Dobré správy? Malý počítač v srdci pomáha pacientom so srdcovými poruchami

Dobré správy? Malý počítač v srdci pomáha pacientom so srdcovými poruchami
Dobré správy? Malý počítač v srdci pomáha pacientom so srdcovými poruchami GettyImages

Malý počítač s názvom V-lap vytvorila izraelská firma Vectorious Medical Technologies. Toto zariadenie pomáha pacientom s kardiovaskulárnymi poruchami. 

V londýnskej nemocnici Hammersmith začali využívať pri liečbe pacientov so srdcovými poruchami malý počítač s názvom V-lap. Zariadenie podáva informácie o krvnom tlaku priamo z ľavej predsiene srdca, vďaka čomu lekári môžu efektívnejšie liečiť postihnuté osoby. Na celom svete by mohlo pomôcť 26 miliónom ľudí so srdcovými poruchami.

Až doteraz sme nemali možnosť získať takéto dáta, vďaka ktorým môžeme začať s liečbou už v ranom štádiu, čo redukuje symptómy a nutnosť hospitalizácie,“ vyjadril sa Zachary Whinnett z Hammersmith Hospital. Medzi prvých ľudí, ktorí vyskúšali zariadenie, patrí 71-ročný Andrew. „Myslím, že čím viac informácií lekári majú, tým je to lepšie,“ povedal.

Počítač vyrobila firma Vectorious Medical Technologies z Izraela. Lekári pošlú zariadenie v tvare valca cez žily do srdca, kde zmení svoj tvar a začne zbierať dáta. Tie analyzuje umelá inteligencia, ktorá lekárom posiela upozornenia.

Vyvinuli sme špeciálnu technológiu, ktorá sprostredkúva digitálny prenos informácií bez použitia batérie,“ povedal Oren Goldshtein, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti. Zariadenie sa nabíja prostredníctvom externého pása.

Nemocnica hľadá aj ďalších pacientov, ktorým by mohli implantovať V-lap.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom