Aj tohtoročnú plesovú sezónu otvorí úderom na gong známa hviezda svetovej populárnej hudby. V sobotu večer to v rámci Plesu v opere bude americká speváčka Suzanne Vega (54).
Suzanne Vega sa narodila v Santa Monice v Kalifornii a vyrastala v New Yorku. Prvé texty začala v podobe krátkych básní skladať ako deväťročná a svoju prvú pieseň napísala, keď mala štrnásť rokov. Študovala moderný tanec na prestížnej High School of Performing Arts, no nakoniec sa rozhodla pre hudobný svet.
Svoju prvú zmluvu podpísala v roku 1984 a už o rok na to predstavila svoj prvý album, ktorý sa vo Veľkej Británii stal platinovým albumom. Takmer každý jej ďalší album pozitívne prijímali hudobní kritici aj verejnosť a Suzanne Vega získavala ocenenia v podobe nominácií či cien Grammy alebo ceny New York Music Award za najlepší rockový album.
Ocenenie Grammy si v roku 2002 odniesla za album Beauty & Crime, ktorý bol hlbokou osobnou výpoveďou poznačenou stratou brata a tragédiou z 11. septembra 2001. Charizmatická speváčka poskytla nášmu portálu exkluzívny rozhovor.
Suzanne, toto nie je vaša prvá návšteva Bratislavy…
Už som tu koncertovala, ale bolo to dávno. Viem, že moja dcéra bola vtedy veľmi maličká a dnes má devätnásť, takže to naozaj bolo pred mnohými rokmi.
Vtedy to bol koncert v športovej hale, teraz vás čaká vystúpenie v rámci plesu. Líši sa váš repertoár podľa druhu podujatia?
Myslíte, či moje pesničky dokážu roztancovať vašu smotánku? ( smiech ) Na takýchto podujatiach svoje pesničky zvyknem hrávať v upravených aranžmánoch. Organizátori ma požiadali o konkrétny zoznam skladieb, takže zahráme aj pesničky, ktoré sme nehrali skutočne dlhý čas. Spolupracujem s Gerrym Leonardom a spoločne vždy upravíme skladby tak, aby boli zaujímavé pre nás, ale aj pre publikum. Kým vyjdem na pódium v divadle, budeme mať ešte niekoľko skúšok.
Študovali ste tanec. Využijete svoje choreografické schopnosti aj v rámci plesovej zábavy?
Možno by som si mala osviežiť spomienky a trošku potrénovať, valčík však zvládnem aj bez dôkladnejšej prípravy.
Prezradíte nám, ako bude vyzerať vaše plesové oblečenie?
Večer si užijem v kreácii módneho domu Jil Sander. Sú to krásne šaty vo farbe námorníckej modrej, s jemne posunutými ramienkami. Voľba bola jednoznačná.
FOTOGALÉRIA
Ste Američanka, ale v tomto regióne sa objavujete veľmi často. Čo vás láka do strednej Európy?
Je to vaša historická architektúra a najmä ľudia. Komunikácia Európanov je celkom iná, ako medzi ľuďmi v Amerike. Nikdy nezaváham, keď príde zaujímavá ponuka na spoluprácu. U vašich susedov v Česku som už nahrávala s kapelou Čechomor a nedávno ma zavolali do Olomouca, kde som bola na festivale dokumentárnych filmov. Christopher Seufert o mne robil film a práve v Olomouci sme mali skúšobnú projekciu. A keď som koncertovala v rakúskom Grazi, tak mi dcéra povedala, že má pocit, že to mesto dôverne pozná. Možno je to génmi, jej otec má totiž sčasti rumunský pôvod a tak sa dá vysvetľovať naša európska rodinná stopa.
Možno vás ten Graz zaujal preto, že sa tam narodil bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger…
( smiech ) To určite nie! Navyše, my žijeme v New Yorku, takže politická kariéra pána Schwarzeneggera sa odohrávala v bezpečnej vzdialenosti.
Na pódiu pôsobíte krehko, až introvertne, rovnaké sú vaše skladby plné silných príbehov. Ste rovnaký typ aj v reálnom živote?
Mám rada čas, ktorý môžem venovať len sama sebe. Premýšľanie o živote, čítanie kníh. Prechádzam sa po Broadway a všetky tie zvuky, ktoré sú naokolo, vo mne vyvolávajú inšpiráciu. Pozorujem neznámych ľudí okolo seba a snažím sa vymyslieť k nim nejaký príbeh.
Tak to bolo aj s piesňou Luka, čo je váš najväčší hit!
Presne. Tá pieseň je o malom chlapcovi, ktorý sa počas hry pred domom odlišuje od svojich rovesníkov a viditeľne ho niečo súkromné trápi. Týrané deti majú smútok napísaný v tvári.
V bývalom Česko-Slovensku sme si dlho mysleli, že Luka je dievčenské meno…
Počula som túto genézu. Ani v Amerike to meno nie je príliš rozšírené, znie taliansky. Ten reálny chlapec, ktorý ma inšpiroval, sa tak tiež nevolal, ale to meno sa mi jednoducho hodilo do piesne. Mimochodom, neviem, či chlapec, ktorý ma inšpiroval bol aj skutočne týraný, ale premietol mi do mysle príbeh, ktorý určite prežívajú milióny detí na celom svete, tak som sa k tomu potrebovala aj umelecky vyjadriť.
Keď sme pri vašej tvorbe, tak do histórie hudby ste vstúpili aj inak. Vaša skladba Tom´s Dinner bola celkom prvá na svete, ktorú skomprimovali do mp-3 formátu…
Áno a mňa odvtedy volajú Matka všetkých empétrojek ( smiech ).
Keď počúvate hudbu, tak na akom nosiči?
Empétrojka to nie je, mám pocit, že potláča plastickosť zvukov a tak z piesne zostane len zvýraznený spev a bicie. Som rada, že sa do módy opäť vracajú vinylové platne, ktoré sú asi najpríjemnejším zvukovým záznamom. Ale dokážem byť aj v tichu, nepotrebujem hudbu bezpodmienečne nonstop. Radšej si čítam.
O pár týždňov vyjde váš aktuálny album. Bude niesť váš typický gitarový rukopis?
Áno, aj keď obsahovo bude pokrývať trošku ťažšie témy. Prišla som o brata a v poslednom čase ma opustilo veľmi veľa blízkych, takže hlavným leitmotívom platne bude snaha nájsť odpoveď na otázku, kam ideme po ukončení našej pozemskej púte. Mám rada mystické otázky, venujem sa tarotu, som praktizujúca budhistka a toto všetko sa v prijateľnom množstve objaví aj v nových pesničkách.