Film Slovo je netradičnou love story zo 60. rokov minulého storočia

Dovolenka pri mori.jpeg
Foto: Bontonfilm

V kinách sa už čoskoro môžeme tešiť na výnimočný česko-slovenský film svetových rozmerov s prvotriednym hereckým obsadením. Je ním historická snímka Slovo od mladej, talentovanej režisérky Beaty Parkanovej. Tá sa stala prvou Češkou a len treťou ženou v histórii, ktorá si z medzinárodného festivalu v Karlových Varoch odniesla krištáľový glóbus za najlepšiu réžiu. Do slovenských kín táto oceňovaná novinka zavíta už 15. septembra.

Beata_parkanova_slovo_marek_malusek_5mm3811_resize.jpg
Beata Parkanová. Foto: Bontonfilm

Česko-slovenská kinematografia nemala dlho film, ktorý by ju zastupoval v oscarových súpereniach. Slovo je po dlhom čase silná snímka pod taktovkou ženskej režisérky, osobitej a výraznej Beaty Parkanovej, ktorá hrdo prebrala vlajku od pani Viery Chytilovej a Drahomíry Vihanovej,“ uviedol slovenský producent Maroš Hečko. „Talent rozprávať príbeh autorky a režisérky Beaty Parkanovej je jedinečný a z môjho pohľadu má svetové rozmery,“ zložil nadanej filmárke poklonu aj druhý zo slovenských producentov Peter Veverka.

Rodina 2.jpeg
Foto: Bontonfilm

Slovo je príbehom o nenápadnej sile lásky dvoch rozdielnych ľudí, ktorí sa navzájom pevne držia a chránia. Dej snímky sa odohráva v rokoch 1968 a 1969 a sleduje osudy dvoch manželov, ktorí si dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrých aj zlých časoch. Sľúbili si, že budú žiť správne, budú mať pevné postoje a neprekročia určité morálne a spoločenské hranice. Okolie aj náročná situácia v Česko-Slovensku na konci 60. rokov minulého storočia ich však vystavujú skúškam. Václav (Martin Finger) je notárom v malom meste, nie je členom komunistickej strany a jeho okolie ho vníma ako morálnu autoritu. So svojou manželkou Věrou (Gabriela Mikulková) a deťmi prežíva dobré časy v neľahkej dobe a je pevnou oporou pre rodinu aj spoločnosť. Tlak, ktorému musí čeliť po auguste 1968, ho však napokon doženie až do psychiatrického ústavu. Dobré časy sa menia na zlé. Teraz je to Věra, kto sa stáva pre svojho manžela oporou, dodáva mu silu stáť pevne na nohách a drží rodinu pokope. Aj ona dala svoje slovo a odmieta ho porušiť bez ohľadu na to, aká neistá je budúcnosť.

Hlavní hrdinovia sú obyčajní ľudia, v ktorých sa nepochybne nájde nejedna či nejeden z nás, hoci ich príbeh pochádza z inej doby. Václav je vážený, spoločensky angažovaný občan malého mesta, ku ktorému miestni pristupujú ako k autorite, je všeobecne obľúbeným organizátorom besied, letných táborov i trénerom plaveckého oddielu. Zároveň je to však aj citlivý a trochu nepraktický rojko, ktorý je doma „pod papučou“. Věra je na prvý pohľad dominantná, direktívna „sekera“, ktorá pevne drží v rukách opraty celej domácnosti, v hĺbke srdca je to však milujúca a starostlivá žena a svojmu manželovi by zniesla aj modré z neba. Témy, ktoré film zachytáva, a problémy, s ktorými sa hlavní hrdinovia musia vysporiadať, sú aktuálne i dnes. „Nechcem, aby bol scenár rovnako ako film chápaný len ,dobovo‘ či ,historicky‘. Mojím prianím je, aby bolo Slovo práve pre svoje zameranie na človeka čítané a videné ako zrozumiteľné v každej dobe,“ uviedla k nadčasovosti svojej snímky Beata Parkanová.

Boleslav polivka martin finger a gabriela mikulkova.jpg

V hlavných úlohách dvoch manželov excelujú českí herci Martin Finger a Gabriela Mikulková. Ich výkony ocenila aj filmová kritika, pričom Martin Finger si za postavu Václava odniesol hlavnú cenu pre najlepšieho herca z tohtoročného festivalu v Karlových Varoch. Ďalšie postavy si zahrali Jenovéfa Boková, Marek Geišberg, Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Taťjana Medvecká, Petra Hřebíčková, Helena Krajčiová, Ján Jackuliak, Jana Oľhová či Juraj Nvota. „Chceli sme, aby aj tú najmenšiu rolu hral skvelý a skúsený herec. V tomto príbehu je každá situácia dôležitá a vďaka jednotlivým hercom získajú všetky drobné momenty na sile a realistickosti,“ hovoria producenti Maroš Hečko z AZYL Production a Vojtěch Frič z love.Frame.

Ondrej sokol helena krajciova.jpg

Snímka Slovo prinesie silný príbeh z minulosti, ktorý je však viac než aktuálny aj v súčasnosti. To v kombinácii s prvotriednymi hereckými výkonmi, prepracovaným scenárom a nápaditou kamerou sľubuje skutočne výnimočný filmový zážitok. Vy si ho budete môcť dopriať v kine od 15. 9. 2022.

V. polivka o. sokol.jpg
Foto: Bontonfilm

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom