Hádky a napätie na Vianoce. Niekedy sa im nevyhneme, ale existuje niekoľko pravidiel, ako si nepokaziť sviatky.

Hádky a napätie na Vianoce.
Hádky a napätie na Vianoce. Niekedy sa im nevyhneme, ale existuje niekoľko pravidiel, ako si nepokaziť sviatky. Foto: ilustračné, GettyImages

Vianočný čas má byť čas pohody a pokoja, ale realita býva často odlišná. Práve vo vianočnom čase paradoxne mnohokrát kulminujú rodinné krízy a hádkam sa nevyhneme. Máme pre vás pár rád, ako hádkou nezničiť vzťahy a ako taký konflikt ustáť bez duševnej ujmy a skazenej vianočnej pohody.

PRAVIDLÁ KONFLIKTU

Aj hádka má svoje pravidlá a v ideálnom svete sa hádka ani nerozhorí, začne a skončí len výmenou názorov. Je ale jasné, že doma v hádke prevažujú emócie a mozog trochu vypína, inak by to ani hádka nebola, iba rozumná diskusia. Máme pre Vás pár bodov, ktoré vám môžu pomôcť lepšie zvládnuť takú stresovú situáciu a vyjsť z nej bez šrámov na duši aj na vzťahu.

1. NEPÚŠŤAJTE EMÓCIE Z REŤAZE

Aj keď je to naozaj veľmi ťažké, nenechajte sa úplne ovládnuť emóciami. Čím viac vám záleží na človeku, s ktorým máte konflikt, tým viac hádku prežívate – čo je logické, ale nemalo by to vyústiť do jednej veľkej hysterickej scény, ktorá ničomu nepomôže. Možno to otrepané „napočítaj do desiatich“ môže byť celkom dobrá pomôcka.

2. ROZUMNÉ ARGUMENTY

Argumenty by mali byť vecné a rozumné – argument typu „pretože preto“ je skôr detinský a neobhájiteľný. Snažte sa nájsť ten správny dôvod, prečo si stojíte za svojim. Pokiaľ budete dobre argumentovať, protistrana Vás skôr vypočuje a pochopí.

3. VÝČITKÁM SA VŽDY VYHNITE

Vyčítanie nemá nikto rád. Vniesť do aktuálnej hádky to, čo sa stalo alebo povedalo kedysi dávno v inej hádke, nie je veľmi fér. Pokiaľ použijete niečo, čo s hádkou nesúvisí, budete len prilievať olej do ohňa. Výčitky veľmi ubližujú a preto sa aj v hádkach používajú, ale skúste sa ovládnuť a zabudnúť, čo sa stalo, alebo kto čo komu povedal… Uvidíte, že sa Vám aj uľaví, pokiaľ sa nebudú vyťahovať staré príkoria stále dookola.

4. NADÁVKY SÚ NEPRÍPUSTNÉ

Nadávky, ponižovanie a už vôbec nie agresívne správanie vo všetkých fyzických i psychických podobách nie sú dobrými pomocníkmi v konfliktoch. Je veľmi ťažké a niekedy nemožné vziať ich späť a vzťah môže byť nenapraviteľne narušený. Pokiaľ sú u vás nadávky a agresie v hádkach bežné, je možno načase sa zamyslieť nad kvalitou vzťahu, a či v tomto vzťahu chcete ďalej byť. Nadávky ani fyzická agresia nie je normálne a rozhodne sa s takou situáciou nezmierujte.

5. EMPATIA

Nielen počúvajte, hlavne vnímajte, čo vám hovorí protistrana. Pochopenie je dôležité, aby ste sa na problém mohli pozrieť aj očami druhej strany. Aj keď si chcete stáť za svojim, bez tohto vcítenia sa nikdy riešenie nedoberiete. Pochopeniu môže potom aj hádkam v budúcnosti predchádzať.

6. RIEŠENIE JE CIEĽOM, NIE HÁDKA SAMOTNÁ

Nezabúdajte, že cieľom hádky nie je len sa pohádať a „prevetrať ovzdušie“ ale aj niečo vyriešiť. Majte to vždy na pamäti – na konci by mali byť obe strany pripravené na riešenie problému – aj keď zostane stále otvorený a môže sa prebrať v menej napätom stave neskôr. Do hádky teda vstupujte s tým, že chcete problém riešiť, nie sa len hádať.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom