Hádky vo vzťahu nemusia vždy znamenať, že je niečo zle. Ba naopak! Podľa nedávnych prieskumov si až 44% z opýtaných párov myslí, že občasná hádka dokáže vyčistiť ovzdušie a udržať zdravý a dlhodobý vzťah. Prečo sú podľa vedcov takéto výmeny názorov dobrým prísľubom kvalitného vzťahu?
1. Hádky sú znakom zrelého vzťahu
Neustále odkladanie výmeny názorov a pocit, že hádkou sa nič nevyrieši, je zlé a nie je to cesta k dlhotrvajúcemu vzťahu. Ak ste schopní jasne a presne vyjadriť to, čo Vám vadí, potom je to znak, že plánujete posunúť Váš vzťah na ďalšiu úroveň. Vyzretí ľudia sa nesnažia na seba iba bezcieľne kričať, ale vzniesť svoje námietky, vypočuť druhého a nájsť kompromis.
2. Hádka znamená, že Vám na druhom záleží
Asi by bolo jednoduchšie privrieť oči nad všetkými tými vecami, čo Vás na partnerovi štvú. Ale snaha o to veci zmeniť, aby sa Váš vzťah stal harmonickejším, je znakom skutočnej lásky. Hádanie sa ale znamená, že ste vo vzťahu viac angažovaní.
Len si spomeňte, ako často sa hádate so svojimi rodičmi alebo súrodencami? To isté platí pre Vášho partnera. Ak sa hádate častejšie a snažíte sa niečo zmeniť, znamená to, že s druhým človekom počítate.
3. Hádky uľahčujú komunikáciu
K tomu, aby ste vo vzťahu vybudovali dôveru, spolu potrebujete hovoriť. Byť ticho rozhodne ničomu nepomôže. Na druhú stranu by ste ale okrem svojich námietok mali vedieť vypočuť aj tie partnerove, a to naozaj pozorne.
Hádky patria k jedným z hlavných a najúprimnejších typov komunikácie a posilňujú pocity dôvery aj napojenie na druhú osobu. Naučte sa komunikovať produktívnejšie.
4. Hádky sú zdravé
Psychológovia sú presvedčení o tom, že existuje 7 kľúčových bodov šťastného a zdravého vzťahu. Hádky sú jedným z nich. V skutočnosti je to tak, že ak sa ľudia nikdy nehádajú, môže to vyzerať harmonicky, ale v skutočnosti niečo nie je v poriadku.
Hádky pomáhajú vo vzťahu upevniť vzájomné hodnoty a postoje tým, že sa bavíte o veciach, ktoré sú pre Vás dôležité. Mali by ste sa však držať pokojného prejavu, nekričať na seba a nevyužívať argumenty, ktoré sú v danej chvíli úplne mimo.
5. Hádky upevňujú vzájomné prepojenie
Keď sa hádate, ani tak nezáleží na tom, či konkrétnu výmenu názorov vyhráte alebo nie. Tou najcennejšou vecou je to, že sa nielen o seba navzájom naučíte plno vecí , ale hlavne o sebe samých.
Malé konflikty pomôžu odhaliť Vaše skutočné ja a ukážu partnerovi smer, akým s Vami má jednať. Potom sa na seba ľahšie napojíte a bude ľahšie tvoriť kompromisy.
6. Hádky uvoľnia vzájomné antipatie
Byť vo vzťahu nie je jednoduché. Nikdy. A vždy sa nájde niečo, čo Vám na partnerovi vadí. Lenže ak Vám na ňom záleží, vždy budete schopní uvoľniť svoje vlastné hranice. Pokiaľ ale to isté partner neurobí pre Vás, bude narastať pocit vzájomného odcudzenia a odporu.
Najlepším spôsobom, ako to riešiť, je pustiť Vaše pocity a emócie von a ukázať partnerovi, že ste si obaja rovní a každý máte svoje potreby.
7. Hádky sú znakom toho, že máte väčšiu šancu zostať spolu
Podľa niekoľkých štúdií je najväčším problémom vo vzťahoch to, že prehliadame veci, o ktorých vieme, že sú zlé. Následná nulová komunikácia potom obvykle vedie k jednému – k rozchodu. Aj keď si myslíte, že hádky nič nevyriešia, je to naopak.
Výmena názorov Vám pomôže zamerať sa na daný problém, prebrať ho a vyriešiť. Tým, že sa o probléme nezmeníte vôbec, ho len odsuniete na neskôr. Povedať si všetko hneď je dôležité a je to znakom toho, že Váš vzťah má veľkú šancu na prežitie.
Čo by ste mali pri hádkach dodržiavať, aby boli konštruktívne a neviedli ku krachu vzťahu?
Rešpektuje názor druhého – bez vzájomného rešpektu hádka nikdy nikam nepovedie.
Ospravedlňte sa – ak uvidíte, že má partner pravdu, nenechajte veci len tak . Ospravedlňte sa, nech vidia, že ste si jeho slová vzali k srdcu.
Neodbiehajte od témy – nezaťahujte do hádok niečo, čo tam v tej chvíli nemá vôbec robiť. Sústreďte sa na konkrétny problém a nevyčítajte partnerovi zbytočnosti.
Neodkazujte sa na tretie strany a chyby ostatných – ak riešite vzájomné problémy vo vzťahu, týkajú sa iba Vás dvoch. .Nezvaľujte chybu na iných.