Do kín prichádza originálna rozprávka, ktorú si zamilujú všetky malé deti, ale aj tie dospelé

Princ mamacik jana nagyova ako kralovna.jpg
Foto: Bontonfilm

Rozprávky toho väčšinou s realitou nemajú veľa spoločného, táto je však iná. Nový film Jana Budařa s názvom Princ mamáčik totiž rozpráva príbeh rozmaznaného mladého muža, ktorý je aj vo svojich 39 rokoch stále dieťaťom. V „mamahoteli“ na zámku u svojich rodičov trávi celé dni leňošením a ničnerobením. No raz jeho kráľovskému otcovi dôjde trpezlivosť…

Hlavným hrdinom rozprávky je princ Ludvík Otomar Karel XII., zrodený Vznešený, ktorému už ťahá na štyridsiatku, no ešte nikdy neopustil hranice kráľovstva a celý svoj život strávil doma pri mamičkinej sukni. Ženiť sa nechce, meč držal v rukách zatiaľ iba drevený a bojí sa úplne všetkého. Na narodeniny preto dostane od svojho otca, múdreho kráľa Radomila, netradičný darček. Princ sa na druhý deň ráno zobudí v obyčajných sedliackych šatách uprostred lesa. „Ak tomu dobre rozumiem, tak ťa tatko vykopol z baráku,“ hovorí mu na privítanie drsný rytier Hudroval, ktorý má byť jeho sprievodcom na veľkej dobrodružnej ceste k dospelosti. Na princa čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Podarí sa mu konečne dospieť v muža a múdreho panovníka?

Princ mamacik ondrej vetchy a jan budar.jpg
Foto: Bontonfilm

Rozprávka Princ mamáčik je srdcovým projektom herca a hudobníka Jana Budařa. Ten napísal úspešnú knižnú predlohu aj scenár, film zároveň režíruje, produkuje a hrá v ňom hlavnú úlohu „prerasteného“ princa. Okrem toho k snímke zložil aj hudbu a titulnú pieseň. Jan Budař rozprávku berie ako akési svoje filmové „dieťa“, preto sa rozhodol spolupracovať s tými najlepšími z najlepších. Princových kráľovských rodičov si zahrali slovenskí herci Martin Huba a Jana Nagyová. V role tak trochu neotesaného rytiera a sprievodcu hlavného hrdinu na jeho dobrodružnej výprave sa zase predstaví Ondřej Vetchý. V ďalších úlohách sa môžete tešiť na Bolka Polívku, Veroniku Khek Kubařovú či Vladimíra Javorského.

Najväčšiu pozornosť vzbudilo práve obsadenie princovej prehnane starostlivej matky, kráľovnej Ľudmily. Zahrala si ju totiž predstaviteľka legendárnej Arabely, Jana Nagyová, pre ktorú táto rola znamenala návrat na strieborné plátno po takmer 30 rokoch. „Rola kráľovnej Ľudmily ma tak nadchla, že som jej nemohla odolať, hneď po prečítaní scenára som sa s ňou stotožnila,“ prezradila herečka, čo ju presvedčilo, aby sa vrátila pred filmové kamery po toľkých rokoch. „Celý mesiac pred natáčaním som mala trému, ale v okamihu, keď som prvýkrát prišla na pľac a videla som okolo seba pripravený, sympatický štáb, som sa začala cítiť ako vo veľkej rodine, ktorá ma prijala s otvoreným srdcom,“ zaspomínala si Jana Nagyová na svoj prvý natáčací deň po dlhom čase.

Obsadenie herečky po takej dlhej prestávke bolo pre tvorcov filmu riskantné. V tomto prípade však platí staré známe „risk je zisk“. „Jana bola dokonale pripravená, veľmi poctivá a pracovitá. Bolo zrejmé, že jej úloha kráľovnej dokonale sadla,“ pochvaľuje si režisér Jan Budař svoju odvážnu voľbu.

Zaujímavosťou je, že Jana Nagyová bola až treťou herečkou, ktorej Jan Budař postavu kráľovnej vo svojej rozprávke ponúkol. Pôvodne ju mala hrať Libuše Šafránková, neskôr Hana Maciuchová, v obidvoch prípadoch však boli prekážkou zdravotné dôvody a dnes už, žiaľ, ani jedna zo spomenutých herečiek nie je medzi nami. „Keby som bola poverčivá, asi by som do toho nešla. Ale ja som to videla ako šancu a tejto šance som sa chopila. Napokon, aj Arabelu mala hrať pôvodne Libuška Šafránková a nakoniec som ju hrala ja,“ vyznala sa Jana Nagyová.

Princ mamacik jana nagyova a jan budar.jpg
Foto: Bontonfilm

Jednou z myšlienok rozprávky Princ mamáčik je, že každý muž potrebuje matku, dokým nestretne tú správnu ženu. Na svojej ceste za dospelosťou teda princ Ludvík možno nájde aj lásku. Očarí ho totiž prostoreká mladá krčmárka Beta, ktorú v snímke stvárnila Veronika Khek Kubařová. „Je to pre mňa nezvyk, väčšinou som totiž v rozprávkach hrala princezné, naposledy dokonca aj kráľovnú. Naproti tomu Beta je obyčajné dievča z krčmy, ostrieľané životom. Je úprimná a otvorená, skrátka, čo na srdci, to na jazyku. Ak niečo nechce, tak byť princeznou,“ opisuje svoju postavu sympatická česká herečka. „Naozaj si to užívam,“ vyznala sa Veronika počas natáčania, „no rozhodne by som v skutočnom živote nechcela v krčme roznášať pivo ako Beta. Plné krígle sú skutočne ťažké a byť pri tom usmievavá a v pohode, to som naozaj musela zahrať,“ smeje sa herečka.

„Želám si, aby Princ mamáčik bol vtipný a múdry film, ktorý budú milovať malé deti, ale aj tie dospelé,“ dúfa režisér, producent, scenárista a herec v jednej úlohe. O tom, či takou rozprávka Jana Budařa naozaj bude, sa môžete presvedčiť na vlastné oči už 27. októbra 2022. Princa mamáčika si v kinách vychutnáte v slovenskom znení.

Princ mamacik jana nagyova s martinom hubom.jpg
Foto: Bontonfilm

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom