Druhý prehliadkový deň Fashion LIVE! ohúril magickou prehliadkou Holubca i krásnym prekvapením na záver v podaní Borisa Hanečku

Zdroj: Tomáš Gál

Tento štvrtok priniesol milovníkom módy dychberúce prehliadky spojené s umením aj slovenskými tradíciami. Stará tržnica bola plná do posledného miesta a očakávania zo záverečných prehliadok sa naplnili. Dizajnéri Marcel Holubec a neskôr Boris Hanečka opäť predviedli excelentnú módnu show s prekvapením na záver.

Druhý prehliadkový deň módneho podujatia Fashion LIVE! patril zahraničným študentom z Metropolitan Budapest University, známej módnej značke Puojd, talentovaným dizajnérkam Barbore Kubi, ktorá spojila knihy s módou či Petre Kubíkovej s dámskou kolekciou na jeseň/zimu 2017. Pánske publikum si mohlo vychutnať čisto pánsku kolekciu značky Blažek a český dizajnér Martin Havel predstavil priam rozprávkovú kolekciu Princezny. Marcel Holubec W. s umelcom Ašotom Haasom spolupracovali tento rok na pôsobivej kolekcii Perception – Conceptual Couture. Neskorý večer veľkolepo uzatváral známy dizajnér Boris Hanečka s Danou Vodou.

16:00 – METROPOLITAN BUDAPEST UNIVERSITY

Fashion LIVE! tento rok prvýkrát privítal aj mladú generáciu dizajnérov z Maďarska. Talentovaní študenti z Metropolitan Budapest University otvorili druhý deň prehliadok a my sme si mohli vychutnať pestrú tvorbu Lúcie Mészáros, Renáty Horváth,  Zsófie Martinovszky, Doriny Sallai, Lilly Szabó a Anity Virág. Kolekcie študentov sa niesli v neutrálnych farebných tónoch bielej, čiernej, šedej s minimalisticky zakomponovanými farebnými detailmi. Dokonalá súhra rôznych materiálov tak krásne vynikla na ženskej postave a zároveň boli modely nositeľné s kreatívnym vizuálnym podtónom.

Img_4399.jpg
Zdroj: Tomáš Gál
Img_4586.jpg
Zdroj: Tomáš Gál

17:00 – PUOJD

Dizajnérska značka Puojd sa predstavila na módnom podujatí takisto po prvýkrát. Nápadité kolekcie drobných doplnkov a odevov vznikajú pod autorským vedením textilnej dizajnérky Michaely Bednárovej. Vizuálnou inšpiráciou novej kolekcie Dedina sa stala práve tá tradičná slovenská s jej surovou autentickosťou a blízkosťou ľudí k prírode, keďže Puojd často reflektuje každodenný život na Slovensku s dôrazom na jeho históriu, tradície a súžitie s prírodou. Zároveň si kolekcia uctieva aj tradičné textilné technológie posunom k tým moderným. Nosným prvkom modelov sú žakárovo tkané textílie so vzormi inšpirovanými prírodou. Hlavná strihová línia je založená na myšlienke „one size“ odevov, ktoré sadnú viacerým typom postavy a sú dopĺňané o experimentálne kúsky so značným podielom ručnej práce a „zero waste“ ideológiou. Cieľom novej koncepcie je redukcia šatníka na univerzálne kúsky. Na kolekcii spolupracovali súčasní slovenskí dizajnéri, kde sa o textilný dizajn a konceptuálne riešenie postarala dizajnérka Puojdu Michaela Bednárová, na strihovej a technickej úprave spolupracovala odevná dizajnérka Petra Kovácsová, grafiku inšpirovanú svätými obrázkami vytvorila Miša Chmelíčková a minimalistické šperky vytvorilo dizajnérske štúdio Allt.

Img_4720.jpg
Zdroj: Tomáš Gál
Img_4952.jpg
Zdroj: Tomáš Gál

18:00 – BARBORA KUBI, PETRA KUBÍKOVÁ

BARBORA KUBI

Talentovaná dizajnérka predviedla na prehliadkovom móle tajomnú atmosféru a lásku ku knihám v novej kolekcii Knihomoľ. Zachytáva istý zaužívaný stereotyp knihomoľa, ktorý  je príliš zaujatý čítaním kníh či štúdiom na úkor iných aktivít. Je to vášnivý čitateľ a samotársky typ človeka. To sa odrazilo aj v detailoch na prehliadke ako v make-upe, kde mali modely pehy, dioptrické okuliare a samotné knihy sa stali súčasťou odevu s nápaditým zakomponovaním. Oblečenie od dizajnérky je kombináciou jednoduchých dômyselných odevných detailov v neformálnom a dynamickom výsledku. Jej tvorba sa nesie v mene kreatívnej a estetickej slobody s dôrazom hlavne na kvalitu použitých materiálov, či ich spracovanie.

