Tradičné háčkovanie sa v posledných dvoch rokoch opäť vracia do módy. Ručné práce a handmade výrobky s nástupom pandémie zažili veľký comeback. Ľudia vyhľadávajú, ako sa zabaviť a zároveň niečo pekné vytvoriť. Háčkovanie bolo v 19. storočí nedielnou súčasťou domácich prác každej ženy. Dnes sa fantázii medze nekladú a pri pochopení pomerne nenáročnej techniky sa môžete pustiť do háčkovania hračiek, kabeliek, svetrov, čapíc, posteľných obliečok, prestierania či obrusov.
Prvá influencerka háčkovania: stopy vedú do Orientu
Dvorné dámy na francúzskom dvore mali veľmi často v rukách ihlicu a látku napnutú na okrúhlom drevenom ráme. Reč je o technike tambouring z francúzskeho tambour – bubon, ktorá sa do Európy dostala ovplyvnená štýlmi z Perzie, Indie a Turecka. Následne sa Francúzi naučili takto háčkovať bez akejkoľvek pomôcky čím vzniklo „háčkovanie vo vzduchu“.
V tejto dobe sa k slovu dostala mladá Eleonore Riego De La Branchardière, ktorá už vo svojich 18 rokoch vydala knihu Pletenie, háčkovanie a sieťovanie. Čipky a techniky, ktoré v knihe ukázala spolu s návodmi, veľmi rýchlo ovplyvnili módu v celej Európe. Každá gazdinka aj šľachtičná si priala nosiť vzory podľa nej a tak sa začala revolúcia vo viktoriánskej móde.
Z módnej senzácie obľúbený koníček
Háčkovanie sa postupne presúvalo do domáceho prostredia. Zmenila sa doba a módne štýly, a tak sa z tvorby jemných, zložitých čipiek prechádzalo k jednoduchšiemu domácemu tvoreniu zo silnejšej priadze. V rodinách sa plietlo a háčkovalo pre vlastné potreby, ale taktiež aj ako spôsob zárobku. Vzhľadom k jednoduchšej technike je háčkovanie obľúbené až dodnes ako koníček vo viacerých domácnostiach.
Háčkujem, háčkuješ, háčkujeme
Ak chcete začať s háčkovaním, venujte pozornosť výberu vhodnej priadze pre danú tvorbu. Na čipky a záclony je vhodná najtenšia priadza tzv. snehurka alebo perlovka. Ak vás viac láka výroba dečiek a oblečenia vsaďte na radu od oborníka. „Začiatočníci by mali siahnuť po praktickejšom retiazkovom vlákne, pretože sa s ním jednoduchšie pracuje. Splietaná priadza sa totiž môže na háčik ťažšie naberať a mohla by vás hneď zo začiatku odradiť,“ vysvetľuje pracovníčka Hana Slípková z textilnej galantérie Stoklasa.
Háčkovanie pomáha všetkým
Tak ako väčšina kreatívnych prác, je aj háčkovanie jedna z foriem selfcare, pretože má pozitívny vplyv na duševné zdravie a pohodu. Funguje aj ako prevencia voči nástupu stareckej demencie. Odvádza myšlienky aj od chronických bolestí. Okrem toho, že sa jedná o psychogienu, môžete háčkovaním pomôcť aj inde.
Po celom svete a aj u nás na Slovensku sú skupiny dobrovoľníkov, ktorí zasielajú uháčkované chobotničky do pôrodníc a neonatologických centier. Aby vaša práca mohla pomôcť malému miminku, vyberajte nezávadné priadze, ktoré splňujú detský atest. Mäkké, uháčkované hračky pomáhajú nedonoseným deťom po psychickej stránke. Chápadlá im majú pripomínať pupočnú šnúru, na ktorú boli zvyknuté v brušku matky. Bábätká disponujú primárnym úchopovým reflexom a vďaka uháčkovaným chobotničkám sa tak nenaťahujú za hadičkami.
Háčkovanie pre každého
Fantázii sa medze nekladú. Na blížiacu sa Veľkú noc môžete skúsiť uháčkovať dekorácie akými sú napríklad obaly na vajíčka. Na sviatočný stôl sa zas hodí nová čipka, na prestieraní, pod sviečky či už ako ozdoba pre veľkonočného barančeka.
Nezabúdajte ani na svojich domácich miláčikov, dnes sú trendy vyšívané obojky, hračky alebo aj pelechy. V tomto prípade je však dôležité vybrať správny typ priadze, aby výšivka aj niečo vydržala.
Ak sa s háčkovaním vydáte do sveta módy, môžete začať postupne s menšími kúskami ako sú ponožky, čiapky, šály a prepracovať sa až k zložitejším kúskom ako sú svetríky. Veľkým trendom, ktorý nechýba v žiadnej módnej kolekcii jar – leto, sú čipkované šaty, tuniky ale aj plavky. Skúste si také vytvoriť aj vy sami doma! Inšpiráciu a podrobné návody dnes nájdete nielen v knihách, ale aj na YouTube, Pintereste či na sociálnych sieťach.
Odborník na šitie, háčkovanie a pletenie od A-Z.
Stoklasa-sk.sk je miesto, kde nakúpite všetku potrebnú galantériu a látky pre vašu domácu tvorbu. Firma bola založená v roku 1990 na popud manželky zakladateľa spoločnosti Ing. Leo Stoklasy, pretože jej v galantériách chýbali módne gombíky.
Firma dnes dodáva tovar do viac než 45 krajín sveta. Na ich e-shope nájdete okrem kvalitných produktov aj návody a inšpirácie pre domáce tvorenie, tutoriály na výrobky rôzneho druhu a zaujímavosti zo sveta pletenia, háčkovania či výroby šperkov. E-shop vyhral viacero spotrebiteľských cien, keďže sa vyznačuje rýchlym dodaním a profesionálnym prístupom.
Pre viac informácii navštívte www.stoklasa-sk.sk