpkov. Pozor si treba dávať najmä pri holení krku, kde je pokožka omnoho tenšia ako na tvári – ťahy žiletkou tu preto určite prispôsobte smeru rastu chĺpkov.
Akým mužom sa počas leta vyhnúť? Pri týchto buďte ostražité!
3. Po holení pokožku hydratujte – názory na starostlivosť o mužskú pleť po holení sa líšia, ale väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že hydratačný krém pokožke po holení iba prospeje. A určite by mal obsahovať ochranný faktor.
Tipy pre ženy
1. Hoľte sa v rôznych uhloch – na rozdiel od mužov by ženy pri holení mali žiletku ťahať v rôznych uhloch – predsa len, chĺpky a pokožka na tele sú iné ako tie na mužskej tvári. Výsledkom bude hladšie oholenie a ak použijete kvalitnú žiletku, vyhnete sa aj drobným poraneniam.
2. Vyberte si vhodnú žiletku – vyskúšajte viaceré typy žiletiek a až potom sa rozhodnite pre jednu, ktorá vám najviac vyhovuje. Určite ale používajte žiletku určenú pre ženy – čepele žiletiek pre mužov sú totiž prispôsobené mužskej pleti, ktorá má odlišnú štruktúru. Nástavec žiletky vymeňte za nový, akonáhle sa vám už nezdá ostrý a v žiadnom prípade žiletku nezdieľajte s nikým iným!
3. Holenie nerovná sa peeling – mnohí ľudia si myslia, že pri holení sa z pokožky zároveň odstraňujú odumreté bunky, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Pokožku je dôležité pravidelne ošetrovať vhodným peelingom aj preto, aby sme predišli vrastaniu chĺpkov smerom do pokožky. No a samozrejme, vďaka pravidelnému odstraňovaniu odumretých buniek bude pokožka hladká a vláčna.