Zdroj: Tomáš Gál
Zdroj: Tomáš Gál

PETRA KUBÍKOVÁ

Typickými elementmi tvorby dizajnérky Petry Kubíkovej sú štylizácia tvarov, jednoduchosť, strohosť, silná geometria a ľahká kombinovateľnosť. Najnovšia dámska kolekcia aPART na obdobie jeseň/zima 2017 vychádza z dialógu medzi celkom a časťou, ktorá vznikla tvarovou štylizáciou vesty, bundy, tielka a iných druhov odevov. Tento zjednodušený geometrický fragment so svojím novým podkladom splýva alebo kontrastuje a nadobúda v rámci nového kontextu novú funkciu. Inšpiráciu nachádza v Japonsku, najmä v Tokiu a jeho špecifickej atmosfére. Dôležitým faktorom v Petrinej tvorbe je materiál a jeho vlastnosti, ktoré určujú výslednú podobu celého odevu.

Zdroj: Tomáš Gál
Zdroj: Tomáš Gál

19:00 – BLAŽEK

Pánske publikum si mohlo na tohtoročnom Fashion LIVE! užiť aj prehliadku čisto pánskej kolekcie na jar/leto 2018 od českej značky Blažek. Od svojho založenia v roku 1992 vyplňuje značka medzeru na trhu pánskej módy. Zameriava sa na vysokú kvalitu, precízne spracovanie a nadštandardné doplnkové služby ako sú individuálne úpravy odevov, šitie oblekov a košieľ na mieru, či odborné poradenstvo. Šéfdizajnérka Jana Kuťková sa pre tvorbu novej kolekcie značku Blažek na sezónu jar/leto 2018 inšpirovala ostrovom Tenerife, ktorý je prehliadkou krásnej a rozmanitej flóry, pôsobivej krajiny, farieb, vôní a úžasnej atmosféry.

Zdroj: Tomáš Gál
Zdroj: Tomáš Gál

20:00 – MARCEL HOLUBEC W. & AŠOT HAAS

Marcel Holubec opäť vyrazil dych svojou aktuálnou kolekciou Perception – Conceptual Couture, ktorá vznikla v spolupráci s vizuálnym umelcom Ašotom Haasom. Pôsobivé a vzrušujúce modely rôznych strihov v znamení magickej čiernej a trblietavej striebornej hypnotizovali všetkých divákov jeho včerajšej prehliadky. S výtvarnosťou vzorov, efektom farebnosti a kontrastnými materiálmi sa ich nositeľka stáva práve takou nesmrteľnou, ako samo umenie. Slová francúzskeho literáta „Ailleurs est une sphère infinie dont le centre est ici“ – Tam niekde je nekonečný priestor, ktorého stred sa nachádza tu; v kontexte tejto kolekcie dokonale vystihujú pohľad dizajnéra na niektoré z výtvarníkových diel, ako i na samotnú krásu a sexappeal každej ženy.

Zdroj: Tomáš Gál
Zdroj: Tomáš Gál

21:00 – MARTIN HAVEL

Priam rozprávkovú kolekciu predstavil na Fashion LIVE! 2017 český dizajnér Martin Havel s názvom Princezny, ktorá zahŕňala nielen večerné šaty, ale aj kúsky na každodenné nosenie a rôzne udalosti. Dizajnér sa vyhol typickému „princeznovskému gýču“ a jeho kolekcia tak pôsobila čistým, priam nadčasovým dojmom. Svetlé farby ako biela, pastelová rúžová či žiarivá žltá sa striedali s kontrastnou čiernou a šedou v rôznych prevedeniach. Jednotlivé modely dopĺňali zero waste šperky, ktoré vznikli v spolupráci so šperkárkou Janou Rollo. Kolekciu reprezentujú kresby ilustrátorky z francúzska Renat Grossesouris.

Zdroj: Tomáš Gál
Zdroj: Tomáš Gál

22:00 – BORIS HANEČKA A DANA VODA

O ich geniálnych kolekciách, ako aj dychberúcej prehliadke sa viac dočítate v samostatnom článku. 🙂

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom