Hatchback vám dáva voľnosť (nielen) pri aktivitách

Mazd3_skyactiv x_static_hb_soul_red_crystal 10.jpg
Foto: Mazda

Pri výbere automobilu je jedným z najdôležitejších faktorov dizajn. Ďalším je praktickosť v spojení s bežnými dennými aktivitami či koníčkami, na ktoré auto potrebujete. Ak sa rozhodnete pre hatchback, získate dva v jednom – praktické vozidlo v štýlovom dizajne.

Ak ste sa ešte nerozhodli, aký typ karosérie by malo mať vaše nové auto, možno sa po prečítaní tohto článku začnete prikláňať na stranu hatchbackov. V porovnaní s inými typmi majú totiž viacero nesporných výhod.

Hatchback – auto s typicky „skosenou“ zadnou časťou

Spojenie „skosená zadná časť“ sme použili zámerne, aj keď si uvedomujeme, že to nie je práve najsprávnejšie pomenovanie. Faktom ale je, že ľudovo sa autá s týmto typom karosérie opisujú práve takto. Anglické slovíčko hatchback má však predsa len iný význam. Doslovne znamená výklopná (hatch) zadná časť (back). Jednoducho povedané, v hatchbackoch máte akoby zadné dvere, ktoré tvorí kapota spoločne so zadným oknom. Ak preto uvidíte v popise osobného automobilu, že je to troj alebo päťdverová verzia, ide o hatchback.

Mazda3_hb_soulredcrystal_still 8.jpg

Prečo sa rozhodnúť pre hatchback?

Dôvodov, prečo si vybrať práve hatchback môže byť niekoľko. Pre lepšiu ilustráciu je vhodné, ak si porovnáme dve verzie toho istého modelu – sedanu a hatchbacku. Jedným z typických predstaviteľov hatchbackov je Mazda 3 a keďže tá sa vyrába aj vo verzii sedan, poslúži ako ideálny príklad.

O dizajne hovoriť nebudeme, ten je čisto subjektívnou záležitosťou. Najväčší rozdiel je v prístupe do batožinového priestoru a v jeho celkovom využití. Keďže sedan má vyššiu nakladaciu hranu a menší otvor, v prípade, že zvyknete nakladať objemnejšie veci ako detský kočík či bicykel, praktickejší pre vás bude hatchback.  Oficiálne sa síce uvádza, že Mazda 3 hatchback má o približne 120 litrov menší kufor ako sedan toho istého modelu, avšak tento údaj je uvádzaný po výšku bezpečnostných pásov. Ak však zložíte poličku nachádzajúcu sa za zadnými sedadlami, objem kufra sa reálne zväčší. Samozrejme, druhá vec je v tomto prípade bezpečnosť. Medzi kabínou a batožinovým priestorom totiž nie je po zložení poličky žiadna zábrana a tak v prípade silného brzdenia alebo nárazu hrozí, že predmety z kufra budú lietať po kabíne. Dbajte preto na dostatočné zaistenie všetkých vecí v kufri.

Ďalší rozdiel nájdeme v dĺžke. Hatchbacky sú pri rovnakých modeloch spravidla kratšie ako sedany. V prípade Mazdy 3 je ten rozdiel 20 cm. Je to na úkor spomínaného objemu kufra, na druhej strane, pohodlnejšie nimi zaparkujete napríklad na plných parkoviskách nákupných centier či v domácej garáži.

Hatchback nielen pre mladých či pre mamičky s deťmi

Rozdiely medzi hatchbackmi a sedanmi sa neustále zmenšujú. Je to spôsobené ich neustálym rastom, pričom „look“ športového a imidžového auta si zachovávajú. Práve dizajn je jedným z hlavných dôvodov, prečo po nich siahajú mladí ľudia. Vyhľadávané sú tiež mamičkami s malými deťmi, ktoré potrebujú pohodlné a dobre ovládateľné auto s dostatočným batožinovým priestorom, ktorý umožňuje ľahké a rýchle nakladanie predmetov. O tom, že obľúbenosť hatchbackov neustále rastie svedčí aj to, že čoraz častejšie po nich siahajú aj starší ľudia. Komfortom sa už totiž dokážu vyrovnať svojim sesterským sedanom.

Na základe uvedeného je možné skonštatovať, že pokiaľ vám vyhovuje dizajn hatchbackov, ich kúpou určite nešliapnete vedľa. Sú určené skutočne širokej cieľovej skupine. Ideálne sú na krátke cesty po meste, ale pohodlne vás odvezú napríklad aj na dovolenku k moru.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom