Nevyrábajte zo svojich detí malých alkoholikov.
Ukončenie školského roka a príchod s uspokojivým vysvedčením sa na Slovensku častokrát nesie v duchu osláv, na ktorých nechýba na stole aj fľaša – či už detského šampanského alebo aj niečoho tvrdšieho. Veď nakoniec, tak to má na správnej oslave predsa byť! Dokonalí rodičia, ktorí majú nedostatok voľného času, totiž namiesto trávenia času so svojimi deťmi okrem darčekov rôzneho druhu či exkluzívnych dovoleniek doprajú svojim deťom aj prvý pohárik alkoholu.
Čo hovorí zákon
Pre mladistvých nie sú na Slovensku stanovené žiadne limity bezpečnej konzumácie alkoholu a tak je to aj zakotvené v zákone: konzumácia alkoholu je povolená len osobám starším ako 18 rokov. Navyše ten, kto deťom alebo dospievajúcim alkohol predá alebo poskytne, sa dopúšťa prinajmenšom priestupku, ale aj trestného činu, ak sa tak stane opakovane. Stíhaný môže byť aj človek, ktorý mladistvých v pití alkoholu podporuje, a to vrátane rodičov.
Alkohol a deti
Zákaz konzumácie alkoholu deťom a dospievajúcim nie je len tak pre nič za nič. Mladý organizmus nie je schopný spracovať väčšie množstvo alkoholu naraz – poškodiť mozog môže už do 6 minút, alkohol však poškodzuje aj iné orgány v tele (tráviace aj nervové ústrojenstvo, pečeň, pamäť a pod.). V prípade ťažkej opitosti môže dôjsť až k strate vedomia s vážnymi zdravotnými následkami. Alkohol môže byť spúšťačom rizikového správania a deti tak môžu mať väčšiu odvahu riskovať, experimentovať, realizovať nebezpečné adrenalínové aktivity, napr. vyskúšať jazdu autom a spôsobiť dopravnú nehodu, zranenie, či riskovať neplánované tehotenstvo alebo pohlavnú chorobu.
Z dlhodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu negatívny vplyv na prospech v škole, spoločenský život, vzťahy v rodine či medzi priateľmi. Alkohol sa tiež stáva „štartovačom“ závislosti na iných drogách, stojí tiež za rozvojom depresie a úzkosti a iných zdravotných problémov. Alkohol je síce legálny, ale to nič nemení na tom, že je to droga ako každá iná.
Čo hovoria štatistiky
Analýzy WHO udávajú, že spotreba alkoholu na osobu (ľudia vo veku 15+) na Slovensku od r.1984 klesla o 26%. V roku 2014 sa tak dostala na priemer Európskej únie, teda na 10,6 litrov za rok. Avšak problémom aj naďalej zostáva konzumácia alkoholu mladistvými.
Podľa údajov Operačného strediska záchrannej služby SR počet ošetrených maloletých intoxikovaných alkoholom vždy stúpne počas sviatkov a najmä letných prázdnin. Napríklad minulý rok v júli ošetrili 48 detí do 18 rokov, pričom je zjavná tendencia nárastu ošetrovaných dievčat – v júli minulého roka ich bolo ošetrených 27. počas roka 2015 záchranári na Slovensku ošetrili 221 prípadov opitosti detí a mladistvých do 18 rokov.
Európska štúdia o alkohole a iných drogách (ESPAD) udáva, že za uplynulých 30 dní sa minimálne raz alebo viackrát intoxikovalo alkoholom 26% slovenských chlapcov a 20% dievčat. Ťažké epizodické pitie za posledných 30 dní zažilo 50% mladých Slovákov a Sloveniek, pričom európsky priemer je 39%. Na Slovensku konzumácia alkoholu mladistvými začína prevyšovať európsky priemer od veku 13 rokov.
Môžu za alkoholizmus svojich detí rodičia?
Určite na tom majú veľký podiel. Štúdie dokazujú, že riziko alkoholizmu sa zvyšuje u mladých mužov, ktorých otec bol závislý na alkohole. Samotné genetické vplyvy zvyšujú riziko vzniku závislosti na alkohole asi 4x. Podľa prieskumov zo 100 ľudí, ktorí pijú alkohol, sa päť dostáva do závislosti a končia ako alkoholici, navyše čím skôr mladý človek začne piť častejšie alkohol, tým je vyššia rýchlosť nástupu prípadnej závislosti.
Svoju úlohu však zohrajú aj psychosociálne faktory – ak sa totiž dieťa už od malička v domácnosti stretáva s pitím alkoholu, napríklad na oslavách či pri televíznom prenose, alebo vidí svojich rodičov opitých, považuje to za bežnú normu, rutinu. Jeho prvé názory na alkohol, ktorými sa riadi aj neskôr v puberte, totiž formujú jeho najbližšie vzory – rodičia. S alkoholom sa deti na Slovensku stretávajú už vo veľmi mladom veku a to okolo 10 rokov veku. A sú to práve rodičia, ktorí svojim deťom ponúknu naoko nevinné „cucnutie“ piva, vína či sladkého likéru na rodinnej oslave, ako odmenu či vyskúšanie niečoho výnimočného.
„Mnoho rodičov nevníma alkohol ako drogu, prípadne si myslí, že dieťa vo veku 10-15 rokov sa do kontaktu s alkoholom nemá ako dostať. Nie sú si plne vedomí nástrah a rizík, ktoré môže deťom konzumácia alkoholu v tomto veku priniesť. Súčasne si ani neuvedomujú, akým výrazným vplyvom na svoje deti pôsobia. Podľa našich zistení ale prevažná väčšina mladých ľudí uviedla, že najväčší vplyv v oblasti konzumácie alkoholu na nich mali rodičia. Na druhom mieste stoja kamaráti, vplyv televíznej reklamy je takmer zanedbateľný,“ hovorí Erik Čížek, predseda predstavenstva nekomerčného združenia Fórum PSR Slovensko, ktoré sa zameriava na edukáciu rizikových skupín obyvateľstva – mladistvých, tehotných žien či vodičov.
Prevencie nikdy nie je dosť, musí však byť komplexná
Výsledky výskumov združenia Fórum PSR Slovensko ukazujú, že význam prevencie alkoholu podceňuje až 60% rodičov detí v pubertálnom veku, dokonca 83% rodičov alkohol u svojich detí nerieši vôbec. „Zhruba tretina dnešných rodičov napríklad tvrdí, že ideálny vek na rozhovory o alkohole je medzi pätnástym a osemnástym rokom,“ vysvetľuje Martin Šimunič zo združenia PSR a dodáva: „Navyše väčšina rodičov si myslí, že protialkoholová prevencia by mala byť aj súčasťou školskej výučby, nie rodinného prostredia. Prevencia voči alkoholu je zjavne podceňovaná, alkohol nie je vnímaný za porovnateľnú hrozbu ako iné drogy, proti ktorým je prevencia v súčasnosti pomerne dosť rozšírená.“
Odborníci sa však zhodujú, že po pätnástich rokoch života dieťaťa už môže byť neskoro. Aj tu, ako napr. pri sexuálnej výchove totiž platí, že na poučenie nie je nikdy príliš skoro – preto je potrebné, aby sa s deťmi o alkohole rozprávalo vo veku, keď dospelých ešte akceptujú ako vzor a autoritu. Odporúčajú, aby tematika prevencie konzumácie alkoholu bola ponímaná komplexne, nakoľko rodičom aj učiteľom by malo ísť o spoločnú vec. Pedagógovia sú tí, ktorí poskytnú v súčinnosti s odborníkmi venujúcimi sa prevencii kvalifikovaný jednotný program varujúci mládež pred alkoholom, najúčinnejší preventívny apel a pozitívny príklad však má vychádzať od rodiny.
Parkovanie Ružinov
Aktuálna kampaň Fóra PSR Slovensko Hovorme o alkohole sa zameriava práve na aktuálnu situáciu prevencie alkoholizmu mladistvých. Na webovej stránke, ktorá prináša všetky potrebné informácie pre deti, rodičov, aj školy, je možné dozvedieť sa o tom, aký negatívny dopad má konzumácia alkoholu, aké sú právne dôsledky, ale tiež rady, tipy a modelové situácie pre všetky tri základné cieľové skupiny.
„Okrem toho už druhý rok po sebe organizujeme sériu interaktívnych hodín pre deti 7.-mich ročníkov základných škôl po celom Slovensku. Deti sa na nich pútavou formou oboznámia o rizikách konzumácie alkoholu. Aktívnym zapojením tiež preberajú modelové situácie, v ktorých sa môže mladistvý ocitnúť, napr. nátlak zo strany priateľov na ochutnanie alkoholu, riešenie úzkosti či trémy alkoholom alebo siahnutie po alkohole ako jednom z prostriedkov stať sa obľúbeným a zapadnúť do partie. Nevyhýbajú sa žiadnej chúlostivej téme, ktorá sa týka pitia alkoholu,“ objasňuje princíp Erik Čížek.
Počas školského roka 2015/2016 bolo realizovaných 200 interaktívnych prednášok pre viac ako 4 000 žiakov po celej Slovenskej republike, ktoré priniesli množstvo pozitívnych odoziev od žiakov aj učiteľov. V ďalšom roku je naplánovaný podobný rozsah, s pokračovaním sa počíta aj v nasledujúcich školských rokoch.
Ako ochrániť deti pred alkoholom?
Ako už bolo povedané, prevencia je však účinná len vtedy, keď sa do nej zapojí nielen škola, ale aj rodičia a tí, ktorých sa to týka najviac – deti. Netreba zabúdať, že všetci dospievajúci sú ďaleko viac než na logické argumenty citliví na vzory a majú sklon jednať podľa nich. Deti, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak v prvom rade vnímajú svojich rodičov, opakujú to, čo vidia u dospelých a berú to ako spoločensky prijateľný status. Pre rodičov sa však odporúčania dajú zhrnúť do jednoduchej vety: Hovorte s deťmi o alkohole a buďte im dobrým príkladom.
Všetky potrebné informácie o projekte nájdete na webovej stránke: http://www.hovormeoalkohole.sk/.