Dužinaté listy aloe sú plné hojivého gélu, ktorý môžete využiť nielen na popáleniny, ale aj pleťovú masku či telové mlieko

Aloe vera

Zjemňuje a hydratuje pokožku, najlepšie v zmesi s medom a olejom.

Aloe vera
https://www.gettyimages.com

Aloe je významné prírodné antibiotikum a má antivírusové, antibakteriálne, antiseptické a antimykotické účinky. Posilňuje imunitu, očisťuje krv, pôsobí protizápalovo a usmrcuje chorobné zárodky. Tíši bolesti, zmierňuje horúčku a podporuje látkovú výmenu. Je súčasťou mnohých bežne predávaných preháňadiel, revitalizuje črevnú flóru a pôsobí proti črevným parazitom. Účinok býva mnohokrát veľmi razantný. Pomáha tiež pri chorobách žalúdka, čriev a žlčníka, ale aj pri chronicky suchej koži, akné a zle sa hojacich ranách.

Vnútorné použitie doma zozbieranej, neupravenej dužiny sa vzhľadom k preháňavým účinkom neodporúča, ale pleť vám bude vďačná, keď jej starostlivosť z aloe doprajete. Pretože povzbudzuje kožnú látkovú výmenu, môže sa nanášať priamo na rany, napríklad pri napadnutí plesňou alebo na štípance od hmyzu.

Vyskúšajte prírodnú kozmetiku z aloe vera

Pleťová maska ​​z listov aloe
Masku pripravíte z jedného listu aloe, čajovej lyžičky tvarohu a medu. Z listu oddelíme zelenú vonkajšiu šupku a dužinu prepasírujeme cez sito. Gél dobre premiešame s medom a tvarohom, až vznikne hladká hmota. Masku nanášame hneď po vyrobení a necháme pôsobiť najmenej desať minút. Nakoniec ju zmyjeme vlažnou vodou.

Telové mlieko pre krásnu pokožku

Telové mlieko z aloe vera pripravíme z dvoch listov, ktorých dužinu upravíme vyššie uvedeným spôsobom. Čerstvý gél zmiešame so 100 g panenského olivového oleja, nalejeme do dobre uzatvárateľnej fľaše a uložíme na dva týždne do pivnice. Raz za dva dni zmes dôkladne pretrepeme, potom ju prelisujeme cez ľanové plátno a nalejeme do tmavej fľaše. Uchovávame ju v chladničke – neobsahuje stabilizátory, jej trvanlivosť preto nie je príliš dlhá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom