Rorschachov tabuľkový test. Slávna metóda klinickej psychológie, ktorá prostredníctvom machúľ odhaľuje tajomstvá ľudskej mysle, je dielom Hermanna Rorschacha.
Kresba bola vyjadrením ľudských emócii a túžob už v pravekých dobách. Jej silu využil aj švajčiarsky psychológ a psychiater Hermann Rorschach, ktorý sa narodil 8. novembra 1921.
Pôvodne sa chcel stať maliarom. Svoj záujem o umenie a kresbu však využil úplne odlišným spôsobom.Počas svojho pôsobenia v nemocnici v Herisau si všimol určité súvislosti medzi asociáciami vyplývajúcimi z atramentových škvŕn a ľudskou psychikou.
Rorschachov test spočíva v predkladaní desiatich kariet – piatich čiernobielych, dvoch čierno-červených a troch farebných. Na nich sú všetky škvrny symetrické podľa vertikálnej osi.
Klient má vyjadriť a opísať svoje predstavy, čo mu jednotlivé karty pripomínajú. Psychológ potom sleduje okrem iného, či sa pacient sústredí na detaily, či na celok, či má viac asociácií, alebo len jednu.
Pozoruje sa i ako dlho nad odpoveďou premýšľa. Napríklad osoby racionálne založené uprednostňujú tvar škvŕn, osoby emotívne založené sa najprv zamerajú na farby.
Hermann Roschach zomrel ako 37-ročný na zdravotné komplikácie spôsobené prasknutím slepého čreva.
Stalo sa tak krátko po zostavení testu, preto sa slávy zo svojho objavu nedočkal. Jeho test totiž získal veľkú popularitu a je symbolom psychológie ako takej až dodnes.