Hokej pre dámy: História hokejového outfitu

MS sveta v hokeji 2013
SITA/Marián Peiger

Možno sa vám zdá čudné, hrať hokej v máji, nie je však nič krajšie drukovať našim chlapcom a pritom sa bozkávať pod rozkvitnutou čerešňou. Dnes sa vo Švédsku a Fínsku začínajú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, tak je najvyšší čas pripomenúť si, ako vlastne táto hra vznikla a ako sa postupne vyvíjal aj jej outfit…

O tom, kto prvý siahol po hokejke a začal písať históriu jednej z najznámejších a najsledo-

vanejších kolektívnych hier na svete sa dodnes vedú spory. O prvenstvo sa škriepia Kingston, Halifax a Montreal v Kanade, niektorí hľadajú začiatky hokeja v Anglicku, Holandsku, Nemecku a náznaky sú aj z ruského Petrohradu.

Pritom s palicou a akýmsi náznakom hokeja sa stretávame už v antickom Grécku, kde je síce sneh vzácnosťou, ale územie je kolískou mnohých športov. V Národnom múzeu v Aténach dokonca jeden reliéf ukazuje buly! Dvaja hráči zvierajú palice, čakajú na rozohranie lopty a je to asi najstaršie zobrazenie hokejistov.

Od Grékov si hru prevzali Rimania a ich legionári ju rozšírili do podmanených území. Obdobná hra sa hrávala v Egypte, volala sa veľmi štýlovo – hoksha. Zo záľuby sa stala hra hokej oficiálnou až po jej zapísaní do Encyklopédie Britannica. Názov hokej pritom pochádza z francúzskeho slova hoquet, ktorá označuje zahnutú palicu, o ktorú sa opierali pastieri pri chôdzi. Jeden z nich ju možno kedysi otočil naopak a prvýkrát odpálil kameň či to, čo na lúke nechala ovečka a začal písať históriu tohto športu. Mimochodom, v slangu znamená hoquet aj „dať niekomu do držky“, čo je tiež charakteristické…

Hokejový hráč je novodobý gladiátor a okrem svojich fyzických schopností sa musí spoliehať aj na výstroj. Z čoho všetkého sa skladá?

MS sveta v hokeji 2013
MS sveta v hokeji 2013 SITA

PRILBA

Hokej je rýchly a dynamický šport, už od jeho bolo potrebné hráčov navliecť do chráničov a obmedziť tak zlomeniny a v prípade brankárov veľmi ťažké zranenia na tvári. Prvým hokejovým brankárom v maske bol Clint Benedict, ktorý vyzeral ako doktor Hanibal z filmu Mlčanie jahniat. Posmech spoluhráčov mu však stál za zdravie a jeho zvyk chrániť si tvár neskôr prevzali aj ďalší brankári. S prilbou to bolo horšie, napríklad v kanadsko-americkej lige ešte pred desiatimi rokmi hrávalo množstvo hráčov, ktorí na hlave prilbu nenosili.. Výraznejšie nosenie prilby nastalo koncom 60.rokov, keď v NHL padol na ľad Bill Masterton a už sa neprebral…

DRES

3.marca 1875 zorganizovali v Montreale prvý súťažný zápas a vraj ho nedohrali, pretože hneď po prvom góle vbehli na hraciu plochu nadšení diváci… Opakovanie zápasu bolo na druhý deň a dobrúsili sa aj pravidlá, hrali dve osemčlenné družstvá a víťazom sa stalo to, ktoré strelí tri góly. A aby sa nehralo donekonečna, tak sa kapitáni dohodli, že ak sa nestihnú dať tri góly, tak bude koniec o štvrtej popoludní… Napokon rozhodli, že treba zaviesť osobité dresy pre každé družstvo, aby sa hráči navzájom nepoplietli. V súčasnosti sú dresy obľúbené aj medzi fanúšikmi a slúžia na identifikáciu s tímom, medzi klubmi dominujú zvieracie motívy, reprezentácie zvyknú mať na dresom štátny znak alebo vlajku.

HOKEJKA

Kedysi stačila dobre zakrivená palica, potom sa hľadalo čo najľahšie poleno. Pred sto dvadsiatimi rokmi začala hokejky vyrábať jedna popredná montrealská továreň. Robili ich z jedného kusu dreva, aby dosiahli potrebné a želané zahnutie čepele, bolo nutné ich najprv nahriať a potom ohnúť. Dnes sa hľadá čo najľahší materiál, zároveň však nie príliš krehký, aby sa hokejky pri strelách nelámali. Momentálne sa využíva grafitovo-kevlarová štruktúra, ktorá je podobná materiálu, z akého sa vyrábajú aj tenisové rakety. A dĺžka? Ak meriame na korčuliach, tak koniec hokejky by mal siahať po bradu a pri meraní bez korčulí po nos. Najdlhšiu na svete má asi Zdeno Chára.

KORČULE

V hokejovom praveku sa po ľade jazdilo na kostiach priviazaných k topánkam koženými remienkami. Prvé korčule zavítali do Severnej Ameriky spolu s prisťahovalcami až okolo roku 1830. Potom hokejisti namiesto korčúľ používali len akési hrany, ktoré šnúrkami upevňovali na svoje vychádzkové topánky. Súčasné korčule sú prispôsobené dynamike hry, keď je potrebné ovládať i rýchle obraty a často meniť štýl či zastavovať.

PUK

Najprv sa hokej hral s kusom dreva. Potom bola na ľade dlhý čas gumená loptička, ktorá však neuveriteľne skákala, až raz došla rozhodcovi Robertsonovi trpezlivosť, chytil loptičku a urezal z nej nožíkom hornú aj dolnú časť. Tak vznikol puk, ktorý dnes spĺňa presné kritériá, napríklad jeho maximálna hmotnosť je 170 gramov. Vyrába sa z prírodnej gumy a antioxidantov a najlepšie puky pochádzajú z Kanady, Ruska, Číny, Českej republiky a Slovenska. Na majstrovstvá sveta každoročne vyrobia päťtisíc pukov.

Tak, už vieme, kedy hokej vznikol a čo a prečo majú hráči oblečené. Milé dámy, ženy, dievčatá, nenechajte sa zahanbiť Vašimi polovičkami, a dnes popoludní si tiež oblečte dresy a poriadne povzbudzujte! Naši začínajú s Francúzmi a v kútiku duše veríme, že to opäť dotiahnu ďaleko!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom